Čína chce investovať do realít v zahraničí viac ako 14 miliárd dolárov! Týka sa to aj Slovenska?

BRATISLAVA, 25. septembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Čínske poistné fondy majú možnosť investovať  viac ako 14 miliárd dolárov do zahraničných nehnuteľností. Očakáva sa, že cieľovými trhmi budú pravdepodobne Veľká Británia, USA, Kanada a Austrália, ale aj krajiny ako Hong Kong, Singapur, Malajzia a Thajsko. Vyplýva to z údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

V súvislosti s nedostatkom žiadaných nehnuteľností s investičným potenciálom v najvýznamnejších čínskych mestách a rizikom prehriatia trhov v sekundárnych  mestách sa očakáva, že luxusné administratívne budovy v kľúčových mestách po celom svete budú mimoriadne žiadané. Dôvodom sú najmä predpokladané vysoké zisky, ktorým bude priať aj momentálna nízka úroková sadzba.

Z údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vyplýva, že cieľovými trhmi investícií z Činy budú pravdepodobne Veľká Británia, USA, Kanada a Austrália, ale aj krajiny ako Hong Kong, Singapur, Malajzia a Thajsko.
Z údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vyplýva, že cieľovými trhmi investícií z Činy budú pravdepodobne Veľká Británia, USA, Kanada a Austrália, ale aj krajiny ako Hong Kong, Singapur, Malajzia a Thajsko.

Čínski investori sú v oblasti investícií do zahraničných nehnuteľností stále relatívni nováčikovia, najmä v porovnaní s penzijnými, poistnými a suverénnymi fondami z iných regiónov. V ostatných rokoch však začali pôsobiť aj na zahraničných realitných trhoch. Dôvodov je viacero, vrátane obmedzeného priestoru na investície v Číne, vysokej likvidity, zhodnotenia čínskej meny a nižšej hodnoty zahraničných aktív v súvislosti s finančnou krízou.

Čo sa týka potenciálneho záujmu čínskych investorov o Slovensko, podľa odborníčky na oceňovanie a prieskum nehnuteľností Jany Kováčovej zo spoločnosti CBRE sa bude odvíjať najmä od ponuky komerčných nehnuteľností na trhu. „Dôležitými faktormi sú ich celková kvalita, lukratívnosť lokality a potenciál ich budúcich výnosov. Slovensko zatiaľ lákalo čínskych investorov najmä v iných oblastiach ako sú reality, ale je možné, že budú mať záujem aj o tento sektor. V súčasnosti je však ponuka lukratívnych nehnuteľností u nás pomerne obmedzená,“ vysvetlila.

V roku 2012 mali aktíva čínskych národných poisťovní hodnotu 1,2 bilióna amerických dolárov. Z toho na základe legislatívnych zmien z roku 2009 môžu maximálne 15 percent, teda až 180 miliárd dolárov, využiť na investície do realít situovaných vo významných mestách v 25 krajinách. Podľa odhadov by približne 14,4 miliardy z toho mohli využiť v zahraničí. V ázijských krajinách, vrátane Číny, totiž síce stúpol počet nehnuteľností s investičným potenciálom, no v porovnaní so Severnou Amerikou a Európou sa väčšina z nich nevyznačuje vysokou kvalitou. Vďaka investíciám do zahraničných nehnuteľností by sa pritom investorom ich vklady za krátku dobu vrátili.

O CBRE

Podľa rebríčkov Fortune 500 a S&P 500 je spoločnosť CBRE, Inc. (NYSE: CBG) so sídlom v Los Angeles najväčšou realitnou firmou (podľa výnosu z roku 2010). CBRE má približne 31 000  zamestnancov (s výnimkou pridružených pobočiek) a svoje služby poskytuje vlastníkom nehnuteľností, investorom i nájomcom vo vyše 300 kanceláriách po celom svete (s výnimkou pridružených pobočiek). CBRE sa sústreďuje na strategické poradenstvo, realizáciu predaja a prenájmu, korporátne služby, správu nehnuteľností, prevádzku budov, projektový manažment, oceňovanie a ohodnocovanie, konzultačnú činnosť, manažment investícií, výskum a poradenstvo. V hodnotení BusinessWeek 50 bola CBRE tri roky po sebe označená ako najlepšia spoločnosť vo svojom odvetví. Viac informácií môžete nájsť na stránke http://www.cbre.com.

Spoločnosť CBRE založila svoje prvé pobočky v SVE v roku 1990. V súčasnosti prevádzkuje 18 kancelárií v 15 krajinách tohto regiónu. Svojím zákazníkom tu poskytuje služby v oblasti kapitálového trhu, nehnuteľností, manažmentu nákupných stredísk ako aj oceňovania nehnuteľností a prieskumu trhu. Minulý rok CBRE rozšírila portfólio svojich služieb úspešnou akvizíciou so spoločnosťou Euro Mall Centre Management (EMCM), ktorá je zameraná na správu nákupných centier v strednej a východnej Európe.

Slovenská pobočka CBRE bola založená v roku 2005 a bola v krajine prvou spoločnosťou poskytujúcou poradenské služby v oblasti nehnuteľností. V súčasnosti poskytuje bratislavská centrála služby v oblasti investičného poradenstva, prieskumu trhu, oceňovania nehnuteľností, poradenstva v oblasti priemyselných nehnuteľností, retailu ako aj kancelárskych priestorov. Viac informácií môžete nájsť na stránke http://www.cbre.sk.

Kontakt:

Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s. r. o.
Tel.: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.