Kombinovaná hormonálna antikoncepcia môže upraviť menštruačný cyklus, zoslabiť bolesti ale aj rozžiariť problematickú pleť

BRATISLAVA, 22. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Kombinovaná hormonálna antikoncepcia (KHA) nie je len jednou z najúčinnejších možností ochrany pred neželaným tehotenstvom, ponúka aj široké spektrum benefitov pre zdravie a kvalitu života žien.

Vďaka hormonálnej antikoncepcii môžu lekári svojim pacientkám pomôcť s úpravou menštruačného cyklu, zoslabiť menštruačné bolesti či dokonca rozžiariť problematickú pleť,” hovorí PR Managerka Mgr. Jana Martincová zo spoločnosti Gedeon Richter, ktorá disponuje jednou z najširších paliet gynekologických výrobkov na svete.

1. Upravuje menštruačný cyklus

Nepravidelný menštruačný cyklus je problémom mnohých žien. Ak sa k tomu pridá silné krvácanie a bolesti, ktoré vám nedovoľujú užiť si čas strávený s blízkymi alebo naplno pracovať, ťažkosti sa pretransformujú aj do podoby úzkosti, stresu či depresií. Antikoncepčná tabletka dokáže docieliť pravidelný cyklus, menšie krvné straty a zabrániť silným bolestiam.

2. Bojovníčka proti rakovine

Možno vás táto informácia prekvapí, no hormonálna antikoncepcia dokáže znížiť riziko niektorých druhov rakoviny až o 40 %. “Ideálne vyváženie syntetických hormónov v kombinovaných prípravkoch, utlmenie činnosti vaječníkov a zábrana ovulácie nie je iba v pozadí antikoncepčného účinku, ale aj v pozadí 40% redukcie rizika vzniku rakoviny vaječníkov, redukcie rizika rakoviny sliznice maternice, endometriózy, mimomaternicovej tehotnosti, funkčných vaječníkových cýst, benígnych tumorov prsníka a zápalov vnútorného genitálu. Existujú dôkazy potvrdzujúce aj zníženie rizika rakoviny hrubého čreva a konečníka pri užívaní KHA,” vysvetľuje gynekológ a zakladajúci člen Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Michal Kliment.

3. Pomáha pokožke zažiariť

Mastná pokožka, neestetické ochlpenie, akné či vypadávanie vlasov. Aj pri týchto problémoch dokáže pomôcť antikoncepcia. Niektoré druhy totiž majú schopnosť zmierniť problémy s kvalitou kože. Preto sa o KHA zaujímajú aj kožní lekári, ktorí v spolupráci s gynekológmi dokážu zlepšiť kvalitu života mnohým pacientkám.

4. A opäť sa môžete usmievať

Poznáte to. Keď má žena dostať menštruáciu, jej partner sa trasie od strachu. Zmeny nálad, precitlivelosť či nekontrolovateľné výbuchy plaču sa dostavia každý mesiac a mnohé ženy, ale aj muži, už rezignovali. Tento nepríjemný vplyv pohlavných hormónov však dokáže obmedziť práve dobre zvolená antikoncepcia.

5. Odbúra napätie v prsníkoch

Napätie v prsníkoch je tiež súčasťou života ženy. Dobrá správa však je, že ani týmto problémom dámy nemusia dobrovoľne trpieť. “Cielene vybratá špecifická gestagénová komponenta, ktorá je derivátom hormónu zodpovedného za rovnováhu vody a iónov v organizme, dokáže zmierniť aj tieto nepríjemné vplyvy pohlavných hormónov,” hovorí Kliment.

A ako to vlastne funguje?

Rôzne prípravky KHA majú vo väčšine prípadov rovnaký estrogén. To, čo ich odlišuje, sú gestagény, ktorých existuje veľké množstvo. Gestagény ovplyvňujú nielen antikoncepčný účinok a pravidelnosť cyklu, ale zasahujú pozitívne aj do iných biologických pochodov v organizme.

Doktor Kliment odporúča, aby sa ženy nebáli hovoriť o týchto problémom so svojím gynekológom, pretože ten im vďaka antikoncepcii dokáže liečbu ušiť na mieru. Bolesti, mastná pokožka, zmeny nálad, nepravidelný cyklus či napätie v prsníkoch totiž nie sú a nemajú byť bežnou súčasťou života ženy.

Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s.r.o.
Tel.: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.