Neviete ako zvládnuť jarnú alergiu? Poradí Katarína Grich z metabolic balance®

BRATISLAVA, 20. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Zmierniť, či odstrániť príznaky alergie je možné aj vďaka správnemu stravovaniu. Organizmus musí byť pre správne fungovanie v rovnováhe, my hovoríme o „vybalansovaní“. Základom zvládnutia alergií je posilnenie imunitného systému. Obranyschopnosť organizmu je pri prejavoch alergie oslabená, čo súvisí s tvorbou protilátok ako reakcia na alergény. Vďaka správnej výžive naštartujete a následne upravíte svoj metabolizmus. Správna strava pôsobí preventívne a zároveň pozitívne aj na ochorenia metabolického syndrómu, imunitu, zvládanie stresu, psychickú pohodu a v neposlednom rade aj na alergie všetkých druhov. Treba sa len odhodlať a zmeniť svoje stravovacie návyky.
Ako prísť na to, aká strava je pre nás tá správna?
Dôležité je, aby bola prirodzená v ideálnom prípade sezónna a regionálna, vyvážená, a aby presne sedela chémia stravy k chémii vášho tela. Práve preto je vytvorenie ideálneho jedálnička veľmi individuálnou záležitosťou a zostavujeme ho na základe aktuálnych laboratórnych krvných testov každého jednotlivca, ktorý zrkadlí aktuálny zdravotný stav, a to na základe až 36 krvných parametrov. Programom metabolic balance® prešlo za desať rokov už viac ako 500 000 ľudí, je to výživový program vyvinutý lekárom, odborníkom na výživu a taktiež špecialistami v odbore potravinárskeho priemyslu, na základe nielen dlhoročných skúseností ale aj dostatočne odôvodnených vedecko-medicínskych odporúčaní Harvardskej univerzity. Základom je „vybalansovanie metabolizmu“ prostredníctvom vhodnej stravy pre daný organizmus, jeho aktuálny stav a potreby. Posilnenie našej imunity a vylúčenie primárnych alergénov napomáha k zlepšeniu alergických prejavov.
Aké všetky alergie môžeme zmierniť alebo aj úplne odstrániť?
Alergia je „prehnaná“ reakcia organizmu na niektorý alergén, ktorý telu vlastne nechce škodiť. Prečo telo tvorí protilátky, má dôvody ako psychické tak aj fyziologické, a preto nie je rozhodujúce, či sa prejavuje reakcia na jahody, peľ či nikel. Klienti, ktorí pred tým ako začali s programom nemohli jahody ani len oberať pretože im puchli ruky, dnes už jahody v obmedzenom množstve môžu pokojne jesť. Ich telo si už s touto potravinou alebo iným alergénom vie oveľa lepšie poradiť.
Je na mieste zvýrazniť súvislosť nadváhy a obezity s alergiami. Bežná prezápalová strava spolu s nadmerným podielom hormonálne aktívnych viscerálnych tukov, pracujú v prospech alergií. Preto redukcia hmotnosti je nielen prevenciou ale i súčasťou terapie.

Ako prebieha tento program?
Do programu je zahrnutých štandardných desať konzultácií s poradcom, ktorý na základe vašich laboratórnych výsledkov z krvi a anamnézy z osobného pohovoru s vami, vytvorí individuálny jedálny plán, ktorý pozostáva zo štyroch fáz.
My sa na alergie dívame inak ako bežná medicína a delíme alergie na primárne a sekundárne. Zo stravy sa dočasne vylúčia primárne alergény a za pomoci vybraných potravín a osvojení si základných pravidiel sa posilní imunitný systém. Cieľom programu je zmena stravovacích návykov, čo je zároveň aj prevenciou ako alergií tak i ostatných metabolických ochorení. Preto je potrebné osvojenie si základných pravidiel na celý zvyšok života, čo je vlastne štvrtá udržiavacia fáza.
Je možné aplikovať tento program na deťoch ktoré majú alergie?
metabolic balance® je program, ktorý je vhodný pre deti od ôsmich rokov, pretože dovtedy sa potreby ich organizmu veľmi dynamicky menia, a tak sa nedá vytvoriť dlhodobejší stravovací plán. Ak majú deti do tohto veku problém s alergiou odporúčam vylúčenie primárnych alergénov, čím sa často zlepšia reakcie aj na sekundárne alergény. Niekedy postačí ovocie na ktoré dieťa reaguje upraviť inak ako je zaužívané, napr. podusiť, ošúpať, nechať krátko namočené v studenej vode a pod.. Pre posilnenie imunity detí je rozumnejšie  zmeny stravovacích návykov naučiť rodičov, čím sa ich prístup k strave automaticky odzrkadľuje aj na dieťoch.
Alergiám často predchádzajú intolerancie a hlavne u menších detí je vhodné tieto dve diagnózy odlíšiť, pretože následné terapie sa líšia. Treba sledovať, čo dieťatku robí či nerobí dobre a tomu výber stravy prispôsobiť. Tráviaci trakt je jeden zázračný mechanizmus, ktorý je u malých detí stále vo vývoji, avšak nesmieme zabúdať na psychiku dieťaťa, ktorá sa môže práve týmto spôsobom manifestovať už v útlom ale aj, čo je častejšie, v neskoršom veku. Detský metabolizmus je riadený nepoškodenými prirodzenými mechanizmami, a tak si deti samé vedia vybrať, aká (prirodzená) potravina je pre ne v danom období vhodná, za podmienky, že má možnosť výberu z ponuky…V súčasnom období staršie deti túto schopnosť strácajú a dobrovoľne siahajú po potravinách, ktoré odzrkadľujú ich stravovacie návyky, čo môže pracovať v neprospech ich zdravia.
Kedy je najlepšie začať s nastavovaním zmien v stravovaní?
Dôležité je len rozhodnutie. Povedať si čo je mojím cieľom. Alergici na pele a trávy, ešte teraz pred „sezónou“ stihnú prísnu fázu programu a už tohtoročná alergia sa nemusí prejaviť v plnej sile, prípadne sa nemusí prejaviť vôbec. Toto jarné obdobie, keď je príroda naštartovaná na procesy znovuobnovenia je ideálne aj na naštartovanie vášho metabolizmu a zmien v stravovacích návykoch. Poradenstvo a bližšie informácie nájdu ľudia s alergiami či inými metabolickými poruchami na stránke metabolic balance®.

MediaDom, s.r.o.
Soňa Sigetová
+421 948 833 108
sigetova@mediadom.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.