Víťazkou 6. ročníka Foto roka Zuzana Pustaiová, to najlepšie zo súťaže vystavia pod holým nebom!

BRATISLAVA, 9. septembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Šiesty ročník súťaže FOTO ROKA vyhrala mladá fotografka Zuzana Pustaiová. Jej fotografia „Urobme si foto“ bola najlepším stvárnením témy „Príbeh v obraze“. O víťazoch rozhodla medzinárodná porota na čele s fínskym fotografom Stefanom Bremerom. Diela finalistov súťaže sa predstavia až do konca septembra na výstave pod holým nebom v centre Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí.

Foto roka
Foto roka

Súťaž pre mladých fotografov do 35 rokov organizuje Nadácia VÚB. FOTO ROKA sa vždy nesie na určitú tému, na ktorú môžu mladí autori reagovať fotosériou. Tohtoročná téma Príbeh v obraze prilákala 235 nádejných uchádzačov o prvenstvo. Medzinárodná porota, ktorej zloženie sa každý rok mení, vyberala z tisícky prihlásených súťažných prác tri najlepšie.

Tento rok rozhodovala štvorica skúsených odborníkov pod vedením fínskeho fotografa Stefana Bremera, predstaviteľa slávnej helsinskej školy. Porotu ďalej tvorili Peter Puklus z Maďarska a dvaja vynikajúci slovenskí fotografi Andrej BánMartin Kollár.

Za víťazku súťaže vybrali Zuzanu Pustaiovú, na druhom mieste sa umiestnil Daniel Laurinc a treťou ocenenou sa stala Deana Kolenčíková. Traja víťazi zároveň získali finančnú odmenu v celkovej výške 10 000 eur od Nadácie VÚB.

„Víťazná fotografia Zuzany Pustaiovej je zo série, v ktorej autorka láskavo komentuje život na Slovensku vyobrazením vlastných starých rodičov ako fiktívnych cestovateľov. Séria komentuje aktuálnu situáciu, keď nie každému sa darí plniť si životné sny. Porota ocenila odvahu autorky, jej spôsob uchopenia témy, ktorý búra stereotypy a je zábavný a optimistický. Fotografia zo série „15 minút“, ktorá sa umiestnila na druhom mieste, zobrazuje ľudí v Keni čakajúcich na výsledok svojho HIV testu v nemocnici postavenej s pomocou Slovenska. Téma zobrazuje výsostne globálny a sociálny problém, uchopená je však netradičným spôsobom. Fotografia zachytáva veľmi krehký moment rozhodnutia medzi životom a smrťou. Ocenená snímka Deany Kolenčíkovej kombinuje realitu s absurditou. Autorka prejavila vnímavosť a talent pre zachytenie situácie. Prejavila sa ako dobrá pozorovateľka, ktorej nechýba zmysel pre humor. Cenný je aj autorkin láskavý nadhľad nad britskou realitou, ktorá je sama osebe vtipná až bizarná. Zobrazuje na jednej strane ukotvenie v hlbokej tradícii, no na druhej moderné, až gýčovité vplyvy globálnej éry”, vysvetlil rozhodnutie poroty jej predseda Stefan Bremer.

Porota vyberala z pätnástky finalistov, ktorých fotografie si môže verejnosť pozrieť na už tradičnej jesennej výstave pod holým nebom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. „Tento rok sme priniesli na Hviezdoslavovo námestie 70 veľkorozmerných fotografií. September tak znova ponúkne návštevníkom Bratislavy príjemné stretnutie s umením,“ povedal o aktuálnom ročníku generálny riaditeľ VÚB a predseda Správnej rady Nadácie VÚB Ignacio Jaquotot. Viac informácií o súťaži Foto roka nájdete na stránkach http://www.fotoroka.sk. Diela finalistov sú vyobrazené vo virtuálnej galérii.

Informácie pre médiá:

Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky
Tel.: +421-2-5055 2130, 0904 755 195
Email: awalterova@vub.sk
Michal Kopecký, PR špecialista
Tel.: +421-2-5055 2424
E-mail: mkopecky@vub.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.