*
článok
TLAČOVÉ SPRÁVY

Slováci rozbiehajú v Keni charitatívny biznis s BIO kešu orieškami (FOTO)

LAMU, 15. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Nadácia Integra v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS), neziskovou organizáciou World Concern Development Organization, podnikateľským subjektom Ten Senses Africa a inými neziskovými organizáciami odštartovala jeden zo svojich najdôležitejších projektov, ktoré vedie v Keni.

Jedná sa o projekt na podporu socio-ekonomického rozvoja vidieka v oblasti Lamu vytvorením výrobno-obchodného reťazca produkcie Fair Trade BIO kešu orechov a ich export z Kene do Európy, Severnej Ameriky a Číny.

Prezentácia projektu na podporu socio-ekonomického rozvoja vidieka v oblasti Lamu vytvorením výrobno-obchodného reťazca produkcie Fair Trade BIO kešu orechov a ich export z Kene do Európy, Severnej Ameriky a Číny.

Prezentácia projektu na podporu socio-ekonomického rozvoja vidieka v oblasti Lamu vytvorením výrobno-obchodného reťazca produkcie Fair Trade BIO kešu orechov a ich export z Kene do Európy, Severnej Ameriky a Číny.

„V týchto augustových dňoch sme s našimi zamestnancami z orechovej továrne v Nairobi pripravili rozsiahle zväčšenie zavedenej produkcie. Od septembra 2013 začnú prebiehať prvé projektové aktivity s 2000 pestovateľmi, ktoré v priebehu dvoch rokov zapoja ďalších 4000 kešu pestovateľov do nového dodávateľského reťazca. Našim cieľom je podať pestovateľom pomocnú ruku a poskytnúť východisko z chudoby prostredníctvom vývoja plodín na predaj, ktoré by v opačnom prípade skončili v odpade. Trvale tak zlepšíme živobytie viac ako 20 000 ľudí, ktorí žijú na severovýchode Kene v blízkosti hraníc so Somálskom.“, hovorí riaditeľ nadácie Allan Bussard.

Zámerom projektu Nadácie Integra je vybudovať trvalo udržateľný obchodný reťazec férového obchodu Fair Trade a skvalitniť súčasnú produkciu kešu orechov tak, aby bola konkurencie schopná na svetových trhoch. Projektové aktivity pestovateľov združia a vyškolia v pestovaní a spracovaní orechov v súlade s kritériami Fair Trade a BIO, na základe čoho im bude udelený certifikát o spôsobilosti. Okrem organizovania školení projekt Nadácie Integra buduje technologické kapacity továrne v Nairobi, kde spracovanie kešu orechov bude prebiehať. Za týmto účelom Integra rozširuje existujúce strojové vybavenie továrne tak, aby kapacitne vyhovovala novým požiadavkám.

Na obsluhu obstaraných strojov a aplikáciu nových postupov spracovania Integra taktiež rozširuje kapacity zamestnancov, aby mohli pracovať celoročne a mali zabezpečený neprerušený príjem. Výhody členstva vo Fair Trade International prinesú pestovateľom garanciu (a) nemennej výšky výkupnej ceny za tovar, ktorá neklesne ani vplyvom výkyvov meny na trhu; a (b) sociálne prémie z predaja, ktoré sú výlučne určené na rozvoj miestnej komunity.

„Multiplikačný efekt projektu umožní pestovateľom naštartovať trvalo udržateľný rozvoj svojich fariem bez potreby dodatočných investícií a ochráni ich pred inak bežným vykorisťovaním zo strany distribútorov. Počítame s tým, že sa počiatočná investícia zhodnotí v horizonte dvoch rokov vo forme sociálnych prémií o cca 44%. Tiež predpokladáme, že trvalo udržateľný úžitok v podobe zvýšených príjmov a lepšieho životného štandardu bude silnou motiváciou pre nezúčastnených pestovateľov, aby sa v budúcnosti zapojili do férového obchodu. Aspoň taká je vízia …. uvidíme, ako to bude fungovať v praxi.“, dodáva Allan Bussard.

Fotogaléria:

Projektové aktivity v Keni realizuje Nadácia Integra za finančnej pomoci Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci prostredníctvom programu SlovakAid.

Nadácia Integra je nezisková organizácia, ktorej poslaním je vytvárať príležitosti pre dôstojný život znevýhodnených ľudí. Jedným z osvedčených spôsobov  ako dosiahnuť tento cieľ, je investícia do vzdelania a praktickej prípravy na zemestatnie. Ďaľším spôsobom je pomoc pri vytváraní nezávislých, životaschopných projektov.

Monika Guttmanová | Nadácia Integra
Dobšinského 14 | 811 05 Bratislava
tel.: +421 2 5720 3518 | fax: +421 2 5720 3516
mobil: +421 911 988 744

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: