Dopytový on-line systém zameraný na B2B segment je špecifikum strednej Európy – zistila spoločnosť B2M

BRATISLAVA, 1. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Dopytový on-line systém ako taký, a najmä jeho zameranie na matching firma-firma, teda na B2B segment, je špecifikom stredoeurópskeho trhu. Vyplýva to s prieskumu spoločnosti B2M, ktorá je na Slovensku v tejto oblasti aktívna od roku 2006. Dopytové systémy, ktoré sú formou internetovej služby, sprostredkovávajú prepojenie odberateľskej firmy (dopytujúceho) a dodávateľa, ergo získanie výhodnej ceny na jednej a novú zákazku, respektíve pre firmu potenciálne dlhodobého zákazníka na strane druhej.

Väčšina dopytových systémov na trhu je zameraná na jednotlivcov, teda súkromné osoby hľadajúce napr. dodávateľa stavebných prác. Sú aj také, ktoré sa špecializujú na oblasť B2B. Daná forma on-line služby a na ňu naviazaný trh, ktorý v minulom roku zaznamenal raketový rast, funguje zatiaľ iba v Strednej Európe. „Dá sa povedať, že Slovensko je najperspektívnejšou krajinou stredoeurópskeho priestoru, čo sa týka rozvoja dopytového trhu,“ myslí si konateľ lídra na trhu v segmente, Petr Valeš.
Slováci používajú bez problémov internet naprieč sociálnym spektrom a aj preto čoraz viac firiem využíva internetový priestor ako ďalší zdroj získavania obchodných zákaziek.

Na trhu sa ako prvý objavila česká ePoptávka.cz, v tesnom závese na ňou slovenská verzia 123dopyt.sk. Nasledovateľmi úspešného podnikateľského nápadu pomáhajúcemu iným firmám sú napríklad Aaapoptavka.cz či menšie Stavebnictvo.sk. Ďalším špecifikom je, že napríklad 123dopyt.sk registrovaným firmám pro-aktívne sprostredkováva informácie o menších a stredne veľkých tendroch verejného obstarávania. Malé a stredné podniky, ktoré systém najčastejšie využívajú, tak majú príležitosť dostať sa k zaujímavým zákazkám, respektíve k informáciám o týchto tendroch. „Rozšírenie aktivít na poli malých a stredných verejných zákaziek je jednou z našich priorít do roku 2013. V tejto oblasti vidíme pre ďalší rozvoj dopytového trhu veľký potenciál“, hovorí Otto Kočí, riaditeľ služby 123dopyt.sk

Katarína Ranta-Krenkku
rantakrenkku@pspr.sk , katarina@pspr.sk
00421 904 283 825

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.