Na dovoz relikvie svätého Jána Bosca z Ukrajiny dozrú vo Vyšnom Nemeckom colníci

BRATISLAVA, 11. apríla 2013 (tlacovasprava.sk) – Na bezpečný a bezproblémový dovoz vzácnych relikvií dozrú colníci vo Vyšnom Nemeckom. Saleziáni don Bosca  dnes privezú relikvie svätého Jána Bosca z Ukrajiny na Slovensko. Keďže v  tomto prípade ide o predmet kultúrnej hodnoty, ktorý podlieha ochrane kultúrneho dedičstva, v prvom rade predmet kultúrnej hodnoty colníci stotožnia a skontrolujú sprievodné doklady a povolenia.

Termín: 11. apríla 2013
Miesto: hraničný priechod Vyšné Nemecké
Čas: 16,00 hod.

Relikvie sú kultúrnym dedičstvom s pôvodom v Taliansku, a teda v Európskej únii, preto ich dovoz z Ukrajiny na Slovensko považujeme za spätný dovoz predmetu kultúrnej hodnoty, ktorý bol z colného územia Spoločenstva len dočasne vyvezený, a teraz sa vracia.

Colníci aj takto prispievajú k ochrane kultúrneho dedičstva vo svete. Zároveň pozývame novinárov aby si z prevozu cez hraničný priechod nafotili/natočili obrazový materiál. K dispozícii bude aj hovorkyňa, ktorá je pripravená poskytnúť médiám podrobnejšie informácie.

Predpisy, ktoré upravujú dovoz kultúrnych pamiatok na Slovensko:

Vo vzťahu k dovozu a vývozu predmetov kultúrnej hodnoty platí najmä Nariadenie Rady (ES) č. 116/2009  z  18. decembra 2008 o vývoze tovaru kultúrneho charakteru a zákon NR SR č.  207/2009 Z. z. o podmienkach vývozu a dovozu predmetu kultúrnej hodnoty a o doplnení zákona č. 652/2004 Z. z. o orgánoch štátnej správy v colníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Predpisy nájdete aj na webovej stránke finančnej správy http://www.financnasprava.sk v sekcii colný dohľad.

Predmet kultúrnej hodnoty, ktorý je chránený podľa právneho poriadku iného štátu, nemožno doviezť na územie Slovenskej republiky

a) bez súhlasu príslušného orgánu štátu, z ktorého má byť dovezený alebo prepravený, ak je zaručená vzájomnosť,
b) ak je zrejmé, že ide o predmet, ktorý bol nezákonne vyvezený alebo prepravený zo štátu pôvodu alebo z tretieho štátu,
c) ak je zrejmé, že ide o odcudzený predmet.

pplk. Ing. Viliam Procek
riaditeľ colného úradu
za správnosť: kpt. Ing. Klára Baloghová

Mgr. Patrícia Macíková

hovorca finančnej správy
+421 908 902 369
patricia.macikova@financnasprava.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.