Pri teste bolo na bankovkách v priemere 11 000 baktérií, ľudia považujú kartu za hygienickejší spôsob platenia

BRATISLAVA, 26. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Nový prieskum spoločnosti MasterCard, jednotky v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách, zistil názor Európanov na hotovosť. Tá je podľa nich opotrebovaná, špinavá a prelezená baktériami. 57 % z nich verí, že bankovky a mince sú tým najšpinavším, s čím prídu do styku, dokonca ešte špinavšie ako držadlá na eskalátoroch.

Nezávislý prieskum uskutočnený vedcami z Oxfordskej univerzity odhalil, že európske bankovky obsahujú priemerne viac ako 26 000 baktérií, pri čom na najčistejšej a najnovšej našli 2 400 baktérií.

„Predstavy Európanov o špinavých peniazoch nie sú bezdôvodné. Bankovky, ktoré sme testovali, mali na sebe v priemere 11 000 baktérií, čo je vzhľadom k počtu patogénnych organizmov dostatočné množstvo na prenos infekcie. Predchádzajúca štúdia bankoviek objavila kontamináciu potenciálne škodlivými baktériami ako napr. baktériami z rodu Klebsiella1 a Enterobacter2, ktoré môžu človeku spôsobiť ochorenie. Stále zvyšujúce sa množstvá kmeňov baktérií rezistentných na liečbu antibiotikami je hrozbou, na ktorú nedávno upozornila Dame Sally Davies, hlavná zdravotnícka úradníčka Veľkej Británie. S tým, ako sa bankovky neustále odovzdávajú medzi rôznymi ľuďmi, je štúdia mapujúca celosvetové rozšírenie baktérií pohybom bankoviek naozaj prínosná,“ povedal Ian Thompson, profesor všeobecného strojárstva na Oxfordskej univerzite.

Výsledky vnímania čistoty vecí sú presvedčivé a preukázateľné – medzi rôznymi krajinami naprieč Európou boli len malé rozdiely. Vo všetkých 15 európskych krajinách, ktoré sa zúčastnili prieskumu, bola hotovosť vnímaná ako najmenej hygienická vec zo všetkých skúmaných predmetov. Predstihla dokonca aj držadlá na eskalátoroch, tlačidlá platobných terminálov a knihy v knižniciach.

„Vo všetkých 15 krajinách bola hotovosť zvolená najšpinavšou vecou na zozname, 83 % Európanov verí, že hotovosť obsahuje veľké množstvo baktérií. Verejnosť je presvedčená, že v porovnaní s ostatnými predmetmi každodenného použitia je hotovosť tým najšpinavším. Európania uprednostňujú platbu kartou, pretože ju považujú za jednoduchší a pohodlnejší spôsob platenia. Teraz môžeme povedať, že väčšina ľudí ju tiež považuje za hygienickejšiu,“ dodal Gaetano Carboni, vedúci pracovník tímu Global Products and Solutions v rámci spoločnosti MasterCard Europe.

diel1

Diel 2

O prieskume:

Táto správa predstavuje výsledky súhrnného on-line prieskumu. Tri otázky boli kladené približne 1 000 respondentom v každej z 15 nasledujúcich krajín: Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Dánsko, Nemecko, Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Španielsko, Taliansko, Poľsko a Rusko.

Prieskum prebiehal medzi 14. a 20. decembrom 2012.

Výsledky boli triedené podľa veku, pohlavia a regiónu, aby odrážali názor obyvateľov príslušnej krajiny.

Ako boli vykonávané testy a koľko bankoviek bolo testovaných:

Z bankoviek boli izolované baktérie prostredníctvom výteru s pufračným roztokom a ten bol následne zriedený a pipetovaný na sójový agar na Petriho misky. Agar obsahuje živiny, čiže na ňom môžu rásť baktérie. Petriho misky sa následne nechali päť dní inkubovať pri 30 ºC a počet baktérií bol potom počítaný v troch kópiách (colony forming units, CFU). Pretože len asi 1 % baktérií raste v laboratórnych podmienkach, boli výsledky násobené 100 na získanie približného počtu baktérií na každej bankovke. Ide o štandardný postup pri kvantifikácii baktérií vypestovaných in vitro.

Testovali sme 25 rôznych bankoviek zo 6 rôznych mien a z každej bolo odobraných desať samostatných výterov.
O spoločnosti MasterCard
MasterCard(NYSE: MA),www.mastercard.com, jednotka v inteligentných, pohodlných a bezpečných platbách, zaisťuje fungovanie najrýchlejšej procesnej siete platobných transakcií na svete. Prepája užívateľov, finančné inštitúcie, firmy, vlády a spoločnosti vo viac ako 210 krajinách a územiach. Produkty a riešenia MasterCard tvoria každodenné obchodné aktivity – ako nakupovanie, cestovanie, riadenie biznisu a financií – jednoduchšie, bezpečnejšie a efektívnejšie pre každého.

Kontakty MasterCard:
Anna Suchá, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 226, +420 731 619 287, anna.sucha@ogilvy.com
Miroslava Jozová, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 213, +420 603 280 825, miroslava.jozova@ogilvy.com
Milan Kříž, Ogilvy Public Relations, +420 221 998 237, +420 602 266 316, milan.kriz@ogilvy.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.