Milovníci záhrad, poznáte 4 rozhodujúce zásady starostlivosti o trávnik? (FOTO)

BRATISLAVA, 24. júna 2013 (tlacovasprava.sk) – Po dlhej zime a kratučkej jari nastúpilo leto a vy si konečne môžete zarelaxovať na svojej záhradke a užívať si lúče slnka. Jemný vánok po okolí roznáša vôňu kvetín a stromov, ale hlavne arómu čerstvej trávy, ktorá sa po dlhej zime ako prvá prebrala k životu.

Vaša záhrada by mala byť miestom oddychu pre Vás aj celú rodinu a zároveň vašou pýchou. Aby tomu tak naozaj bolo, je dôležité dôkladne sa starať o stromy, kroviny a hlavne trávnik, ktorý mnohí považujú za zelené srdce záhrady. Starostlivosť o záhradu niekedy môže vyzerať ako malá veda, ale s produktmi Viking ju zvládne aj začiatočník. Ponúkame Vám niekoľko rád, ako dosiahnuť, aby bol Váš trávnik tento rok čo najkrajší.

Štyri zásady starostlivosti o trávnik: pravidelne kosiť, prevzdušňovať, zavlažovať a mulčovať

Novinkou v kolekcii je model VIKING MB 448.1 T s voliteľnou mulčovacou funkciou a výkonným benzínovým motorom. Pre trávniky s rozlohou 300 – 500 m2 sa výborne hodí ďalšia novinka VIKING MA 339 s akumulátorovým motorom.
Novinkou v kolekcii je model VIKING MB 448.1 T s voliteľnou mulčovacou funkciou a výkonným benzínovým motorom. Pre trávniky s rozlohou 300 – 500 m2 sa výborne hodí ďalšia novinka VIKING MA 339 s akumulátorovým motorom.

Kvalitný trávnik má dobre vyzerať a veľa vydržať, preto si vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Hlavnou zásadou je kosiť, kosiť a ešte raz kosiť, v ideálnom prípade trikrát za týždeň. Kosačky Viking vám túto, na prvý pohľad náročnú úlohu pomôžu hravo zvládnuť.

Po kosení sa tiež nemusíte obávať zberania pokosenej trávy. Tú môžete nechať zapadnúť medzi živé steblá, kde pôsobí ako prirodzená výživa, čím výrazne znižuje potrebu hnojiť. Tento proces sa nazýva mulčovanie a jeho výhodou je, že skvalitňuje trávnik a odstraňuje nutnosť zbavovať sa pokosenej trávy. Pri mulčovaní treba dať pozor, aby sa tráva nehromadila, ale bola rovnomerne rozmiestnená, inak môže postupne začať hniť.

Kosačky Viking posekajú trávu naozaj jemne a pokosené steblá, a teda aj živiny, sa rovnomerne rozmiestnia medzi živú trávu. Trávu tvorí z 96 % voda, zvyšné 4 % sú minerálne látky a živiny, ktoré trávnik môže opäť využiť,“ radí Ján Spišák, riaditeľ spoločnosti Sténia, ktorá je výhradným dovozcom značiek Stihl a Viking na Slovensku.

Pre naozaj kvalitne a rovnomerne pokosený trávnik odporúčam novinku v našej jarnej kolekcii model VIKING MB 448.1 T s voliteľnou mulčovacou funkciou a výkonným benzínovým motorom. Pre trávniky s rozlohou 300 – 500 m2 sa výborne hodí ďalšia novinka VIKING MA 339 s akumulátorovým motorom, ktorý kombinuje voľnosť pohybu benzínového motora s tichou prevádzkou a jednoduchosťou údržby elektrického motora,“ dodáva Ján Spišák.

Trávnik zavlažujte s mierou!

Pri zavlažovaní trávnika je rozumné byť skôr šetrnejší. Zavlažujeme hlavne v letných mesiacoch, potreba vody je ale závislá najmä od aktuálnych teplôt a zloženia pôdy. Je preto najlepšie na základe skúseností nájsť tú správnu mieru zavlažovania pre váš trávnik.

Prevzdušňovanie trávnika

Počas roka sa v trávniku usadzujú odumreté steblá trávy a ten postupne plstnatie. Plsť vytvára ideálne podmienky pre rast burín a machov a zabraňuje prísunu živín k tráve. Ak chcete, aby váš trávnik ostal dlhodobo zdravý a hustý, je treba ho pravidelne prevzdušňovať. Na tento účel slúžia prevzdušňovače trávnika Viking.

Prevzdušňovač na prvý pohľad vyzerá ako kosačka, ale pod jeho kapotou sa skrývajú vertikálne orientované nože, ktoré odstraňujú plsť a prečisťujú trávnik. Takto uľahčujú prístup živín k tráve a umožňujú ľahšie prenikanie hnojív do pôdy. Pre náročnejšie terény a väčšie záhrady sa hodí skôr benzínový prevzdušňovač, s menšími si hravo poradí tichší elektrický,“ vysvetľuje Ján Spišák. Netreba snáď ani dodávať, že prevzdušňovač patrí k vybaveniu každého, kto chce mať žiarivý zelený trávnik.

Fotogaléria:

.

O spoločnosti STIHL

Koncern STIHL vyvíja, vyrába a predáva motorové stroje pre lesníctvo, záhradu, údržbu krajiny, stavebníctvo a mnoho ďalších oblastí profesionálnych i voľnočasových aktivít. Výrobky STIHL a VIKING sú predávané výhradne prostredníctvom odborných kvalifikovaných predajcov so zabezpečeným servisom. V celosvetovom meradle je tento predaj zabezpečovaný prostredníctvom 32 dcérskych distribučných centrál na národnej úrovni, viac než 120 nezávislými národnými dovozcami a približne 38 tisíckami odborných predajcov vo viac ako 160 krajinách sveta. STIHL je od roku 1971 najpredávanejšou značkou motorových píl na svete. Výhradným dovozcom produktov STIHL a Viking na Slovensku je spoločnosť Sténia.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s.r.o.
Mobil: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.