Pred 15 rokmi vykonali na Slovensku prvú úspešnú transplantáciu srdca

BRATISLAVA, 25. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Národný ústav srdcových a cievnych chorôb(NÚSCH), a. s.,Bratislava si dnes pripomína okrúhle 15. výročie prvej úspešnej transplantácie srdca v NÚSCH, a. s. a v ére samostatnej Slovenskej republiky. Súčasťou celoústavnej oslavy je aj krst knihy Keď dar znamená život a vernisáž výstavy fotografií autorov Vladimíra Benka a Juraja Stanoviča pod názvom 15 rokov v ústrety životu, ktorúbude možné si pozrieť v priestoroch NÚSCH, a. s. . S hudobným recitálom na oslave vystúpia operný spevák Martin Babjak a klavirista Daniel Buranovský. Oslava je venovaná pamiatke prof. MUDr. Juraja Fabiána, DrSc., FESC, zakladateľa Programu transplantácie srdca na Slovensku.

Prvú transplantáciu srdca u nás vykonal lekársky tím pod vedením prof. MUDr. Viliama Fischera, CSc., FICS .

Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil prof. MUDr. Juraj Fabián, DrSc., FESC v roku 1998 v Bratislave, kedy pod jeho vedením vznikla pracovná skupina „Transplantácia srdca“. V noci z 20. na 21. marca chirurgický tím transplantoval srdce vtedy 58-ročnému príjemcovi.

Pacient Štefan Petrík žil s transplantovaným srdcom 9,5 roka, pričom zomrel nie na srdcové ochorenie.

„Transplantácia srdca nie je plánovaný výkon. Robí sa vtedy, ak je voľný darca a má vhodného príjemcu. Myslím si, že sme v kvalite realizácie a úspešnosti transplantácií srdca rovnocennými partnermi s európskymi krajinami,“ zdôraznil vtedy, dnes už nebohý náš kolega, prof. J. Fabián.

Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa neustále zvyšuje, čo je celosvetový trend.

K 31. decembru 2012 bolo v NÚSCH, a. s. od otvorenia programu v roku 1998 realizovaných 202 transplantácií srdca (HTx). (Spolu s detskými pacientmi to bolo 212 transplantácií srdca). Celkovo je (bolo) v starostlivosti Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca (OZaT) 263 pacientov. Z nich k 31. decembru 2012 žije 179. K tomuto dátumu bolo na čakacej listine 20 pacientov. Počas roka 2012 bolo ohlásených 35 potencionálnych darcov (v roku 2011 ich bolo tiež 35). Jednoročné prežívanie príjemcov je 87%, päťročné 73%.

V rámci realizácie transplantačného programu úzko spolupracujú: Oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca v NÚSCH, a. s. pod vedením primárkydoc. MUDr. Evy Goncalvesovej, CSc, FESC, Oddelenie srdcovej chirurgie, Klinika srdcovej chirurgie pod vedením primára MUDr. Michala Hulmana, PhD. a Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny pod vedením primárky MUDr. Ingrid Olejárovej, MPH.

NÚSCH, a. s. je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie srdca.
O NÚSCH, a.s.

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s. (NÚSCH, a. s.) so sídlom v Bratislave poskytuje špičkové komplexné zdravotnícke služby v oblasti diagnostiky, liečby a prevencie ochorení srdca a ciev v súlade s najnovšími vedeckými a odbornými poznatkami kardiovaskulárnej medicíny. Má štatút zdravotníckeho zariadenia s celoslovenskou pôsobnosťou, opiera sa o 33-ročnú tradíciu. Od 01. januára 2009 je súčasťou Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. aj Detské kardiocentrum.

Bc. Dobroslava Krajačičová

hovorkyňa NÚSCH, a.s. a Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH, a. s.

email: dobroslava.krajacicova@nusch.sk

Telefón: +421 (2) 59 320 224

Mobil: +421 (903) 530 223

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.

Pod Krásnou hôrkou 1, 833 48 Bratislava 3

O Občianskom združení Dar života

OZ Dar života združuje pacientov po transplantácii srdca, ich rodinných príslušníkov a priateľov. Jeho cieľmi sú najmä vzájomná všestranná pomoc, podpora a ochrana zdravia, verejná prezentácia zlepšenia kvality života po transplantácii srdca, podpora transplantačného programu a darcovstva orgánov. Pracuje na báze dobrovoľníctva.

OZ Dar života

Mgr. Vlasta Pagáčová

Centrum I 54/129

018 41 Dubnica nad Váhom

Mobil: +421 (907) 370 011

email: info@darzivota.sk

V Bratislave 21. marca 2013

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.