Vysokoškolák vás vyjde ročne na 3600 eur, väčšinu z toho však neminie na školu (GRAFIKA)

BRATISLAVA, 24. augusta 2013 (tlacovasprava.sk) – Slovenskí vysokoškoláci minú počas školského roka v priemere 3600 eur. Priamo na školné či učebnice však potrebujú len desatinu tejto sumy. Zvyšok zhltne voľný čas, strava, ubytovanie, doprava a nákupy. Najvyššie finančné nároky majú študenti Ekonomickej univerzity, najmenej minú vysokoškoláci z Katolíckej univerzity. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre VÚB banku realizovala agentúra 2muse.

Priemerný slovenský vysokoškolák minie ročne 3600 eur. Takmer 80% tejto sumy je približne rovnomerne rozdelených medzi voľný čas, stravu, ubytovanie a nákupy. Výdavky na školné a literatúru tvoria len 10% a zvyšná desatina ide na dopravu.

VÚB Banka štúdium
Priemerný slovenský vysokoškolák minie ročne 3600 eur. Takmer 80% tejto sumy je približne rovnomerne rozdelených medzi voľný čas, stravu, ubytovanie a nákupy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre VÚB banku realizovala agentúra 2muse.

.

Najnákladnejší život majú pritom študenti Ekonomickej univerzity (4 400 eur), Univerzity Mateja Bela (4 000 eur) a Žilinskej univerzity (3 800 eur). Najmenšie finančné nároky majú študenti Slovenskej technickej univerzity (2 700 eur) a Katolíckej univerzity (2 100 eur).

Dve tretiny vysokoškolákov hovoria, že majú dostatok peňazí, no mnohí sa zároveň obávajú finančnej náročnosti štúdia. Zdrojom financií sú pre nich predovšetkým rodičia (83% študentov). Dve tretiny vysokoškolákov kvôli peniazom brigádujú počas leta a len o niečo menej aj počas školského roka.

Jedným z možných zdrojov financovania štúdia je aj Flexipôžička pre študentov od VÚB banky. Vysokoškoláci si s ňou môžu požičať až 5 000 eur na obdobie 1 až 6 rokov. Zvýhodnená úroková sadzba 7,9% p.a. je platná pre každého záujemcu, aktívni študenti úver získajú ešte o percento lacnejšie.

„Zľavu dáme študentom, ktorí majú výborný prospech, zapájajú sa do študentskej vedeckej odbornej činnosti alebo sú aktívnymi dobrovoľníkmi. Okrem lepšej sadzby ušetria aj polovicu poplatku za poskytnutie úveru,“ hovorí Melinda Péková, vedúca oddelenia úverov VÚB banky. Pôžička je bezúčelová, takže z nej študent môže zaplatiť čokoľvek – školné, internát, počítač alebo aj zahraničný študijný pobyt.

Celá prezentácia prieskumu tu: VÚB Banka: Študentské financie (PPT)

Úver je štandardne zabezpečený solidárnym spoludlžníkom, ktorým môžu byť rodičia či súrodenci. Pre študentov viacerých fakúlt vysokých škôl je však úver dostupný bez akéhokoľvek zabezpečenia. „Ide predovšetkým o také študijné oblasti, ktorých absolventi sa po ukončení štúdia dokážu rýchlo uplatniť na trhu práce, ako sú napr. informačné technológie, medicína, farmácia či veterinárne lekárstvo,“ dodáva Péková.

VÚB banka je členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete. Ako jediná slovenská banka patrí podľa magazínu Global Finance medzi desať najbezpečnejších bánk strednej a východnej Európy a je aktuálnou držiteľkou ocenenia Najlepšia banka na Slovensku od magazínu EMEA Finance.. Svoje služby na Slovensku poskytuje prostredníctvom siete   200 retailových pobočiek, 32 firemných pobočiek a 11 hypotekárnych centier. Banka zároveň prevádzkuje aj jednu pobočku v Českej republike.

Výdavky na školné a literatúru tvoria len 10% a zvyšná desatina ide na dopravu.
Výdavky na školné a literatúru tvoria len 10% a zvyšná desatina ide na dopravu.

Informácie pre médiá:

Alena Walterová
Hovorkyňa a vedúca tlačového oddelenia
Tel.: +421-2-5055 2130
E-mail: awalterova@vub.sk

Michal Kopecký
PR špecialista
Tel.: +421-2-5055 2424

E-mail: mkopecky@vub.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.