ŠKODA uvádza do prevádzky energeticky úspornú lisovaciu linku za 66 miliónov eur (FOTO)

BRATISLAVA, 20. februára 2013 (tlacovasprava.sk)  – V hlavnom výrobnom závode spoločnosti ŠKODA v Mladej Boleslavi dnes bola do prevádzky uvedená mimoriadne ekologická a efektívna servomechanická lisovacia linka. Toto zariadenie, ktoré kombinuje vysokú efektivitu so šetrnosťou k životnému prostrediu, je jedným z najmodernejších svojho druhu v strednej Európe.

Lisovna M12, Škoda Auto a.s.
Lisovna M12, Škoda Auto a.s.

Investícia vo výške 66 miliónov eur je súčasťou stratégie trvalo udržateľného rozvoja GreenFuture. Jeden z pilierov tejto stratégie sa nazýva GreenFactory a v rámci neho sú vyvíjané riešenia, ktoré umožňujú zvyšovať ekologickosť výroby v spoločnosti ŠKODA.

V rámci celokoncernovej stratégie vzťahu k životnému prostrediu plánuje ŠKODA do roku 2018 zabezpečiť, aby bola výroba o 25 % šetrnejšia k životnému prostrediu.

V rámci stratégie GreenFuture je na strane výroby zameraná pozornosť predovšetkým na zníženie spotreby energie a vody, väčší podiel recyklácie a nižšie emisie CO2 a ďalších plynov.

Nová lisovacia linka PXL je najnovším krokom spoločnosti ŠKODA na ceste k dosiahnutiu ekologických cieľov pre rok 2018. Servomechanická lisovacia linka pracuje vďaka rekuperácii a akumulácii energie až o 15 % úspornejšie, zároveň je rýchlejšia a presnejšia než porovnateľné staršie linky.

„Za účelom ďalšieho zníženia spotreby energie vo výrobe vsádzame na technológie s čo ​​možno najvyššou energetickou efektivitou,“ hovorí Michael Oeljeklaus, člen predstavenstva spoločnosti za oblasť výroby a logistiky. „Naša nová a efektívna servomechanická lisovacia linka je toho dôkazom. Energiu uvoľnenú pri lisovaní veľkých dielov teraz linka PXL akumuluje a znovu využíva. V trvalej prevádzke sa tak v porovnaní s bežnými lisovacími linkami ušetrí až 15 % energie.“

Lisovna M12, Škoda Auto a.s.
Lisovna M12, Škoda Auto a.s.

Nová linka sa v porovnaní s bežnými lisovacími linkami vyznačuje niekoľkými inováciami. Najdôležitejšou z nich je použitie necentrálne pracujúcich servomotorov.

Tam, kde predtým celú linku poháňal jeden veľký motor, pracuje dnes celkovo 14 podstatne efektívnejších servomotorov. To umožňuje mimoriadne flexibilné prispôsobenie jednotlivých procesov linky PXL.

Tiež obsluha novej linky sa zjednodušila. Čas pre výmenu náradia sa skrátil z pôvodných 14 minút na iba 3 minúty. Manipuláciu s formami, ktoré vážia až 60 ton, zabezpečuje moderný automatizovaný žeriavový systém. Jednoduchšia je tiež údržba novej servomechanickej lisovacej linky, pretože chýbajú obvyklé komponenty, ako sú zotrvačník a modul spojka-brzda.

Nová servomechanická lisovacia linka PXL bola inštalovaná v hale M12 hlavného výrobného závodu spoločnosti ŠKODA v Mladej Boleslavi. Celková investícia predstavuje 66 miliónov eur. Investícia do nového lisu je súčasťou firemnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja GreenFuture. V strede pozornosti programu GreenFuture sú popri šetrnom nakladaní so zdrojmi vo výrobe (GreenFactory) tiež efektívne vozidlá značky (GreenProduct) a ekologický predaj a servis (GreenRetail).

Kontakt:
Lucia Busquet, PR manager, ŠKODA AUTO SLOVENSKO s.r.o.
Lucia.busquet@skoda-auto.sk; +421 904 701 345

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.