Piaty ročník zimného splavu prielomom Dunajca sa začne 26. januára (FOTO)

PIENINY, 18. januára 2013 (tlacovasprava.sk) – Piaty ročník zimného splavu prielomom Dunajca otvoria organizátori v sobotu, 26. januára o 11:30 v areáli Pieniny Šport Centrum. Združenie pre rozvoj Pienin a Zamaguria, spolu so združením Pltníctvo Dunajec očakáva, že 10 km dlhej trasy medzi kusmi ľadu, sa zúčastní vyše 60 odvážlivcov z celého Slovenska. Tí, ktorí si na vodu netrúfnu, môžu využiť špeciálne upravené trate pre bežkárov, vedúce popri rieke a odstupňované podľa náročnosti. Záujemcovia sa môžu na podujatie prihlásiť ešte do konca tohto týždňa.

Bezky_pieniny

„Našim cieľom je ponúknuť aj v zime návštevníkom regiónu zábavné podujatie s trochou adrenalínu. Dunajec totiž nezamŕza, a preto využívame jeho potenciál, aby si skúsení vodáci, ale aj začiatočníci, mohli zmerať svoje sily s riekou,“ hovorí Aleš Solár, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu. Podľa neho je tento ročník prvým, kedy prizývajú na podujatie aj bežkárov. „Špeciálne pre nich sa investovalo do úpravy približne 22 km tratí. Všetky trasy sú spojené do jednotlivých okruhov. Dva okruhy sú určené len na korčuľovanie na bežkách a dva pre klasický štýl s možnosťou výberu ťažšej trate z Červeného Kláštora cez sedlá Cerla a Targov alebo ľahšej popri prielome Dunajca,“ dodáva A. Solár. Trate pre začiatočníkov, rodiny s deťmi, i náročnejších športovcov, budú návštevníkom regiónu k dispozícii počas celej zimnej sezóny.

Financovanie úpravy zimných trás sa uskutočňuje z prostriedkov Združenia pre rozvoj regiónu Pienin a Zamaguria, za finančnej pomoci samospráv a podnikateľov podnikajúcich v cestovnom ruchu. „Pomohol nám tiež vládny príspevok v sume 19 000 eur, vďaka ktorému sme mohli zakúpiť štvorkolku so snežnými pásmi a profesionálnym stopovačom,“ vysvetľuje Dana Korčáková zo Združenia. Združenie tiež zabezpečuje pre hostí bezplatné parkovanie v Spišskej Starej Vsi, Červenom Kláštore a v Lesnici.

Návštevníci sa v rámci podujatia môžu tešiť aj na spoločné občerstvenie na chate Pieniny a večernú zábavu pri vodáckej country hudbe. Tradičným spestrením podujatia je výzva pre účastníkov, aby prišli v maskách. „Kulisa vodákov alebo bežkárov je tak pre návštevníkov vizuálne príťažlivejšia. Navyše v každom ročníku vyhlasujeme súťaž o najkrajšiu masku,“ dodáva Drahomír Kuc z požičovne lodí. Divákom sa minulý rok najviac páčili masky Troch kráľov z východu, poštára a dopravného policajta.

Organizátori tiež kladú dôraz na bezpečnosť a všetky rafty sa plavia po prúde spoločne, aby si skúsení vodáci vedeli rýchlo pomôcť, ak by niekto náhodou vypadol do vody. Z rovnakého dôvodu odporúčajú účastníkom nezabudnúť na suché zimné oblečenie. Lode, aj bežeckú výstroj si návštevníci podujatia môžu vypožičať. Ubytovanie je k dispozícii v penziónoch a hoteloch, pre náročnejších aj v kúpeľoch v Červenom Kláštore.

Zoznam trás Pieniny – Červený Kláštor – Lesnica

ťažká trasa

1. Červený Kláštor – Prielom Dunajca – Lesnica, červená turistická značka, 9 km, ľahká trasa

2. Červený Kláštor – sedlo Cerla – sedlo Targov – Lesnica Č. Kláštor, modrá turistická značka, 10 km

ľahká trasa

3. okruh na korčuľovanie v areáli kempu Pod troma korunami, 1,7 km, ľahká trasa

4. okruh na korčuľovanie areál rybník Č. Kláštor, 0,8km, ľahká trasa

Severný Spiš – Pieniny – Oblastná organizácia cestovného ruchu

Ing. Aleš Solár – výkonný riaditeľ

Tel.: 0949 693 097

solar@visitspis.sk

http://www.visitspis.sk, http://www.visitpieniny.sk

neuropea

Martina Matejová

Tel.: 0911 019 992

matejova@neuropea.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.