Frankovka sa bude počas korunovačných slávností piť z Vtáčej fontány! (FOTO)

BRATISLAVA, 17. júna 2013 (tlacovasprava.sk)  – Predposledný júnový víkend sa ponesie v centre Bratislavy v znamení tradičných korunovačných slávností. Do programu akcie sa popri množstve sprievodných podujatí po druhý raz zaraďuje aj 9. ročník Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína.

Do programu Korunovačných slávností sa po druhý raz zaraďuje aj 9. ročník Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína.
Do programu Korunovačných slávností sa po druhý raz zaraďuje aj 9. ročník Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína. FOTO: Ľ. Prekop

Trinásť producentov vína z Rače a Nového Mesta, k tomu občerstvenie od dvoch  gastroprevádzok. To je základná ponuka festivalu, ktorý organizuje Občianske združenie Račiansky spolok v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislavou a Miestnym úradom v Rači.

Akciu otvoria v piatok 21. júna primátor Bratislavy Milan Ftáčnik so starostami zainteresovaných mestských častí Rudolfom Kusým a Petrom Pilinským.

Slávnostná ochutnávka pri Vtáčej fontáne, z ktorej podľa legendy tiekla raz za rok práve frankovka, je v programe sprievodu v nedeľu o 17:20 na Strakovej ulici.

V malokarpatskom regióne vrátane račianskeho chotára silnie túžba po zachovaní vinárskych a vinohradníckych tradícií. Patrí k tomuto regiónu už prinajmenšom od 13. storočia. Takýmito akciami chceme pomôcť vinárom, aby mali možnosť prezentovať pred milovníkmi vína aj bežnými návštevníkmi svoje produkty. Je to cesta, ako ich podporiť v boji proti developerským záujmom v územiach viníc ako aj silnej zahraničnej konkurencii,“ povedal za organizátorov Jozef Mórik z Račianskeho spolku.

Cieľom Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína je poukázať na vinárske a vinohradnícke tradície v Malokarpatskom regióne. V rámci Bratislavy je vlajkovou loďou tohto tradičného remesla obec Rača, známa pestovaním viniča už od stredoveku, ale postupne sa pridávajú aj ďalšie mestské časti, ich zástupcovia a inštitúcie.

Fotogaléria:

.

Program 9. Festivalu frankovky a bratislavského vína:

Piatok 21. júna 2013
14.00 Začiatok
16.00 Slávnostné otvorenie (hostia a príhovory: primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, starostovia Mestských častí Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý a Rača Peter Pilinský, generálny sekretár spolku rytierov vína František Slezák)
22.00 Záver

Sobota 22. júna 2013
12.00 Začiatok
23.00 Záver

Nedeľa 23. júna 2013
12.00 Začiatok
16.45 Korunovačná prísaha
17.10 Slávnostný cisársky prípitok na festivale
17.20 Predstavenie všetkých vinárov
20.00 Záver

Zoznam vystavujúcich vinárov:

Rača:  
Rudolf Rakyta
Karol Švec
Karol Križanovič
Jozef Ščibrány
Dušan Žitný
František Krajčírovič
Augustín Zacharda
Hana Zvozilová
Ivan Lív
Miloš Máťúš
Villa Víno Rača
Nové Mesto:
Juraj Vladár
PD Bratislava-Vinohrady

Jedlo a gastroprevádzky:
Syry Hiadlovsky- Slovenská Ľupča
Richard Tomáš

Kontakty:

Jozef Mórik
jmorik@gmail.com
Tel.: 0907 731 210
OZ Račiansky spolok

Róbert Witkovský
r.witkovsky@gmail.com
Tel.: 0903 500 019

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.