Softec vyvinul v spolupráci s SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, tentoraz pre používateľov systému iOS (FOTO)

Bratislava, 12. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Spoločnosť Softec vyvinula v spolupráci s Inštitútom SGI mobilnú aplikáciu Odkaz pre starostu, tentoraz pre telefóny s operačným systémom iOS. Aplikácia je čo do funkčnosti podobná tej pre Android, ktorú firma odovzdala SGI už v decembri 2012, je však inak implementovaná a využíva samozrejme grafické možnosti systému iOS. V porovnaní s webovou aplikáciou ponúkajú obe verzie väčšie pohodlie spočívajúce v možnosti pracovať s ňou priamo v teréne.

OdkazPreStarostu_screenshot_iOS_1
Aplikácia pre iPhony umožňuje podobne ako tá pre Android priamo z telefónu nielen upozorniť na problémy, ktoré jej používateľ vidí vo svojom okolí (napr. výtlky na ceste, rozbité osvetlenie, odstavený vrak auta), ale zároveň vyjadriť svoju (ne)spokojnosť s ich riešením. Obidve aplikácie potom umožňujú naplno využiť potenciál mobilných zariadení – GPS, fotoaparát, prístup na internet, dotykové ovládanie.
Igor Baník, riaditeľ divízie systémov pre verejnú správu spoločnosti Softec, to komentuje slovami: „Pri tvorbe aplikácie sme dbali na jednoduchosť používateľského prostredia a pohodlnosť pri používaní v teréne. Vďaka tomu majú aj používatelia iPhonov teraz možnosť efektívne komunikovať so samosprávou a hlásiť problémy, ktoré ich v obci, meste trápia. Nemusia písať e-mail, alebo chodiť na úrad.” Ako to funguje? Stačí vyplniť krátky formulár – nafotiť problém, popísať ho, vybrať kategóriu, pridať meno, kontakt a podnet odoslať. Administrátor služby následne príspevok vyhodnotí a prepošle samospráve. Aplikácia zároveň umožňuje zobraziť na mape podnety v okolí – občan tak má okamžite prehľad o tom, v akom stave sa nachádza ich riešenie.
Ctibor Košťál, riaditeľ Inštitútu SGI, k tomu dopĺňa: „Táto aplikácia pre iPhone, rovnako ako tá pre Android, nielen výrazne rozširuje možnosti občanov otvorene komunikovať so samosprávou, ale tiež pochopiť, čo má samospráva na starosti. Vytvára na ňu pozitívny tlak. Myslím, že môže osloviť najmä mladšiu generáciu, ktorá na úrady z princípu chodí nerada.“
Koncom februára sa do projektu Odkaz pre starostu zapojilo 32 prevažne krajských a okresných samospráv a ich počet stále rastie. „V najbližšej dobe do projektu plánujeme zapojiť Piešťany, Hlohovec a Zvolen, v lete Košice. Do konca septembra by sme chceli mať pokryté všetky okresné mestá na Slovensku,“ dodáva Ctibor Košťál.
Od spustenia projektu v januári 2010 sa podarilo vyriešiť 861 podnetov. Inšpiráciou pre jeho vznik sa stala stránka fixmystreet.co.uk, ale aj chuť priniesť nový nástroj pre jednoduchšiu komunikáciu so samosprávou. Projekt je vo veľkej miere založený na dobrovoľníctve. Vlani na neho Inštitút získal grant od Višegrádskeho fondu a americkejneziskovej organizácie CEE Trust. Slovenský projekt sa stal naopak inšpiráciou pre dve susedné krajiny: v Maďarsku funguje ako portál Jarokelo.hu, v Česku s odlišným dizajnom nesie názov Chodcisobe.cz (administruje ho občianske združenie Oživení).

OdkazPreStarostu_screenshot_iOS_3

O spoločnosti Softec
Softec je významnou konzultačno-softwarovou spoločnosťou, ktorá poskytuje služby okrem Slovenska a Česka v ďalších ôsmich krajinách strednej a východnej Európy. Jedná sa predovšetkým o poradenstvo v oblasti informačných systémov, analýzu, návrh a vývoj komplexných IT riešení, systémovú integráciu alebo outsourcing. Medzi kľúčových zákazníkov patria napríklad významné spoločnosti z oblasti bankovníctva, poisťovníctva, štátnej správy a telekomunikácii. V roku 2012 sa stala na Slovensku IT firmou roku. V súčasnej dobe má na Slovensku a v Česku takmer 270 zamestnancov.
Odkaz pre starostu
Projekt Inštitútu SGI, ktorý umožňuje prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie nahlásiť problémy v danej lokalite. Podnety sú následne komunikované so samosprávou, ktorá sa snaží zabezpečiť ich vyriešenie a informovať o nich autora príspevku.
Inštitút SGI
Inštitút SGI, alebo Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, je mimovládna organizácia, ktorej cieľom je skvalitnenie procesu alokácie verejných zdrojov na zabezpečenie transparentných a efektívnych verejných služieb pre občanov Slovenska.

Pavel Šafránek Veronika Frankovská
PR Consultant PR koordinátorka
mobil CZ: +420 606 721 872 Inštitút SGI
mobil SK: +421 944 372 468 mobil: +421 904 308 192
e-mail: ps@pavelsafranek.cz e-mail: frankovska@governance.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.