Ocenenie Hotelier roka 2013 získala Daniela Kordová z Wellness hotel Borovica. Pozrite si, kto boli ďalší finalisti (FOTO)

BRATISLAVA, 3. mája 2013 (www.tlacovasprava.sk) – Putovný pohár Zväzu hotelov a reštaurácií SR pre Hoteliera roka si do svojej kancelárie postaví už piaty riaditeľ. Za rok 2013 sa ním stala Mgr. Daniela Kordová, ktorá riadi Wellness hotel Borovica na Štrbskom plese od jeho otvorenia pred piatimi rokmi.

Zväz hotelov a reštaurácií SR Hotelier roka 2013
Pohár Zväzu hotelov a reštaurácií SR pre Hoteliera roka získala za rok 2013 Daniela Kordová, ktorá riadi Wellness hotel Borovica na Štrbskom plese.

Prestížny titul Hotelier roka získala spomedzi 72 manažérov – za najlepšie ekonomické výsledky aj celkový duch zariadenia, jeho meno a povesť, úroveň služieb i uplatňovanie tzv. zeleného programu.

Podľa generálneho sekretára Mgr. Mareka Harbuľáka išlo v tomto ročníku o veľmi „silnú“ zostavu finalistov.

Konkurencia bola tesná a o výsledku rozhodli doslova desatinné hodnoty.

Pomyselný strieborný stupienok obsadila Ing. Katarína Malová z Wellness kongress hotela Kaskády na Sliači-Sielnici (minuloročná víťazka a súčasná viceprezidentka zväzu), na bronz si siahol Bc. Marián Polák z hotela Jánošík v Liptovskom Mikuláši.

Štvrté miesto sa vďaka dobrým výsledkom podarilo dosiahnuť Ivete Chovanovej z hotela Tri studničky v Demänovskej Doline, Hotelierke roka ´10.  Za ňou nasleduje Mgr. Júlia Szaffková z hotela Kontakt v Starej Lesnej, Ing. Daniela Krempaská z Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici, Ing. Jozef Mihalik, PhD. z Holiday Inn v Žiline,  kde sa diplomy súťaže odovzdávali počas prvého večera konferencie. Na ôsmom mieste rebríčka sa ocitol Ján Kolkus z hotela Bystrá, za ním nasleduje Ing. Sylvia Hrušková z Internationalu vo Veľkej Lomnici a Peter Straka s hotelom Galileo na Donovaloch.

Diplom „skokana roka“ si prevzala Martina Štrbáková z Impozantu vo Valčianskej doline, cenu za kvalitné a stabilné služby a propagáciu ZHR SR si nad recepciu penziónu Šindľovec na Zverovke zavesí Ing. Marica Daňová. Hosťom webu ZHR SR (za najčastejšie návštevy) sa stal Ing. Juraj Karlík z penziónu Tilia v Leviciach.

Foto:

Zväz hotelov a reštaurácií SR Hotelier roka 2013
Titul Hotelier roka 2013 patrí Daniele Kordovej, strieborná je Katarína Malová z Wellness kongress hotela Kaskády, na bronz si siahol Marián Polák z hotela Jánošík v Liptovskom Mikuláši. Nasleduje Iveta Chovanová z hotela Tri studničky v Demänovskej Doline, Júlia Szaffková z hotela Kontakt v Starej Lesnej, Daniela Krempaská z Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici, Jozef Mihalik – Holiday Inn Žilina, Ján Kolkus – Hotel Bystrá, Sylvia Hrušková – International Veľká Lomnica a Peter Straka – Hotel Galileo Donovaly.

Cherchet le ZAMESTNANEC hotela

„Zamestnanci dávajú hotelu dušu. Na každom úseku musia poskytovať špičkovú kvalitu a spolu vytvoriť jeden nádherný a kvalitný celok. Potom si hotel môže dovoliť zapýtať za svoje služby aj trochu viac; hosť je ochotný zaplatiť,“ vraví Mgr. Daniela Kordová o recepte ako v dnešných ekonomicky nie najpriaznivejších časoch získať spokojného a možno aj verného hosťa.  A súťaž Hotelier roka sa krúti práve okolo získaných tržieb, efektivity ale aj finančnej motivácie zamestnancov. Nejde o ocenenie za zásluhy, ale o merateľné ekonomické výsledky a postavenie hotela na trhu..

Tie, žiaľ, poukazujú na to, že inkasované tržby vo väčšine hotelov klesajú. Tento trend je podľa dlhoročnej prezidentky ZHR SR Ing. Zuzany Šedivej citeľnejší v trojhviezdičkových hoteloch. Okrem nevýznamného medziročného päťpercentného výkyvu poklesli v niektorých zariadeniach tržby až o tretinu.. Hotely väčšieho počtu hviezdičiek dosahujú však aj rovnaký alebo občas i vyšší objem tržieb než v minulých rokoch. Priemerná cena za izbu je vo všeobecnosti veľmi nízka a mimoriadne nízky ostáva aj ukazovateľ RevPAR, do ktorého sa premietajú ceny izieb aj kapacita a obsadenosť hotela.

Zníženie DPH by zvýšilo mzdy

Najbolestivejším údajom je podľa Ing. Zuzany Šedivej odmeňovanie zamestnancov.  Až 14 hotelov tento údaj nezverejnilo. Pritom ide o dobrú pomôcku pri vyjednávaní o mzdách, aby manažér zamestnancov nepreplácal, ale ani nepodhodnotil. „Vo všeobecnosti sa ukazuje, že sa odmeňovanie nevyvíjalo veľmi optimisticky.“

Doterajšia Hotelierka roka a viceprezidentka ZHR SR Ing. Katarína Malová k tomu dodáva, že tretina tržieb ide práve na platy zamestnancov. Ak by súčasná „kolapsová“ daň z pridanej hodnoty klesla tak, ako to odporúča Inštitút hospodárskej politiky SR, vedeli by v Kaskádach zvýšiť počet zamestnancov, pridať všetkým na plate a celkovo zlepšiť ich motiváciu. Ako jeden z prvých krokov po znížení DPH by nárast miezd uplatnila aj „deviata“ Ing. Sylvia Hrušková z veľkolomnického Internationalu: „Nemuseli by sme pracovať s tak napätým rozpočtom.“

Soňa Hudecová-Podhorná
medialna konzultantka ZHR SR
0907 / 36 88 44
sonja.hudecova@mail.t-com.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.