Fínsky developer YIT stavia v Petrohrade jedinečný rezidenčný projekt Smolny (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 19. februára 2013 (tlacovasprava.sk) – Fínsky developer YIT stavia v ruskom Petrohrade jedinečný rezidenčný projekt, ktorý spája historické centrum mesta s novodobou architektúrou. Nový projekt vyrastie v blízkosti Smolenského komplexu a stane sa súčasťou architektúry centra mesta bez narušenia jeho historického rázu. Rezidenčný projekt má ambíciu stať sa vlajkovým projektom a zároveň kľúčovou dominantou v rámci projektov YIT v Rusku.

Komplex Smolny
Komplex Smolny

Rezidenčný komplex vyrastie na 2,9 ha v rámci mestského bloku napojeného na Smolenský kláštor a Smolenský inštitút, ktorý je momentálne sídlom magistrátu mesta.

„Areál sa vyznačuje unikátnou lokalitou v historickom centre s mnohými zaujímavými budovami. Jednou z nich je Smolenská katedrála, navrhnutá známym architektom Bartolomeom Rastrellim, ktorá je základným orientačným bodom mesta,“ uvádza šéf spoločnosti YIT v Petrohrade Mihail Vozjanov. „Pustiť sa do takéhoto projektu si vyžaduje nesmiernu sociálnu zodpovednosť zo strany developera, dôslednú pozornosť venovanú okoliu historickej panorámy mesta a vysoko kvalitné architektonické a dizajnové riešenia,“ dopĺňa.

Zodpovednosť voči územnému plánu

Voči ochrane kultúrneho dedičstva mesta pristupuje YIT zodpovedne ešte pred samotným začiatkom výstavby, pričom rešpektuje všetky normy územného plánu. Vytvorením architektonického konceptu poverilo Španiela Richarda Bofilla, ktorý je jedným z popredných architektov dnešnej doby a má bohaté skúsenosti v riadení projektov v iných európskych historických centrách.

Zachovanie kultúrneho dedičstva

Historické budovy plánuje YIT ponechať v ich pôvodnej celistvosti aj napriek tomu, že nejde o pamiatky spadajúce do kultúrneho dedičstva. Všetky domy budú kompletne zrenovované a zrekonštruované, pričom ich výška plne rešpektuje a dodržiava normy určené územným plánom. Rezidenčný komplex má ladiť s historickou panorámou mesta a nezatieni ani dominantné postavenie Smolenskej katedrály. Konštrukcia budovy sa bude riadiť stavebnými tradíciami miestnej architektúry a hlavná fasáda bude mať vzhľad paláca.

Architektonické a štýlové riešenie na fasáde bude spájať rezidenčný komplex s historickým okolím. Farby a architektonické nástroje sú navrhnuté tak, aby vytvárali dojem fasády spojenej z odlišných domov do jedného.

Nová rezidenčná časť prinesie funkčné a príjemné životné prostredie, rešpektujúce regulatívy centra mesta. Počet parkovacích miest je prispôsobený štandardom územného plánu a mestský blok počíta s dvojposchodovou podzemnou garážou s viac ako 20 000 m2 a 700 parkovacími miestami. Súčasťou komplexu bude aj detské ihrisko a stredisko dennej starostlivosti.

Apartmány budú rozdelené podľa troch klasifikácií – biznis, elitné a deluxe. Projekt počíta s viac ako 400 apartmánmi, pričom jedno poschodie sa bude rozprestierať na 45 100 m2. Kancelárske priestory, ktoré zaberú 5 300 m2, budú umiestnené na prvom poschodí budovy.

Komplex je rozdelený na niekoľko fáz a jeho finálne dokončenie je naplánované na rok 2017. S výstavbou prvej fázy, ktorá zahŕňa renováciu historickej budovy na Smolenskej ulici, sa začalo v roku 2012.

Fotogaléria:

O spoločnosti YIT Reding:
Spoločnosť YIT Reding je súčasťou silnej fínskej skupiny YIT Group. Vznikla v roku 2010 po úspešnej akvizícii renomovanej slovenskej stavebnej a developerskej spoločnosti REDING a.s. fínskou spoločnosťou YIT. Počiatky spoločnosti YIT siahajú do roku 1912. YIT je úspešnou európskou spoločnosťou, ktorá pôsobí v Škandinávii, Rusku, Pobaltských krajinách a Strednej Európe. Poskytuje stavebné systémy, stavebnú a developerskú činnosť a priemyselné služby. Spoločnosť pôsobí v súčasnosti v 14 krajinách, a to vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Rusku, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Rumunsku, Českej Republike a na Slovensku. Zamestnáva približne 26 000 zamestnancov. V roku 2011 výnos YIT dosiahol 4,4 miliardy EUR. Akcie YIT sú kótované na burze NASDAQ OMX v Helsinkách.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Romana Otočková
Account Manager
Kharisma, s.r.o.
Mobil: +421 948 450 550
E-mail: romana.otockova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.