Zelená kancelárska budova BBC 1 Plus sa chce pokrokovým chladením vyhnúť fenoménu tzv. chorej budovy (FOTO)

BRATISLAVA, 17. júla 2013 (tlacovasprava.sk) – Práca v kancelárii je za istých okolností rizikovým povolaním. Dlhé hodiny strávené za počítačom môžu poriadne otestovať vašu chrbticu. Okrem toho organizmus najviac zaťažuje zlá kvalita a nesprávna teplota vzduchu, ktorý v kancelárii dýchame.

Na väčšine pracovísk sa leto nesie v znamení klimatizácie, zima zas patrí silnému prekurovaniu priestorov. Obe tieto vymoženosti spríjemňujú život zamestnancov, ale majú aj svoju tienistú stránku – dopomohli k vzniku fenoménu tzv. chorej budovy.

Vzduch v kanceláriách BBC 1 Plus sa ohrieva nielen vplyvom vonkajšej teploty, ale aj z prebytočného tepla z elektronických zariadení a vyžarovaním prirodzeného ľudského tepla.
Vzduch v kanceláriách BBC 1 Plus sa ohrieva nielen vplyvom vonkajšej teploty, ale aj z prebytočného tepla z elektronických zariadení a vyžarovaním prirodzeného ľudského tepla.

Riešením problému s nezdravým pracovným prostredím sú zelené kancelárske budovy. Prvá certifikovaná zelená kancelárska budova v Bratislave BBC 1 Plus využíva moderný systém stropného chladenia, ktorý odstraňuje problémy spojené s používaním klasickej klimatizácie.

Prečo a ako škodí klimatizácia

Keď príde leto, mnohé kancelárske budovy sa zmenia na skleníky a „klíma“ vtedy predstavuje jedinú záchranu. Väčšina ľudí v kancelárii vie, že jej zapnutím si len vyberajú menšie zlo. Klimatizácia neprirodzene ochladzuje vzduch, spôsobuje prievan a  časom v nej môžu vzniknúť škodlivé choroboplodné zárodky. Jej časté používanie potom môže viesť k ochoreniam dýchacích ciest, bolestiam svalov, opuchom očí a celému radu ďalších zdravotných problémov.

Teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou väčší ako 6°C predstavuje zvýšené riziko, nakoľko pri prechode z kancelárie do vonkajšieho prostredia hrozí teplotný šok, ktorý je veľkou záťažou pre celý organizmus.

Moderné chladiace systémy

Riešením sú moderné chladiace systémy, aké používa práve zelená kancelárska budova BBC 1 Plus. Systém chladených stropov, ktorý je použitý v tejto kancelárskej budove, má oproti klimatizácii niekoľko dôležitých výhod.

Systém stropného chladenia funguje na princípe ochladenia stropu pomocou cirkulácie studenej vody. Vzduch v kanceláriách sa ohrieva nielen vplyvom vonkajšej teploty, ale aj z prebytočného tepla z elektronických zariadení a vyžarovaním prirodzeného ľudského tepla. Ohriaty vzduch prirodzene stúpa nahor k stropu, kde je postupne ochladzovaný chladiacimi stropnými panelmi, Pri následnom klesaní už ochladeného vzduchu sa zmiešava s ďalším teplým vzduchom, ktorý stúpa smerom nahor.

Fotogaléria:

.

Chladenie je teda postupné a prebieha „vyžarovaním“ chladu do prostredia, čo má za následok rovnomerné, príjemné vychladenie kancelárií bez vzniku vedľajších efektov v podobe vyfukovania najrôznejších škodlivých mikročastíc, baktérií, prachu, ale hlavne bez vytvárania chladných vzdušných prúdov v priestore.

„Chladené stropy použité v BBC 1 Plus, ale aj iné moderné chladiace systémy, účinne odstraňujú najzávažnejšie nedostatky bežne používaných chladiacich systémov, ako napríklad systém chladenia fan-coilmi. Systém chladených stropov sálaním chladu vychladí miestnosť rovnomerne pomocou celej plochy stropu, takže nevzniká prievan alebo silné prúdenie vzduchu. Keďže vzduch sa chladí kontaktom s vychladeným stropom priamo v priestore, nemajú sa kde usadzovať baktérie, roztoče a prach, čo je jednou z „chorôb“ bežných chladiacich systémov. Princíp sálania chladu pritom poskytuje pocit príjemného ochladenia už pri teplotách cca. 26 – 27 °C,  vďaka čomu sa zamestnanci vyhnú tepelným šokom v letných mesiacoch. Stropné chladenie je tiež šetrné k životnému prostrediu a rozpočtu firmy, pretože jeho prevádzka je energeticky efektívnejšia,“ uviedol lízingový riaditeľ BBC 1 Plus Radovan Mihálek.

„Okrem systému stropného chladenia poskytujú kancelárie v BBC 1 Plus napríklad aj vynikajúce presvetlenie prirodzeným svetlom či umelé osvetlenie, ktoré je šetrné k očiam zamestnancov. Budova je centrálne vetraná systémom vzduchotechniky, ktorý je vybavený zariadením na zvlhčovanie vzduchu pre prípad, žeby vlhkosť vzduchu klesla do nezdravých hodnôt. Okrem toho, čo je lokálnym špecifikom, sme budovu vybavili aj otvoriteľnými oknami, takže každý má možnosť si vyvetrať aj týmto klasickým spôsobom. Požiadavka na otvoriteľné okná v administratívnych budovách je slovenským špecifikom, v ostatných krajinách sa s ňou príliš nestretávame. Vyplýva to asi zo zlých skúseností nájomcov v budovách, ktoré majú zastaraný alebo zle udržiavaný systém prívodu vzduchu. To mohlo viesť k problémom s nedostatočným prísunom čerstvého vzduchu a zdravotným komplikáciám,“ doplnil Radovan Mihálek.

S nástupom zelených technológií by sa malo stať prioritou developerov budovať projekty, ktoré okrem šetrenia životného prostredia šetria aj zdravie ich obyvateľov či nájomníkov. BBC 1 Plus aj vďaka modernému systému stropného chladenia v tomto ohľade ide príkladom. Každá firma potrebuje pre svoj úspech spokojných a zdravých zamestnancov, preto sa oplatí vybrať priestory, ktoré neškodia ich zdraviu a kde sa budú cítiť príjemne.

O BBC 1 Plus

Budova BBC 1 Plus je naprojektovaná ako trvalo udržateľná stavba, ktorá prináša svojim užívateľom mnoho výhod. Administratívny projekt bol skolaudovaný v septembri 2012 a nájomcom prináša na úžitkovej ploche 15 900 m² okrem kancelárskych priestorov aj ďalšie zázemie v podobe obchodných prevádzok a skladových priestorov. Budova má jedno podzemné a 13 nadzemných podlaží. V BBC 1 Plus aktuálne sídlia spoločnosti Henkel, Nestlé, Alfa Wassermann, Dussmann a ďalšie.

O spoločnosti CA Immo

Spoločnosť CA Immo bola založená v roku 1987. Zaoberá sa developmentom a investíciami v oblasti komerčných nehnuteľností (dlhodobo predovšetkým v oblasti udržateľných kancelárskych priestorov) v Rakúsku, Nemecku a východnej Európe. Celkové investície spoločnosti do nehnuteľností dosahujú približne 5 miliárd eur, ak berieme do úvahy majetok, ktorý CA Immo získala akvizíciou Europolis AG na začiatku roka 2011. CA Immo je kótovaná na Viedenskej burze (Vienna Stock Exchange).

Kontakt pre médiá:
Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s.r.o.
Mobil: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.