LESY SR ukončili rok 2012 s historicky druhým najvyšším ziskom od roku 1999

BANSKÁ BYSTRICA, 4. apríla 2013 (tlacovasprava.sk) – Štátny podnik LESY SR dosiahol v minulom roku zisk 15,6 milióna eur pri tržbách z vlastných výrobkov a služieb 202,7 milióna eur, čo je od založenia spoločnosti v roku 1999 druhý historicky najvyšší zisk.

Mimoriadne priaznivý ekonomický výsledok sa podarilo dosiahnuť napriek výraznému poklesu ťažby dreva o 451.000 m3, zníženiu podielu cennejšieho ihličnatého dreva z 51% na 47 % celkovej ťažby a rastu cien vstupov.

Napriek rozkolísanému trhu s drevom, nižšiemu záujmu o listnaté sortimenty a poklesu ťažby najmä ihličnatého dreva sa podarilo sa udržať a dokonca zvýšiť produktivitu práce zamestnancov podniku,“ hovorí generálny riaditeľ podniku Ing. Ctibor Határ. Pozitívne je podľa neho najmä to, že mimoriadne vysoký zisk podnik nevytvoril na úkor obhospodarovania lesa. Vynaložené priame náklady pestovnej činnosti vo výške 19,3 milióna eur boli vyššie ako priemer posledných štyroch rokov.

Priaznivý hospodársky výsledok sa podarilo dosiahnuť dôslednou kontrolou nákladových položiek, kde k úsporám prispela aj aplikácia zákona o verejnom obstarávaní a na strane príjmov tiež pokračujúce elektronické aukcie dreva. Podarilo sa udržať a v niektorých sortimentoch aj mierne zvýšiť predajné ceny dreva. Stále však platí, že ceny niektorých sortimentov ešte nedosiahli predkrízovú úroveň.

Celková ťažba dreva podniku dosiahla 3,955 milióna m3 a drevospracujúce podniky odobrali 3,748 milióna m3 pričom rozdiel je spôsobený samovýrobou a predajom palivového dreva, výrobou drevnej štiepky a pohybom skladových zásob. Priemerné speňaženie dreva medziročne pokleslo o šesť eurocentov na meter kubický na 48.86 €/m3 čo bolo spôsobené najmä vyšším podielom lacnejšieho listnatého dreva z celkového predaja.

Pozitívnym trendom je rastúca produktivita práce z pridanej hodnoty, ktorá medziročne vzrástla o 1,6 percenta na 24.865 eur na zamestnanca. Podnik vlani zamestnával priemerne 3709 zamestnancov. Oproti roku 2011 ide o pokles o 166 pracovníkov. Ku koncu roka, po skončení pracovného pomeru zamestnancov na protipovodňové aktivity, pracovalo v podniku 3379 ľudí.

Ing. Vlastimil Rezek
hovorca
LESY Slovenskej republiky, š. p.
Námestie SNP 8, 975 66  Banská Bystrica
tel.: +421 48 43 44 278
mobil: +421 918 444 278
fax: +421 48 43 44 191
e-mail: vlastimil.rezek@lesy.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.