Centrá voľného času (CVČ) v Bratislave navštevuje 3853 detí, najviac ich chodí do Rače

BRATISLAVA, 31. januára 2013 (tlacovasprava.sk) – Mladí Bratislavčania, ale taktiež detí z okolitých obcí, môžu počas celého roka navštevovať päť centier voľného času, ktoré sú priamo v pôsobnosti slovenskej metropoly.

V prebiehajúcom školskom roku (2012/2013) bolo do bratislavských centier prihlásených bezmála 3.853 detí vo veku od 5 do 15 rokov a v porovnaní s predchádzajúcim dvoma rokmi  zaznamenala samospráva zvýšený záujem rodičov o umiestnení dieťaťa do voľnočasového centra. Medziročne sa zvyšuje záujem o 15%, čo je v prebiehajúcom školskom roku o 805 školou povinných detí viac, ako tomu bolo v roku 2011.

Najväčší záujem je o programy Centra voľného času na Hliníckej ulici v Rači (cca. 1100 detí) a aktivity centier v Starom Meste či Petržalke, kde je do ich pravidelnej krúžkovej činnosti prihlásených viac ako 900 detí. Projekty centier sú využívané nielen počas školského roka v 317 záujmových krúžkoch, útvaroch, ale aj počas prázdnin, a napríklad len počas letných prázdnin ponúkli bratislavské zariadenia 42 táborov pre tisícku detí. Mladých ľudí najviac lákajú krúžky zamerané na výrobu šperkov, drôtikovú, keramickú techniku či pohybovo-tanečné kluby.

Bratislavská samospráva zamestnáva v centrách voľného času 29 pedagogických pracovníkov a viac ako 62 odborných zamestnancov, ktorí gestorujú krúžkovú činnosť na základe dohody o vykonaní práce.

Výdaje mesta na mzdové ohodnotenie pedagogických zamestnancov centier sa od roku 2009, kedy boli na úrovni 455 eur, zvýšili na priemernú odmenu na úrovni 790 eur. Ročné výdavky slovenskej metropoly na jedného žiaka v tom istom čase stúpli z 204 eur na súčasných 273 eur.

Slovenská metropola v rozpočte pre rok 2013 vyčlenila na fungovanie centier sumu 1,051 mil., ktorá je o 80-tisíc eur vyššia ako v roku 2012.

V rámci hlavného mesta pôsobia od školského roka 2012/2013 okrem verejných aj dve súkromné, neštátne centrá voľného času, ktorým samospráva poskytuje dotáciu vo výške 88% zo sumy schválenej na prevádzku vlastného zariadenia. Zatiaľ žiadna obec nepožiadala hlavné mesto o poskytnutie príspevku pre dieťa, ktoré navštevuje centrum mimo miesta jeho trvalého pobytu, a ani bratislavský magistrát zatiaľ nepožaduje takúto úhradu od inej samosprávy. Z pohľadu Bratislavy je zaujímavý fakt, že približne 50 detí navštevuje mestské centrá, ktorých rodičia sú prihlásený na pobyt v priľahlých rakúskych či maďarských obciach.

Ľubomír ANDRASSY, Ing. PhDr.
hovorca primátora Bratislavy
vedúci oddelenia marketingu a vzťahov s verejnosťou
tel.: +421.903.255.024
mail: hovorca@bratislava.sk
fax:  +421.2.593.565.84
post: Hlavné mesto SR Bratislava
Primaciálne nám. 1
P.O.Box 192

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.