Slovenská pošta pripravuje obnovu vozidlového parku za 18,6 milióna eur

BRATISLAVA, 27. marca 2013 (tlacovasprava.sk) – Slovenská pošta, a. s., plánuje v nasledujúcich štyroch rokoch postupnú obnovu väčšiny svojho zastaralého vozidlového parku. Realizáciu formou verejného obstarávania plánuje začať už v prvom polroku 2013.
Plánovaná obnova je v súlade s prijatou stratégiou, ktorej predchádzala dôkladná analýza efektívneho využívania motorových vozidiel na jednotlivých prevádzkach a ich vhodnosti, optimalizácia procesov prepravnej siete, nastavenie parametrov obnovy a rovnako aj spôsob financovania nákupu. Veľké zmeny sa dotýkajú nielen typologického zloženia poštovej flotily, ale aj formy obstarania vozidiel a orientácia na ekologickejšie a úspornejšie palivá v rámci projektu „Zelená pošta“.
Slovenská pošta, a. s., má v súčasnosti vo svojom vlastníctve 1 520 motorových vozidiel, pričom ročne vynaloží viac ako 2,7 milióna € na ich servis a opravy. Pohonné látky pre motorové vozidlá predstavujú náklad 4 milióny € a takmer milión € vynaloží SP na dane a povinné poplatky.
Cieľom obnovy okrem racionalizácie vozidlového parku, z ktorého je starších viac ako 7 rokov takmer 3/4 vozidiel, je  výrazne znížiť prevádzkové náklady. A to tak, aby výsledná cena zohľadňovala okrem ceny nákupu aj cenu opráv a servisných poplatkov, poistenia, nákladov na pohonné hmoty, disponibilitu a dostupnosť servisov, výšku zostatkovej hodnoty a náklady na financovanie. SP plánuje obnoviť v rokoch 2013 až 2016 takmer 1 000 úžitkových, dodávkových a osobných vozidiel, v predpokladanej hodnote zákazky  18,6 milióna €.

Takouto cestou sa uberajú aj iné poštové správy. Česká pošta v tomto roku uzatvorila zmluvu na operatívny leasing v hodnote 174 miliónov Kč a aktuálne vypísala 5 verejných zákaziek na dodávku vozidiel v celkovej hodnote 420 miliónov Kč.

V horizonte štyroch až piatich rokov SP plánuje obstarať aj 113 nákladných vozidiel nad 3,5 t a 46 motocyklov v celkovej hodnote 7 miliónov €.
Stanislava Pondelová
Hovorkyňa, Slovenská pošta, a. s.
Tel.: +421  903 130 571, E-mail: pondelova.stanislava@slposta.sk,

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.