Bratislava City Beats – nový hudobný festival privíta leto v Bratislave

BRATISLAVA, 11. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Bratislava má nový hudobný festival! 20. a 21. júna 2013 sa na Tyršovom nábreží uskutoční prvý ročník Bratislava City Beats a známe sú už aj mená prvých dvoch účinkujúcich. Na Slovensku sa po prvý raz predstavia britskí priekopníci ambient housu The Orb, a po druhýkrát kanadské rockové trio Danko Jones.

bacb BB TS1

V areáli sa bude nachádzať hlavný open air stage a tanečný stan, po polnoci sa hudobné dianie presunie na „afterparty“ stage do klubu LOFT! Počas dvoch dní na festivale vystúpi približne tridsať kapiel a interpretov zo Slovenska aj zo zahraničia. V rámci dramaturgie si organizátori vytýčili jednoznačný cieľ: zabehnúť príjemný a hudobne rôznorodý mestský festival. Toto podujatie si získalo aj podporu hlavného mesta, užiť si ho budete môcť v rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2013.

The Orb založili v roku 1988 Alex Paterson a člen legendárneho zoskupenia The KLF, Jimmy Cauty. Cauty projekt v 90-tych rokoch opustil, takže sa dá povedať, že dnes je The Orb Alex Paterson, no za tie roky sa v projekte vystriedali mnohí – Martin “Youth” Glover z Killing Joke, Kris Weston, Andy Hughes, Simon Phillips či Thomas Fehlmann.
Už debutový dvojalbum The Orb’s Adventures Beyond the Ultraworld predznamenal pokrokový prístup Patersona k tvorbe hudby. Vysamploval Minnie Riperton, Steva Reicha či Ennia Morriconeho, a ovplyvniť sa nechal Brianom Enom i Pink Floyd. Z tohto debutu pochádza doteraz snáď najznámejší track The Orb – Little
Projekt The Orb má zatiaľ na konte jedenásť štúdiových albumov, desať EP, päť kompilácií a mnoho ďalších releasov. Najmä na prvých albumoch je silným vplyvom tematika vesmíru a science fiction. Všetky najznámejšie tracky, Toxygene, Blue Room či Assassin, sa dostali aj do prvej dvadsiatky britského singlového rebríčka. Zaujímavým počinom je aj ostatný album The Orbserver in the Star House, na ktorom hosťuje legendárny Lee “Scratch” Perry.

Nech sa páči, ukážka v podobe singla Golden Clouds:


Alex Paterson si zakladá na manipulácii so zastretými, nerozoznateľnými samplami ako na albumoch, tak aj na koncertoch. Jeho vizuálne intenzívna šou dokonca kritikov priviedla k porovnávaniu The Orb so skupinou Pink Floyd. Spoluautorom desiateho albumu Metallic Spheres od Orb je práve bývalý gitarista Pink Floyd David Gilmour. Od roku 1989 sa Paterson venuje aj remixom a dnes už má na konte remixy mnohých svetoznámych mien: Depeche Mode, Primal Scream, Yellow Magic Orchestra, U2, Killing Joke či Nine Inch Nails.

Danko Jones je kanadské hard-rockové trio, ktoré sa nazvalo podľa mena v občianskom preukaze svojho lídra, a vychádza z hudobnej tradície kapiel Thin Lizzy a AC/DC. Danko Jones sa dali dohromady v roku 1996 v Toronte a dva roky intenzívne koncertovali v Kanade aj v Spojených štátoch. Zo začiatku ani neplánovali vydať plnohodnotný album, rozhodli sa totiž, že sa zvesti o ich koncertoch budú šíriť medzi ľuďmi ústnym podaním. V roku 1998 vydali svoje debutové eponymné EP, ku ktorému neskôr pribudlo ešte jedno a kompilácia starších nahrávok, a konečne, po šiestich rokoch fungovania, v roku 2002 vyšiel ich debutový album Born a Lion. Hoci to spočiatku vôbec neplánovali, po debute im albumy začali vychádzať ako na bežiacom páse – ten posledný minuloročný má názov Rock and Roll Is Black and Blue. „Pre mňa osobne ten názov znamená, že rock and roll už nie je najpopulárnejší hudobný žáner. Dokonca ani piaty či šiesty v poradí. Pop, rap, country, metal a elektronika sú populárnejšie ako rock and roll, aj keď práve on bol kedysi najrozšírenejší. Teraz je vnímaný skôr ako jazz – stará forma hudby, ktorá má ale stále svoju energiu,“ vyjadril sa na margo názvu spevák Danko.
Pred dvoma rokmi kapelu opustil bubeník Dan Cornelius a na jeho poste ho vystriedal Atom Willard. Kapela bola štyrikrát nominovaná na Juno Awards, kanadský ekvivalent cien Grammy, a okrem Kanady je trio populárne najmä v Európe. Samotný Danko sa okrem hudby venuje aj rádiu, vydal album hovoreného slova a píše tiež články do novín. Na oficiálnej stránke kapely môžete nájsť aj podcasty, ktoré pripravuje sám Danko a ponúka ich na voľné stiahnutie. Tu si môžete vypočuť aj pozrieť video k singlu Just a Beautiful Day z aktuálneho albumu Rock and Roll Is Black and Blue: 

Vstupenky bude možné zakúpiť v sieti Ticketportal a Predpredaj.sk.

Access Promotion, spol. s r.o.
Kroupa Vladimir

0915 75 75 74

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.