Wyclef Jean známy zo skupiny Fugees vystúpi 21. júna 2013 v Bratislave na festivale BA City Beats (FOTO)

BRATISLAVA, 3. júna 2013 (www.tlacovasprava.sk) – Nový mestský festival BA City Beats prinesie začiatkom leta do Bratislavy mená ako Rudimental, Katy B, Aloe Blacc, Hadouken! alebo Everything Everything. Jeho organizátori si však pripravili ešte jednu lahôdku.

Na Tyršovom nábreží sa v piatok 21. júna na záver festivalu predstaví svetoznámy spevák, rapper, producent a skladateľ Wyclef Jean. Rodák z Haiti žijúci v USA sa v hlavnom meste Slovenska ukáže viac ako sedem rokov po tom, čo so svojou skupinou Fugees vystúpil v zaplnenej Inchebe.

Wyclef Jean sa na celom svete sa preslávil ako člen trojčlennej formácie Fugees, v ktorej okrem neho pôsobili Lauryn Hill a Pras. Fotografie: © Cyrille Margarit / Unlimited Art Company
Wyclef Jean sa na celom svete sa preslávil ako člen trojčlennej formácie Fugees, v ktorej okrem neho pôsobili Lauryn Hill a Pras. Fotografie: © Cyrille Margarit / Unlimited Art Company

Wyclef Jean sa narodil na Haiti, no vo veku 9 rokov sa presťahoval do USA. Na celom svete sa preslávil ako člen trojčlennej formácie Fugees, v ktorej okrem neho pôsobili Lauryn Hill a Pras. Úspešná bola už s debutovým albumom Blunted On Reality (1994), no naozajstným prelomom bola až nahrávka The Score (1996).

Bez preháňania sa dá tvrdiť, že ide o jeden z najzásadnejších albumom 90. rokov. Doteraz sa z neho na celom svete predalo viac ako 18 miliónov kópií. Po obrovskom úspechu skupiny a hitoch ako Killing Me Softly, Ready or Not alebo Fu-Gee-La sa však cesty jej členov rozišli.

Wyclef debutoval ako sólista v roku 1997 albumom The Carnival s hitom Gone Till November. V nasledujúcich rokoch uviedol na trh ďalšie štúdiovky a spolupracoval s mnohými interpretmi.

Za zmienku stojí napríklad hit 911, ktorý nahral s Mary J. Blige alebo Hips Don’t Lie s vokálom Shakiry.

Trojnásobný držiteľ Grammy sa v ostatných rokoch začal viac venovať politike ako hudbe. V roku 2010 chcel kandidovať na prezidenta zemetrasením zničeného Haiti. Jeho kandidatúru však napokon zamietla volebná komisia, pretože v krajine nežil súvisle päť rokov. Na hudobnú scénu sa muzikant tento rok vrátil mixtapeom April Showers, ktorý vyšiel len pred mesiacom.

Na prvej edícii podujatia BA Cit Beats, ktoré sa bude konať 20. a 21. júna, sa okrem spomenutých interpretov ukáže aj anglické zoskupenie Stereo MCs s dídžejským setom, britskí priekopníci ambient housu The Orb či vokálna formácia The Boxettes. Kanadu bude v Bratislave reprezentovať rockové trio Danko Jones, Izrael electro-popová formácia Terry Poison, Austráliu dvojica Parachute Youth a Rakúsko projekt Richard Dorfmeister & Rupert Huber present Tosca.

Na svoje si prídu aj milovníci džezu a latina, a to na vystúpeniach kubánskej speváčky a flautistky Glendy López a slovenského bubeníka Martina Valihoru s newyorskou speváčkou Vivian Sessoms. Z domácej scény sa na BA City Beats predstavia Polemic, Jana Kirschner, Tomáš Sloboda a Sounds Like This, L Plus a Vec s kapelou Zlokot.

BA City Beats Bratislava: Billboard, program...
BA City Beats Bratislava: Billboard, program…

Afterpárty po denných programoch, ktoré sú v cene lístka, bude hostiť klub LOFT!. Ľudia sa tak budú môcť zabávať aj po polnoci. Permanentky na podujatie sa predávajú v sieti Ticketportal za 39 eur, jednodňový lístok stojí 29 eur. Na mieste bude stáť lístok na dva dni 49 eur a jednodňová vstupenka 39 eur.

Viac info o mestskom festivale BA City Beats aj tu:

http://www.facebook.com/BACityBeats
https://www.facebook.com/events/226722074133756/

Ján Papač
LOFT! / BA City Beats
+421 907 143 895
janko@kuulfabrik.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.