Občianske združenie Biely Kríž vysadilo na Račianskej v Bratislave 20 stromov (FOTOGALÉRIA)

BRATISLAVA, 24. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Dve desiatky stromov pribudli cez víkend v stromoradí na Račianskej ulici v bratislavskom Novom Meste. Akcia je výsledkom úspešného projektu ľudí z občianskeho združenia Biely Kríž. Pred časom si zaumienili stromoradie obnoviť a pre svoju myšlienku získali podporu pri vytváraní participatívneho rozpočtu magistrátu.

„Za desiatky rokov, čo tu žijem, stromoradie poriadne preriedlo. Uhynuté či vetrom vyvrátené stromy však nikto nenahradil. Žiaľ, musím povedať, že magistrát sa o stromy dlhodobo nestará, neošetruje ich. Preto som vypracovala projekt Stromoradie – návrh na revitalizáciu stromoradia na Račianskej ulici,“ vysvetľuje Ľubica Križanová z OZ Biely Kríž. Pomoc poskytla aj miestna samospráva a spoločnosť EKOpodnik.

„Starostlivosť o zeleň a ochrana životného prostredia je jednou z našich priorít. Vďaka nadšencom v miestnej komunite dokážeme spraviť viac. Preto sa teším, že sa nás tu dnes stretlo niekoľko desiatok ľudí, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijú a dokazujú to nielen rečami, ale aj robotou,“ vraví starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý.

20130323 - Sadenie stromov na RačianskejSo sadením stromov prišli pomôcť aj zástupcovia občianskeho združenia z neďalekej Dimitrovky, ale aj zástupcovia OZ Utopia, ktoré pomáhala rozbehnúť projekt participatívneho rozpočtu na úrovni Bratislavy.

„V istom momente sme začali byť úplne zhnusení z toho, čo sa deje – ako fungujú politické štruktúry, ako sa nakladá s verejným priestorom. Povedali sme si, že môžeme hádzať dlažobné kocky a protestovať alebo môžeme skúsiť začať robiť niečo sami. Objavili sme mechanizmus participatívneho rozpočtu, cez ktorý môžu ľudia využívať mestské peniaze na zveľaďovanie verejného priestoru,“ vysvetľuje Peter Nedoroščík z občianskeho združenia Utopia.

Medzi brigádnikmi, ktorí prišli zveľadiť stromoradie na Račianskej bol aj známy humorista Samo Trnka. „Moja fyzická kondícia nie je ktovieaká, mám riadny kancelársky mozoľ, ale čo som mohol, to som pokopal,“ vraví o svojom výkone Trnka. Už vážnejšie upozornil na význam toho, keď sa ľudia sami podieľajú na skrášľovaní priestoru, v ktorom žijú. “Je dôležité, aby to, čo ľudia považujú za svoj domov, sa nekončilo dverami ich bytu, ale aby sa to rozšírilo na celé okolie, kam chodia sa deťmi von, kadiaľ chodia do práce.“

Fotogaléria:

Vysadením dvadsiatich jaseňov štíhlych však práce na doplnení stromoradia na Račianskej nekončia. Už čoskoro by malo pribudnúť ďalších dvadsať stromov. „Určite plánujeme uchádzať sa o prostriedky z participatívneho rozpočtu aj z budúcoročného rozpočtu. Bolo by úžasné, ak by sme stromy vedeli postupne doplniť až po Račianske mýto,“ avizuje Križanová.

Marek Tettinger, hovorca

Miestny Úrad Bratislava-Nové Mesto
Junácka č. 1, 832 91 Bratislava
Tel. : +421 2 492 53 215
GSM : +421 918 707 252
Email : hovorca@banm.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.