*
článok
Financie & Poistenie

Máte študenta na brigáde? Ak zarobí menej než 311,32 eur, oplatí sa kvôli daniam podpísať vyhlásenie

BRATISLAVA, 1. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Študent, ktorý si počas prázdnin privyrába (napr. na dohodu o brigádnickej práci študenta) môže podpísať u zamestnávateľa „Vyhlásenie k zdaneniu príjmov“. Mesačne si týmto spôsobom uplatní nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a zvýši svoj príjem.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka (napríklad aj pracujúceho študenta) je aktuálne 311,32 eur mesačne. Ak študent zarába mesačne menej ako uvedená suma a vyplní Vyhlásenie – bude jeho príjem zdanený preddavkom na daň vo výške 0 eur.  V opačnom prípade – teda ak Vyhlásenie nepodpíše, príjem sa zdaní preddavkom na daň vo výške 19% bez uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane.

Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si môže študent uplatniť aj spätne, pri vysporiadaní svojej ročnej daňovej povinnosti. Má na to dve možnosti:

– v termíne do 17.2.2014 môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň,

– v termíne do 31. 3. 2013 má povinnosť podať daňové priznanie v prípade, že suma jeho zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za rok 2013 presiahne sumu 1 867,97 eur (prílohou daňového priznania sú potvrdenia od všetkých zamestnávateľov o vyplatených príjmoch a zrazených preddavkoch).

Ak študent nezarobil viac ako 1 867,97 eur za celý rok 2013, daňové priznanie síce nie je povinný podať, ale môže tak urobiť vo vlastnom záujme. V prípade, že počas roka mal z príjmu zrazené preddavky na daň a  daňové priznanie podá,  vyčíslený preplatok na dani mu na základe podpísanej  žiadosti o vrátenie preplatku na dani správca dane vráti. Spomínaná žiadosť je súčasťou daňového priznania.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Patrícia Macíková
hovorca finančnej správy
+421 917 162 291
patricia.macikova@financnasprava.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: