Na rekonštrukciu Chaty pod Rysmi sa použilo aj 100 paliet pórobetónu Ytong od Xella Slovensko (FOTO)

BRATISLAVA, 3. októbra 2013 (tlacovasprava.sk) – Po troch rokoch rekonštrukcie sa najvyššie položená, a zároveň najmladšia, tatranská Chata pod Rysmi dočkala svojej finálnej podoby. Nová chata je nielen bezpečnejšia voči lavínam, ale aj útulnejšia, priestrannejšia a komfortnejšia pre turistov.

Pri stavbe sa použilo 100 paliet bieleho pórobetónu Ytong, všetky zdarma od Xella Slovensko.
Pri stavbe sa použilo 100 paliet bieleho pórobetónu Ytong, všetky zdarma od Xella Slovensko.

Pôvodná a terajšia podoba chaty sa líši, keďže táto premena nebola jedinou. Ide však o najrozsiahlejšiu rekonštrukcie zo všetkých, keďže sa chata menila takmer od základov. S rekonštrukčnými prácami sa začalo 15. júna 2010, a do ťažko prístupného horského terénu v pásme piateho stupňa ochrany sa stavebný materiál zvážal najmä vrtuľníkom.

Výnimkou nebol ani biely pórobetón Ytong, z ktorého sa doviezlo a použilo viac ako 100 paliet, a to na steny chaty. Všetky však boli zdarma – Xella Slovensko, výrobca tvárnic Ytong, rozhodla stať jedným zo sponzorov rekonštrukcie chaty pod Rysmi.

Som nesmierne rád, že naša spoločnosť mohla pomôcť Chate pod Rysmi. Myslím si, že slovenský turizmus si zaslúži skvost, akým je táto chata,“ povedal Bruno Šimko, oblastný koordinátor Xella Slovensko, na slávnostnom otvorení chaty.

Na rekonštrukciu boli použité rôzne prvky stavebného systému Ytong – tvárnice, prekladové tvárnice, nenosné preklady, schody a malta, za celkovú sumu 16 400 Eur. Dôvody, prečo sa na steny chaty použil práve tento stavebný materiál, boli najmä jeho vlastnosti ako prírodné zloženie, výborné tepelnoizolačné vlastnosti, nízka hmotnosť materiálu a jednoduchá montáž aj v náročnom vysokohorskom teréne. Potvrdili to aj výborné referencie z minulosti – zo stavieb Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách, Kamennej chaty či Žiarskej chaty.

Celkové náklady na rekonštrukciu chaty predstavujú 600 000 Eur, z čoho zhruba 200 000 Eur činí výška štátnej dotácie. Zvyšná časť tvorí podiel financií investorov (Klubu slovenských turistov a Slovenského horolezeckého spolku JAMES a ostatných sponzorov.

Fotogaléria:

Info o chate:

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou a zároveň najmladšou tatranskou chatou. Je situovaná v suťovisku pod sedlom Váha v rovnomennej dolinke, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies v uzávere Mengusovskej doliny.  Je výborným východiskom k horolezeckému podnikaniu v Bielovodskej doline (Ťažká-Česká dolina, Galéria Ganku, Rysy…), ale aj v horných partiách Mengusovskej doliny. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom na Morské oko. Je otvorená len v letnej sezóne (od 15.6. do 31.10.).

Daniela Gilányi
Account Manager
M +421 911 705 152
dada@neo.sk
NEOPUBLIC PORTER NOVELLI
Galvaniho 7/A, 821 04 Bratislava

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.