Večná otázka pri kúpe nehnuteľnosti: Novostavba alebo starší byt? Ako to vidí odborník?

BRATISLAVA 25. júna 2013 (tlacovasprava.sk) – Ak sa rozhodnete pre kúpu bytu, treba dôkladne zvážiť, či sa budete obzerať po novostavbách alebo radšej po staršom byte. Rozhodnutie pre starší byt má, samozrejme, svoje výhody aj nevýhody.

Keďže väčšina ľudí sa stretáva s kúpou nehnuteľnosti len jeden alebo dvakrát za život, nemusia správne zvážiť všetky faktory, ktoré budú mať vplyv na výnosnosť investície či kvalitu bývania. Filip Žoldák zo spoločnosti HERRYS radí, čo všetko treba zvážiť pri riešení tejto dilemy.

Starší byt – lacná alternatíva?

K najväčším výhodám kúpy staršieho bytu patrí fakt, že môžete nájsť bývanie v dobrých lokalitách, kde už neexistoval priestor na nové stavebné projekty. Zároveň je takýto byt už „odskúšaný“ predchádzajúcim majiteľom. V okolí starších bytov je tiež väčšinou dobrá občianska vybavenosť, ktorá sa tam vytvorila v priebehu rokov.

Príkladom kvalitnej novostavby je projekt Jantár Jarovce, ktorý získal prestížnu CIJ Award 2011 v kategórií Best Residential Development.
Príkladom kvalitnej novostavby je projekt Jantár Jarovce, ktorý získal prestížnu CIJ Award 2011 v kategórií Best Residential Development.

Mnohým ľudom sa ako najväčšie plus starého bytu môže zdať kúpna cena, ktorá býva o 20 až 30 % nižšia ako pri porovnateľnej novostavbe.

Táto domnienka ale nie je úplne pravdivá, pretože cena za bývanie začne rásť, keď sa dostavia náklady vyplývajúce zo zlého technického stavu bytu, povinné platby do spoločného fondu opráv a podobne. Cena starého bytu oproti novostavbám rastie pomalšie. Pokiaľ sa technický stav bytu výrazne zhorší, môže dokonca klesnúť,“ vysvetľuje Filip Žoldák.

Pokiaľ vám finančná situácia nedovoľuje investovať do novostavby, starší byt môže byť voľbou pre vás. Aj v tomto prípade ale existuje alternatíva v podobe malometrážnych nových alebo zrekonštruovaných štartovacích bytov ako napríklad projekt Papaver vo Vlčom hrdle v Ružinove.

Na čo treba dávať pozor pri kúpe bytu v novostavbe

Uvedeným nevýhodám spojeným s kúpou starého bytu sa dá vyhnúť kúpou bytu v novostavbe. Vďaka použitiu moderných materiálov a lepšiemu architektonickému a urbanistickému riešeniu ponúkajú novostavby vyšší štandard ako staršie byty.

Ak byt kúpite ešte pred kolaudáciou, je možné ovplyvniť jeho finálnu dispozíciu. Nedostatky vo vyhotovení je možné reklamovať a podieľať sa na ich vyriešení. Zhodnocovanie nehnuteľnosti je tiež spravidla vyššie a novostavby skôr prilákajú nájomníkov, ktorí sú ochotní za bývanie platiť viac ako v staršom byte.

Kupovaný byt si však treba dôkladne prezrieť. Kvalita bývania totiž do veľkej miery závisí od technického vyhotovenia projektu. Treba si tiež preveriť developera, ktorý budovu stavia alebo postavil, veľa totiž napovedia jeho predchádzajúce projekty. Stávkou na istotu je konzultovať svoje rozhodnutie s kvalitnou realitnou spoločnosťou, ktorá má na svojom konte úspešné pôsobenie na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami a dôveru klientov.

„Podľa našich údajov Bratislavčania preferujú bývanie v novostavbách. Napriek pomerne vyšším cenám novostavieb evidujeme už tretí rok nárast ich predaja. Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že developeri sa prispôsobili požiadavkám trhu a začali ponúkať menšie byty za nižšiu cenu. Dlhodobo je najvyšší záujem o dvoj a trojizbové byty, ktoré spolu tvoria viac ako dve tretiny ponuky,“ uzatvára Filip Žoldák.

O spoločnosti HERRYS s.r.o.

Spoločnosť HERRYS poskytuje služby v oblasti sprostredkovania predaja a prenájmu nehnuteľností na bývanie. Jej cieľom a hlavnou motiváciou je spokojný klient. Bola založená s cieľom poskytovať profesionálne služby uľahčujúce rozhodovanie klientov hľadajúcich nové bývanie. Medzi jej hlavné činnosti patrí prieskum trhu novostavieb v Bratislave a poradenská činnosť. V roku 2012 získala spoločnosť HERRYS prestížne ocenenie CIJ Awards v kategórii Best Local Real Estate Agency.

Kontakt:
Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s. r. o.
Tel.: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.