Pozvánka na TK 18.3.: IVRA k poskytovaniu zdravotných výkonov v zariadeniach sociálnych služieb

Dňa 18.3. 2013 sa o 10:00 hod. vo veľkej zasadačke Domu novinárov, Župné námestie 7 v Bratislave uskutoční tlačová beseda Inštitútu pre výskum sociálno – ekonomických rizík a alternatív (IVRA).

IVRA na tlačovej besede prezentuje analýzu finančných dopadov pri poskytovaní zdravotných výkonov v zmysle vyhlášky MZ SR č. 109/2009 Z. z. na seniorov a zdravotne ťažko postihnutých a ich rodiny v zariadeniach sociálnych služieb. Štát dlhodobo nerieši financovanie ošetrovateľských výkonov v zariadeniach sociálnych služieb a prenáša výdavky na zabepečenie ošetrovateľskej starostlivosti ako mzdy, odvody, poistné alebo zdravotnícky materiál na zdravotne ťažko postihnutých občanov, seniorov a ich rodiny, napriek tomu, že ide o ústavou garantovanú ošetrovateľskú starostlivosť.

Každý občan v zariadení sociálnych služieb, ktorému sa ošetrovateľské výkony poskytujú, je zároveň poistencom zdravotnej poisťovne a má nárok na úhradu ošetrovateľských úkonov prostredníctvom zdravotného poistenia. Úhrada za ošetrovateľské výkony z invalidných a starobných dôchodkov ľudí v sociálnych zariadeniach je záťažou pre ich finančný rozpočet a znižuje sa tým životná úroveň dotknutých občanov a ich rodín.

IVRA zároveň upozorňuje na rozhodnutie Európskeho parlamentu z júna 2011, podľa ktorého sú sociálne služby takisto ako zdravotníctvo, školstvo či justícia službami vo verejnom záujme štátu. Ústava SR garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov. Bezplatná zdravotná starostlivosť je napr. aj pre väzňov vo väzeniach, ale seniorov, zdravotne ťažko postihnutých v zariadeniach sociálnych služieb a ich rodiny nechávame za rovnaké, ústavou garantované zdravotné úkony platiť.

IVRA nevidí dôvod na to, aby sa seniori a zdravotne ťažko postihnutí ľudia v zariadeniach sociálnych služieb nejakým spôsobom podieľali na ošetrovateľských výkonoch garantovaných ústavou. Dlhodobo pritom navrhujeme, aby sa komplexne riešil spôsob financovania ošetrovateľských výkonov v zdravotníctve.

Kontakt:
Martin Halás za IVRA
0917957055
socialnyinstitut@gmail.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.