*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY

Výsledky Skupiny MOL za 1. polrok 2013 ovplyvnila komplikovaná situácia na európskom trhu

BUDAPEŠŤ, 13. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Skupina MOL dosiahla v 2. štvrťroku 2013 čistý zisk EBITDA upravený o aktuálne náklady na zásoby (CCS) vo výške 112 mld. HUF, čo bolo o 21 % menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. Dôvodom poklesu bol predovšetkým slabší výkon divízie Upstream (prieskum a ťažba), zatiaľ čo divízie Downstream (rafinácia a výroba ropných produktov) a Gas Midstream (preprava plynu) vykazovali štandardné výsledky.

Výsledky divízie Upstream oslabila nižšia cena ropy a ďalší pokles produkcie. V Downstream-e pozitívny vplyv sezónneho rastu dopytu a tržieb korigovali zhoršujúce sa vonkajšie podmienky, ako napríklad zníženie crack spreadov motorových palív a pokles spreadu medzi cenou ropy Brent a Ural, ako aj niekoľko neplánovaných odstávok. Relatívne stabilný výkon divízie Gas Midstream bol dosiahnutý kombináciou sezónneho zníženia objemu prepravy plynu (FGSZ) a určitých strát, pokiaľ ide o obchodovanie s plynom v Chorvátsku.

Celkovo sa finančná situácia Skupiny MOL naďalej zlepšovala. Skupina vygenerovala v 2. štvrťroku 2013 cash flow z prevádzkovej činnosti vo výške 238 mld. HUF, čo znamená medziročný nárast o 47 %, čiastočne v dôsledku nižšej potreby kapitálu pri znížení cien ropy. Čistá zadlženosť klesla v 2. štvrťroku na 5-ročné minimum, a to 21 %.

Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL povedal: „Naše výsledky za druhý štvrťrok boli negatívne ovplyvnené tak vonkajšími i vnútornými faktormi, a to najmä v divízii Upstream. Nižšie ceny ropy a neustále klesajúca produkcia uhľovodíkov poznačili náš najziskovejší segment. Aj napriek turbulentnému trhovému prostrediu sme však boli schopní výrazne posilniť divíziu Upstream prostredníctvom dvoch faktorov, ktoré budú dôležité pre náš budúci úspech. V prvom rade sme dosiahli významný míľnik, pokiaľ ide o náš projekt v Kurdistane, keď regionálna vláda schválila plán rozvoja ložiska Shaikan obsahujúce zásoby ropy, čo znamená ďalší krok k spusteniu prvej etapy produkcie. To nám pomôže vyvážiť pokles zaznamenaný v postupne sa vyčerpávajúcich ložiskách. Druhým faktorom bolo posilnenie nášho tímu vrcholového manažmentu o nového výkonného viceprezidenta Skupiny MOL pre oblasť prieskumu a ťažby. Do tejto, pravdepodobne našej najdôležitejšej, divízie Alexander Dodds prináša vynikajúce medzinárodné skúsenosti. Som presvedčený, že významne prispeje k nášmu dlhodobému úspechu.“

Ako dôkaz toho, že Skupina MOL plní svoje záväzky týkajúce sa trvalo udržateľného rozvoja, začala počnúc 1. polrokom 2013 integrovať informácie o udržateľnosti do obsahu svojich štvrťročných správ o hospodárení spoločnosti. Časť obsahujúca nefinančné údaje zahŕňa stručný prehľad kľúčových udalostí a úspechov v oblasti udržateľnosti výkonu v danom období, a poskytuje tiež aktuálne informácie o vybraných kľúčových ukazovateľoch.

O Skupine MOL

Skupina MOL je integrovaná, nezávislá, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v hlavnom meste Maďarska – v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách sveta a zamestnáva takmer 30 000 ľudí po celom svete. Prevádzkuje päť rafinérií a dve petrochemické jednotky v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvátsku a v Taliansku. Skupina MOL má tiež vlastnú sieť viac ako 1 700 čerpacích staníc v 11 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Kontakt pre médiá

Adina Achim
PR Expert
mobil: +36 20 2875 338
e-mail: Aachim@mol.hu

Anton MOLNÁR
SLOVNAFT, a.s. – hovorca a riaditeľ Podnikovej a marketingovej komunikácie
Tel.: +421 2 4055 8907
Mobile Phone: +421 905 393 161
SK- 82412 Bratislava, Vlčie hrdlo 1

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: