*
článok
Doprava & Motorizmus, TLAČOVÉ SPRÁVY, Životné prostredie

Legendárna Mariahilfer Strasse vo Viedni sa zmenila na nepoznanie (FOTO)

VIEDEŇ, BRATISLAVA, 23. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Najznámejšia nákupná ulica Mariahilfer Straße vo Viedni sa od 16. augusta zmenila na zónu cyklistov a chodcov. Projekt premeny medzi Viedenčanmi nazývanej Mahü sa pripravoval dva roky a prináša teraz pre miestnych i návštevníkov metropoly urbánny priestor pre chodcov a cyklistov.

Vizualizácia Mariahilfer Straße. © Ecker & Partner

Vizualizácia Mariahilfer Straße. © Ecker & Partner

Na ulici, ktorá sa utíšila vyradením osobnej dopravy, stretnete dnes prechádzajúcich sa ľudí a cyklistov. Stredom ulice premáva v jednom smere len autobusová linka mestskej hromadnej dopravy Wiener Linien s rýchlosťou maximálne 20 km/h. Pre cyklistov, ktorí môžu jazdiť obojsmerne, platia špeciálne pravidlá.

Nový projekt na Mahü prináša aj dve tzv. stretávacie zóny, ktoré vznikli medzi priľahlými ulicami Andreasgasse a Kaiserstrasse a Getreidemarkt a ulicou Kirchengasse. V týchto zónach, ktoré slúžia aj na oddych a relax musia ako cyklisti, tak aj chodci brať navzájom ohľad jeden na druhého, pričom cyklisti môžu jazdiť obojsmerne a aj vedľa seba. Tzv. pešia zóna je vymedzená medzi priľahlými ulicami Kirchengasse a Andreasgasse, kde majú prednosť chodci a cyklisti zas povolenú veľmi pomalú jazdu.

Projekt, ktorý prináša veľké zmeny v doprave v centre Viedne, má okrem zníženia množstva exhalátov a hlučnosti, priniesť predovšetkým zlepšenie kvality života Viedenčanov. Jedná sa o skúšobnú fázu na Mariahilfer Straße, pôsobenie ktorej sa na novú dopravnú štruktúru bude vyhodnocovať priebežne. Viedenčania sa už v prípravnej fáze od roku 2011 mohli zapojiť do projektu vlastnými nápadmi, podnetmi a prianiami. Slovo dostanú aj po ukončení niekoľkomesačnej skúšobnej fázy zhodnotením nového konceptu obľúbenej Mahü.

S novou koncepciou Mariahilfer Straße prináša mesto svoj najväčší projekt na zlepšenie kvality života v meste, od zavedenia pešej zóny na Kärntner Straße. Pred 40 rokmi tu vládla skepsa – dnes si už nikto nevie predstaviť, že pred Stephansdomom jazdili autá. Som si istá, že rovnaký výsledok dosiahneme aj v prípade Mariahilfer Straße“, vyjadrila sa k projektu viceprimátorka Viedne, Maria Vassilakau.

Fotogaléria:

.

Michaela Puschmannová
COMPRESS VerlagsgesmbH & Co KG | Kancelária mesta Viedeň
Strakova 1 | 811 01 Bratislava
T: +421 (2) 59 30 37 12
M: +421 (944) 33 30 97
michaela.puschmannova@compresspr.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: