Mamičky zo Slovenska predstavili krásu dojčenia na fotografiách (FOTO)

BRATISLAVA, 24.júna 2013 (tlacovasprava.sk) – Team celoslovenskej kampane  “Dojčiť je IN” cez víkend predstavila návštevníkom v Šalianskej knižnici Jána Johanidesa unikátnu výstavu s názvom 4,2 .

Témou výstavy bolo jedinečné puto medzi matkou a dieťaťom od narodenia až po prirodzené odstavenie. Názov výstavy mal poukázať na fakt, že priemerná doba dojčenia vo svete je 4,2 roka.

Fotografie poskytli mamičky z celého Slovenska, návštevníci výstavy ich mohli obdivovať na plátne, vo veľkom formáte.
Fotografie poskytli mamičky z celého Slovenska, návštevníci výstavy ich mohli obdivovať na plátne, vo veľkom formáte.

Fotografie poskytli mamičky z celého Slovenska, návštevníci výstavy ich mohli obdivovať na plátne, vo veľkom formáte.

Sprievodný odborný text pochádza zo zdrojov ako Svetová zdravotnícka organizácia, OZ Mamila, ktorá združuje profesionálne poradkyne pri dojčení a od Dr.Jacka Newmana – kanadského pediatra, svetoznámeho experta na dojčenie.

Dojčenie je oveľa viac, ako forma kŕmenia a je prirodzené kdekoľvek a kedykoľvek – podľa potrieb dieťaťa. Okrem poskytovania živín a dôležitých látok potrebných na správny rast dieťaťa má aj funciu termoregulácie, dodáva pocit bezpečia, tíši bolesť a pomáha pri uspávaní.

Pre matky znamená prevenciu nádorových ochorení a osteoporózy a v neposlednom rade šetrí čas a peniaze. WHO odporúča výlučné dojčenie do 6.mesiacov, potom pri postupnom zavádzaní príkrmov do 2 rokov a ďalej tak, ako to matke a dieťaťu vyhovuje.

Hlavnou myšlienkou výstavy ako aj celej kampane je, aby spoločnosť vnímala dojčenie ako normu.

Po úspechu výstavy cieľom organizátorov je materiál sprístupniť návštevníkom po celom Slovensku.

Katarína Brňáková
Koordinátorka projektu
0949 792 991
info@dojcit-je-in.com
http://www.dojcit-je-in.com
Kampaň za zdravšiu generáciu

2 comments

  1. Moj skromny nazor: Kojenie je prirodzena a spravna vec, ale toto mi uz prijde troska chore! Nikto uz nema zdravy rozum? Prijde mi to, ze pri tych fotkach o ziadne silne puto medzi dietatom a matkou nejde ale skor o sebarealizovanie sa niektorych zien! Cele toto fanaticke glorifikovanie zosiroka obchadza skutocne potreby dietata ! Kojenie je tak prirodzena vec ako porod, plodenie atd a tiez to nehodim na internet, ze aha aka som uzasna milenka, matka a rodicka!! Mam pocit, ze ak na jednej strane su matky, ktore kaslu na decko, tak na druhej strane su rovnako egoisticke matky ktore sa na decku realizuju, skryvajuc sa pod dokonale “materstvo”. Matka, ktorej skutocne zalezi na pute s dietatom, tak si ho aj vychutnava pekne doma, venuje sa dietatu a nepotrebuje svoje ocumlane prsia predvadzat pred celym svetom na internete a vystave a neviem kde!!! Zas jedna prirodzena vec, z ktorej sa urobil chory fanatizmus. Konieckoncov, ano, su aj take zeny (i ked niektore fanaticky tomu len tazko veria!) ktore aj napriek tomu, ze by chceli, tak nemozu kojit ! A tie mozu a aj mnohe maju, neporovnatelne silnejsie puto s dietatom ako kojace matky ! Kojenie nerobi zo zeny matku, neni ani zarukou citoveho puta ani nic podobne! Puto nevychadza z bradavky ale zo srdca! Kojenie tiez neznamena, ze dieta je predurcene k dokonale zdravemu a stastnemu zivotu ! A nekojenie neznamena nezdravy, nestastny a frustrovany zivot ! Nerobte zo vsetkeho extrem, ok teste sa, ze mate mlieko, ale pouzivajte aj trocha rozum, lebo nic z tohto neni zarukou toho, ze ste dobry rodic, aby to nedopadlo ako tieto zeny, ze viac prezentuju seba namiesto toho aby sa doma venovali dietatu. Nedalo mi to nevyjadrit sa, lebo uz mi vre niekedy zlc z dnesnych “super dokonalych” chorych matiek, ktore robia omnoho viac skody ako osohu, nielen dietatu ale aj celej spolocnosti. Kojenie je NORMA ale toto co robite norma nieje !!! Venujte sa svojim detom a prosim, nerieste si svoje komplexy vystavovanim svojich kojacich prs v galerii.. !

  2. Tak, a myšlienka sa zhmotnila – výstava o kráse dojčenia je na svete a v plnej kráse prístupná pre návštevníkov :-)…

    Posted by Dojčiť je in – Kampaň za zdravšiu generáciu on Friday, June 21, 2013

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.