*
článok
Doprava & Motorizmus, Priemysel, TLAČOVÉ SPRÁVY

Skupina SLOVNAFT zvýšila tržby: Prvý polrok 2013 ukončila so ziskom 7 mil. eur, pomohol vyšší export

BRATISLAVA, 13. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Skupina SLOVNAFT zvýšila v prvom polroku 2013 čisté tržby medziročne o 9 percent na 2,33 miliardy eur. Čistý zisk v tomto období dosiahol 7 miliónov eur oproti strate 14 miliónov eur v prvom polroku 2012. Skupina SLOVNAFT v tomto období zvýšila predaj ropných výrobkov medziročne o 18 percent na 2,92 milióna ton, z čoho takmer 77 percent smerovalo na export.

Predaj na zahraničných trhoch sa zvýšil o 27 percent na 2,24 milióna ton, a to i napriek problémom s expedíciou produkcie v druhom štvrťroku pre zvýšenú hladinu Dunaja. Z tohto dôvodu bola obmedzená preprava finálnych produktov najmä pre klientov v Rakúsku a Nemecku. Predaj na domácom trhu dosiahol 683 tisíc ton.

„Makroekonomické prostredie sa za ostatný polrok výraznejšie nezlepšilo, napriek tomu sa však nám podarilo dosiahnuť pozitívny hospodársky výsledok. Je to vďaka neustále pokračujúcemu procesu odkrývania vnútorných rezerv a znižovaniu nákladových položiek. Súčasťou tohto procesu je aj program New Downstream, v rámci ktorého sa nám v tomto roku zatiaľ podarilo dosiahnuť prínos takmer 60 miliónov USD. Naďalej pokračujeme v silnom investičnom programe, výstavbe najmodernejšej LDPE jednotky, a zároveň plánujeme ďalšie investičné projekty v bratislavskej rafinérii,” uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Oszkár Világi.

V prvom polroku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 2,86 milióna ton ropy, čo bolo o 9 percent viac ako v rovnakom období roku 2012. Výroba automobilových benzínov za prvých šesť mesiacov medziročne stúpla o 5 percent na 693 tisíc ton. Produkcia motorovej nafty dosiahla 1,51 milióna ton a medziročne vzrástla o 14 percent. Nárast zaznamenala tiež produkcia petrochemických výrobkov, a to o 12 percent na 156 tisíc ton.

V prvom polroku spoločnosť otvorila tri nové čerpacie stanicu na diaľnici D1, a celkovo tak prevádzkovala 212 čerpacích staníc.

O Skupine SLOVNAFT

Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Najsilnejšou spoločnosťou je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ďalšími členmi skupiny sú spoločnosti SLOVNAFT MONTÁŽE A OPRAVY a.s., SLOVNAFT TRANS a.s., VÚRUP, a.s., CM European Power Slovakia, s.r.o. a ďalšie. Skupina SLOVNAFT patrí k najväčším investorom na Slovensku, od polovice 90. rokoch jej kumulatívne kapitálové výdavky dosiahli takmer 2 miliardy eur, v priemere zhruba 120 miliónov eur ročne. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Väčšina produkcie spoločnosti smeruje na export, najmä na kľúčové okolité trhy a do západnej Európy. Primárne plasty skupina vyváža tiež do oblastí Blízkeho i Ďalekého východu. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Kontaktná osoba:

Anton Molnár
hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
tel: +421 905 393 161

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: