Majstrovstvá Európy v basketbale 2013 budú pre Slovinsko najväčším športovým podujatím histórie

PRAHA, 8. februára 2013 (tlacovasprava.sk) – Slovinsko je dva roky po úspěšné kandidatuře na Eurobasket 2013 a ani ne rok před mistrovstvím uprostřed finálových příprav na tuto největší evropskou událost v basketbalu, kterou bude hostit od 4. do 22. září 2013. Nejde pouze o největší sportovní událost v dějinách Slovinska, ale také o příležitost, aby Slovinsko, Lublaň a další hostitelská města kromě evropské basketbalové elity navštívilo co nejvíce milovníků basketbalu.

Dosud největší sportovní událostí v samostatném Slovinsku bude první velké mezinárodní mistrovství v basketbalu – po mistrovství světa roku 1970 (které se konalo v bývalé Jugoslávii), kdy se v lublaňské hale Tivoli stala Jugoslávie pod vedením slovinského kapitána Iva Daneuva poprvé nejlepším družstvem
na světě.

Majstrovstvá sveta v basketbale 2013: Lublaň, Jesenice, Celje a Koper spoluhostitelé  Eurobasketu 2013
Majstrovstvá sveta v basketbale 2013: Lublaň, Jesenice, Celje a Koper spoluhostitelé Eurobasketu 2013

Zároveň je Slovinsko nejmenší zemí v dějinách, která bude hostit mistrovství Evropy v basketbalu mužů a nadto první zemí, která byla jednohlasně zvolena jako organizátor – FIBA Europe přiřkla EuroBasket 2013 Slovinsku 5. prosince 2010 na zasedání Výkonného výboru mateřské basketbalové evropské organizace v Mnichově.

Do začátku mistrovství Evropy v basketbalu, které bude od 4. do 22. září 2013 hostit Slovinsko, zbývá méně než devět měsíců, známy jsou už také všechny závodící reprezentace a skupiny první části EuroBasketu 2013.

Mistrovství  se kromě hostitelského Slovinska zúčastní dalších 23 reprezentačních týmů. Jedinečné prostředí Postojnské jeskyně bylo jevištěm losování skupin na EuroBasket 2013, které tak odstartovalo odpočítávání do hlavní basketbalové události Evropy.

Ke Slovinsku se na mistrovství přidají týmy Francie, Velké Británie, Řecka, Litvy, Makedonie, Ruska, Španělska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Česka, Finska, Gruzije, Německa, Itálie, Lotyšska, Černé Hory, Polska, Turecka, Ukrajiny, Srbska, Švédska, Izraele a Belgie. Titul mistra bude obhajovat Španělsko, které na evropském mistrovství zvítězilo dvakrát za sebou (Polsko 2009, Litva 2011).

Osm týmů bylo nominováno přímo (Španělsko, Francie, Rusko, Makedonie, Řecko a Litva jako prvních šest na minulém mistrovství Evropy, Slovinsko jako hostitelská země a Velká Británie jako organizátor Olympijských her 2012). Ostatní týmy se umístily v kvalifikacích, kterých se zúčastnilo 31 reprezentací.
V posledním kvalifikačním kole si místo na EuroBasketu zajistili Srbsko (tím se podruhé v dějinách mistrovstí umístilo všech 6 reprezentací bývalé Jugoslávie; poprvé na EuroBasketu v Litvě 2011), Švédsko, Lotyšsko, Belgie a Turecko. EuroBasket 2013 poslouží také jako kvalifikační síto pro mistrovství světa ve Španělsku 2014 – na něj kromě Španělska postoupí prvních šest týmů  EuroBasketu 2013 (pokud bude Španělsko mezi těmito šesti, pak bude na MS ještě sedmý).

Připravenost Slovinska resp. Basketbalového svazu Slovinska na začátek mistrovství Evropy dokazují také slova chvály, kterých se mu dostalo za organizaci červencového mistrovství Evropy juniorů.

Lublaň, Jesenice, Celje a Koper spoluhostitelé  Eurobasketu 2013

EuroBasket 2013, který se bude konat od 4. do 22. září ve Slovinsku, budou hostit čtyři slovinská města, vzdálená méně než hodinu jízdy od slovinského hlavního města Lublaně. První část mistrovství se bude odehrávat v Lublani, Celju, Jesenicích a Kopru, druhou část mistrovství a finále bude hostit Lublaň.

Výkonný výbor FIBA Europe na svém zasedání na konci září definitivně potvrdil čtyři města, která budou spoluhostiteli EuroBasketu 2013 ve Slovinsku. Všechny haly, kde se zápasy budou konat, odpovídají standardům FIBA Europe.

První část mistrovství se bude konat v těchto halách resp. městech od 4. do 9. září 2013:

Lublaň, hlavní město Slovinska, bude hostit EuroBasket 2013 ve dvou halách – v hale Tivoli v první části (a v hale Stožice ve druhé a třetí části) – hala Stožice zahájila činnost zároveň s basketbalovým zápasem mezi reprezentačními družstvy Slovinska a Španělska 10. srpna 2010.

O Lublani: Slovinské hlavní město Lublaň leží na půl cesty mezi Vídní

a Benátkami, na křižovatce různých kultur, zeměpisných oblastí a historických událostí. Tím je také snadno přístupná, vždyť ze všech větších evropských letišť to sem trvá přibližně dvě hodiny. Obraz Lublaně je malebný a dosti zelený. Hlavně pro staré městské jádro je charakteristická neobyčejná architektura, která byla poznamenána různými historickými údobími, především však slavným architektem Jožem Plečnikem, autorem jednoho z nejoriginálnějších děl 20. století světového formátu. Atmosféra ve městě je uvolněná a zdá se, že čas tu lidem plyne relativně pomalu, s citem pro vychutnání okamžiku. Lublaň se už víc než 20 let aktivně zapojuje do evropských konferencí a sportovních událostí.

V Jesenicích se bude mistrovství konat v hokejové hale Podmežakla, která právě kvůli tomuto mistrovství získala basketbalovou tvář.

O Jesenicích: Jesenice jsou průmyslovým městem vklíněným mezi úbočí Karavank v severozápadním Slovinsku na cestě do světoznámého lyžařského střediska Kranjska Gora. Sportovní nadšenci se často zdržují v Jesenicích na zápasech vrcholového domácího ledního hokeje, mnozí pak Jesenice objevují jako město samých překvapení, které se vyplatí navštívit – kvůli dědictví železářského průmyslu a tradice důlní těžby, a jemuž dodávají hebkost narcisy pokryté bílé pláně Golice, přirozeného naleziště narcisů, hned kousek nad městem. Nejhranější lidově-populární melodie Golica našla svoji sílu právě zde!

V Celju se bude mistrovství konat v hale Zlatorog, která byla postavena pro mistrovství Evropy házené mužů 2004.

O Celju: Celje je třetím největším slovinským městem, ležícím na východě Slovinska, pouhé tři čtvrtě hodiny od Lublaně, v Dolním Savinjském údolí. Město je právem hrdé na svoji bohatou historii. Keltové a později Římané postavili starodávnému Celju základy a ověnčili ho krásou a slávou. Moc a hrdost mu
ve středověku dala celjská hrabata, která roznesla slávu třech celjských hvězd široko daleko po Evropě. Dnes je Celje vývojové, obchodní, hospodářské, obchodnické, kulturní, vzdělávací, administrativní, zdravotnické, sportovní a veletržní centrum savinjského regionu a jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst ve Slovinsku.

V Kopru bude mistrovství hostit hala Bonifika.

O Kopru: Koper je správní, politické a kulturní hlavního město slovinské Istrie. Pobřežní město, o kterém se říká, že jeho historické jádro představuje jedno z nejmalebnějších koutů severní části Istrijského poloostrova. Do 19. století se město rozkládalo na ostrově, později byl ostrov spojen s pevninou. Staré městské jádro se pyšní bohatou architekturou a mnoha kulturními památkami. Koper se jako největší slovenský přístav stal oblíbeným místem zastavení  výletních lodí na okružních plavbách a tím též výchozím bodem pro objevování Slovinska.

Druhá část mistrovství a finále se odehrají od 10. do 22. září v Lublani v hale Stožice.

Více informací:

Maša Puklavec
vedoucí PR
SPIRIT Slovinsko – Slovinská turistická agentura
Tel: 00386 1 5898 550
Fax: 00386 1 5898 560
Skype: masa.puklavec
masa.puklavec@slovenia.info
http://www.slovenia.info/press

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.