Predaj nových bytov v Bratislave zažíva podľa Herrys boom, na renesancii sa podieľa najmä cena

BRATISLAVA, 2. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Údaje za druhý kvartál roku 2013 potvrdzujú rastúci dopyt po bytoch v Bratislave. Najviac bytov sa, podobne ako v prvom kvartáli, predalo v okrese Bratislava I. V ponuke naďalej prevládajú dvoj a trojizbové byty v približne rovnakom pomere. Na stránke dopytu bol jednoznačne najväčší záujem o dvojizbové byty. Pomer cien medzi dokončenými a rozostavanými bytmi sa medzikvartálne nezmenil. Vyplýva to z údajov realitnej spoločnosti HERRYS.

Do predaja sa postupne dostávajú produkty, ktoré svojimi proporciami v zmysle produkt verzus cena vyhovujú od roku 2009 najväčšiemu počtu kupujúcich a počty predaných bytov stúpajú. Vďaka znižovaniu výmer bytov sa priemerná cena za m2 udržuje na rovnakej úrovni už takmer viac ako rok,“ uviedol partner spoločnosti HERRYS Filip Žoldák.

Ponuka

Ponuka sa z hľadiska počtu dostupných bytov dramaticky nezmenila. Podľa očakávania spoločnosti HERRYS sa už druhý kvartál za sebou v ponuke zvyšoval pomer rozostavaných bytov (1003 dokončených bytov oproti 1590 rozostavaným za druhý kvartál). V nasledujúcich 12 mesiacoch môže do predaja pribudnúť až 4000 bytov, čo pri súčasnom tempe predaja môže ponuku zvýšiť až o 50 %. Najzastúpenejšou kategóriou voľných bytov sú trojizbové byty, takmer v rovnakom počte nasledované dvojizbovými. Najviac voľných bytov je okresoch Bratislava II a Bratislava V, najmenšia ponuka bytov je v Bratislave IV.

Ponuka voľných bytov podľa okresov BA (Q2 2013)

Okres: Voľné byty celkovo/Voľné dokončené byty

Bratislava I: 516 / 215
Bratislava II: 665 / 174
Bratislava III: 442 / 184
Bratislava IV: 326 / 211
Bratislava V:  644 / 219
Spolu:  2593 / 1003

Dopyt

HERRYS: TRH S NOVÝMI BYTMI BRATISLAVA
Údaje za druhý kvartál 2013 potvrdzujú rastúci dopyt po bytoch v Bratislave. Počet predaných bytov narástol na 765 oproti 601 v predchádzajúcom kvartáli. Z predaných bytov bolo 60 % rozostavaných.

Údaje za druhý kvartál roku 2013 potvrdzujú rastúci dopyt po bytoch v Bratislave. Počet predaných bytov narástol na 765 oproti 601 v predchádzajúcom kvartáli. Z predaných bytov bolo 60 % rozostavaných. „V medziročnom porovnaní počet predaných bytov stúpol o 12 %. Predaje podobne ako v prvom kvartáli opäť ťahala nahor Bratislava I. Ostatné časti v medziročnom porovnaní predali aj o 30 bytov menej.

Najviac sa predávali dvojizbové byty, po ktorých bol dopyt takmer 3-krát väčší ako po druhej najdopytovanejšej kategórii – trojizbových bytoch. Zvýšený dopyt po dvojizbových bytoch nereflektuje ich súčasná ponuka. Bude zaujímavé sledovať, ako na túto situáciu zareagujú developerské spoločnosti,“ dodal Filip Žoldák.

Ceny

Na rastúcich počtoch predaných bytov sa výrazne podieľa ich cena. V druhom kvartáli sa záujemcovia opäť zameriavali na projekty s cenou nižšou ako je priemer. Cenový rozdiel medzi dokončenými bytmi a rozostavanými bytmi je stále na úrovni približne 13%, čo v priemere predstavuje cca 220 eur/m2 bez DPH.

Podklady tu: PREHĽAD TRHU S NOVÝMI BYTMI Bratislava Q2 2013

.

O spoločnosti HERRYS s.r.o.

Spoločnosť HERRYS poskytuje služby v oblasti sprostredkovania predaja a prenájmu nehnuteľností na bývanie. Jej cieľom a hlavnou motiváciou je spokojný klient. Bola založená s cieľom poskytovať profesionálne služby uľahčujúce rozhodovanie klientov hľadajúcich nové bývanie. Medzi jej hlavné činnosti patrí prieskum trhu novostavieb v Bratislave a poradenská činnosť. V roku 2012 získala spoločnosť HERRYS prestížne ocenenie CIJ Awards v kategórii Best Local Real Estate Agency.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s. r. o.
Tel.: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.