ESET: Pozor, vracia sa zlodej hesiel Dorkbot, vírus šírený cez Skype, ktorý sa pýta na vaše fotky (FOTO)

BRATISLAVA, 28. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – ESET, líder v proaktívnej ochrane pred internetovými hrozbami s 20-ročnou históriou, upozorňuje užívateľov komunikačného programu Skype na počítačového červa, ktorý sa na Slovensku šíri práve pomocou tejto služby. Systém infikovaného užívateľa pošle jeho Skype kontaktom správu v slovenčine v znení „ahoj, to su naozaj vase fotky?“ spolu s odkazom na súbor uložený na webe.

Počítačový červ Dorkbot z prostredia Skype pošle správu v slovenčine v znení „ahoj, to su naozaj vase fotky?“ spolu s odkazom na súbor uložený na webe.
Počítačový červ Dorkbot z prostredia Skype pošle správu v slovenčine v znení „ahoj, to su naozaj vase fotky?“ spolu s odkazom na súbor uložený na webe.

Užívateľ s nechráneným systémom alebo s nekvalitným antivírusovým riešením si po jeho otvorení do počítača stiahne červa s menom Dorkbot. Ide o známeho zlodeja hesiel, ktorý na svoje šírenie používa komunikačné služby ako Facebook Chat, súkromné správy na Twitteri, Windows Live Messenger a hore uvedený Skype. Infikovaný počítač je taktiež schopný vykonávať akékoľvek príkazy zaslané útočníkom. Táto hrozba je najrozšírenejšia v Latinskej Amerike. Napriek tomu, že na Slovensku sa šírila už počas jesene 2012, s jej slovenskou mutáciou sa ESET stretol až v marci 2013.

Nakazený počítač nezasiela falošné správy na Skype kontakty automaticky. Robí to až po tom, čo mu dá príkaz jeho vzdialený riadiaci server. Slovenskú verziu správy šíri zrejme tak, že dá príkaz nakazeným počítačom so slovenskou verziou operačného systému, aby na kontakty zaslali konkrétnu správu v slovenčine spolu s webovým odkazom. Do webovej adresy údajných fotiek vloží taktiež meno adresáta, čím zvyšuje svoje šance na to, že obeť podľahne svojej zvedavosti a na link naozaj klikne.

Po nakazení sa počítač pokúša stiahnuť zoznam aktualizačných serverov rozličných antivírusových a bezpečnostných spoločností,“ hovorí Pablo Ramos, výskumník spoločnosti ESET, ktorý sa venuje analýze škodlivého kódu v Latinskej Amerike. „Môže ísť o snahu zablokovať akýkoľvek pokus aktualizovať antivírusové riešenie na infikovanom počítači,“ dodáva Ramos. Táto technika však nie je taká úspešná, ako tvorcovia nákazy dúfali.

Užívatelia, ktorí sa touto hrozbou infikovali, môžu svoje systémy vyčistiť špeciálnym nástrojom, ktorý ESET sprístupnil zdarma na svojej webovej stránke.  Užívatelia antivírusových riešení spoločnosti ESET sú pred týmto červom chránení, spoločnosť ho deteguje ako Win32/Dorkbot.B.

O spoločnosti ESET – už 20 rokov chránime vaše digitálne svety

Spoločnosť ESET je svetovým výrobcom bezpečnostného softvéru pre firemnú klientelu a domácnosti. Je lídrom na trhu proaktívnej detekcie počítačových hrozieb. Vďaka technológii Live Grid® využíva ESET dáta od dobrovoľných používateľov z celého sveta, a tak okamžite reaguje na nové hrozby. ESET NOD32 Antivirus drží rekord v ocenení VB100  testu britského Virus Bulletin, vysoko-rešpektovanej nezávislej testovacej organizácie.

ESET sídli v Bratislave, regionálne pobočky má v Prahe, ČR; San Diegu, USA; Buenos Aires, Argentína a Singapure. Výskumné centrá ESET pre analýzu malware sú okrem Bratislavy, aj v San Diegu, v Prahe, poľskom Krakove, kanadskom Montreale a v Moskve. ESET má zastúpenie vo viac ako 180 krajinách sveta.

Firma už desať rokov za sebou patrí podľa rebríčka Deloitte Technology Fast 500 EMEA medzi najrýchlejšie rastúce technologické spoločnosti v regióne Európy, Blízkeho východu a Afriky. Týždenník Trend ocenil ESET trikrát za sebou titulom Firma roka.

Kontakt pre médiá:

Zuzana Hošalová
Public Relations Specialist – Slovensko
Mobil: +421 917 393 115
Telefón.: +421 (2) 322 44 209 fax: +421 (2) 322 44 109
e-mail: hosalova@eset.sk, press@eset.sk

Branislav Ondrášik
Public Relations Manager – Európa, Blízky východ a Afrika
Mobil: +421 917 393 043
Telefón.: +421 (2) 322 44 211 fax: +421 (2) 322 44 109
e-mail: ondrasik@eset.sk, press@eset.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.