*
článok
Reality & Bývanie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Najlacnejšia alternatíva bývania v Bratislave je kúpa staršieho bytu. Ako vychádza podľa Bencont porovnanie kúpa – nájom?

BRATISLAVA, 30. júla 2013 (tlacovasprava.sk) – Bencont Investments  na prelome júna a júla 2013 skúmal trh bratislavského nájomného bývania a  primárnej (novostavby) a sekundárnej ponuky bytov (druhý krát predávané byty). Do vzorky 900 bytov na prenájom boli zaradené ponuky z  realitných kancelárií a súkromnej inzercie. Podobnú analýzu robil Bencont v januári 2013.

V porovnaní s januárom 2013 priemerná ponuková cena nájmu s energiami vzrástla v júli o 3,67 percentuálneho bodu a dosiahla 678,40 € mesačne. Najdrahšie sa prenajímajú byty v prvom obvode, kde sa pohybujú vysoko nad celkovým priemerom. Nájmy v ostatných okresoch Bratislavy sa nachádzajú takmer na rovnakých úrovniach. Výnimku tvoria troj- a viac izbové byty v treťom okrese – kde sa v ponuke objavujú aj luxusnejšie a novšie byty z Koliby, či byty z predkrízových projektov Tri Veže a Koloseo.

Tabuľka: Priemerné ceny mesačných nájmov vrátane energií. Zdroj: Bencont

Tabuľka: Priemerné ceny mesačných nájmov vrátane energií. Zdroj: Bencont

V ponuke sa čoraz viac objavujú aj prenájmy bytov z novostavieb. Ich priemerná cena za mesiac bola v júli 2013 na úrovni 792,03 € aj s energiami. Je to o 16,7 % viac ako priemer.

Jednotková cena (cena/m²) starých bytov v porovnaní s predchádzajúcim zisťovaním (december 2012) poklesla o 7,9% na 1 726,30 €/m² s DPH. Pohľad na absolútne ceny s DPH vytvára podobný záver ako v prípade analýzy nájomného bývania. Prvý okres poskytuje cenovo najnedostupnejšiu ponuku na tomto trhu. Čo sa týka ostatných okresov ceny sú približne podobné.

Podľa izbovosti je na trhu starých bytov prevaha trojizbákov až 38,3%. Za nimi nasledujú s 28% podielom dvojizbové byty a 20% podielom jednoizbáky.

Bencont hodnotil aj finančnú dostupnosť bývania v Bratislave v júli 2013. Vychádzal z nasledujúcich predpokladov: Porovnával trojizbové byty v približne rovnakej výmere. Skúmanou veličinou je mediánový (stredná hodnota) byt z databáz – novostavieb, starých bytov a prenájmov. Sledoval finančné náklady – pri novostavbách a starých bytoch to bola mesačná hypotekárna splátka (podmienky: 100% prefinancovanie, 30 ročné splácanie a 4,5% úroková sadzba p.a.). Pri prenájmoch sa za finančné náklady berie nájom očistený o energie.

Tabuľka: Rozloženie sekundárnej ponuky („staré byty“) podľa okresov a izbovosti – Cena s DPH. Zdroj: Bencont

Tabuľka: Rozloženie sekundárnej ponuky („staré byty“) podľa okresov a izbovosti – Cena s DPH. Zdroj: Bencont

Z analýzy ako finančne najvýhodnejšia alternatíva z pomedzi trojizbových bytov vyšla kúpa starého bytu, za ktorý sa v celobratislavskom porovnaní zaplatí mesačne o 10 € menej ako za nájom. V porovnaní s novostavbami je o takmer 27% výhodnejší starý byt, hovorí hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. „ Do celkových nákladov na byt je potrebné zarátať aj zálohové platby (energie, bytový fond atď.). Vtedy môže novostavba oproti starému bytu či prenajatému bytu ušetriť v niektorých prípadoch aj 100 €. Aj napriek tejto úspore budú novostavby stále finančne najnevýhodnejšie,“ dodáva.

V segmente nových bytov sa neočakávajú prudké nárasty cien. Predajná cena si našla svoje miesto na priemernej úrovni 2 100 €/m² s daňou. Cena starých bytov na trhu v decembri minulého roka vyletela na 1 874 €/m², no k júlu 2013 sa opäť vrátila na úrovne okolo 1 750 €/m² s DPH. Podľa Bencont-u neexistujú predpoklady pre rast cien starých bytov. Čo sa týka nájomného bývania sledujeme cca 5% až 7% rast ceny mesačného nájmu. Rast nájmov o cca 5% bude pokračovať aj naďalej, pretože Bratislava má najmä vďaka pracovným príležitostiam stále obrovský potenciál prilákať dopyt do tohto segmentu.

Tabuľka: Porovnanie dostupnosti bývania v jednotlivých častiach. Zdroj: Bencont

Tabuľka: Porovnanie dostupnosti bývania v jednotlivých častiach. Zdroj: Bencont

Spoločnosť BENCONT INVESTMENTS patriaca pod BENCONT Group, sa od roku 2008 zaoberá analýzami realitného trhu a komodít pre vlastné potreby a potreby svojich klientov. Analýzy realitného trhu publikuje a uzatvára každý kalendárny štvrťrok. Jej sesterské spoločnosti realizujú okrem iného projekty Jurský obytný park vo Svätom Jure, Nový Martin v Martine a apartmánový dom Família v Novom Smokovci.

Kontakt pre médiá:
Ľudovít Tóth, event2all
0907 982 221, toth@event2all.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: