Až 76 % bytov sa podľa nehnutelnosti.sk prenajíma v Bratislavskom kraji, garzónky sú najdrahšie v Košickom aj Prešovskom kraji

BRATISLAVA, 11. októbra 2013 (tlacovasprava.sk) – Popredný realitný portál Nehnutelnosti.sk zisťoval všetko ohľadom prenájmov. Z posledných interných údajov získal informácie ohľadom krajov – kde sa prenajíma najviac nehnuteľnosti, aký druh bytov sa najviac prenajíma, ale aj to – aká je priemerná cena nájmu.

Nehnutelnosti.sk, ako aj ďalšie realitné weby – Novostavby.sk a Byty.sk, sú súčasťou inzertného portfólia spoločnosti Azet.sk – najväčšieho prevádzkovateľa na Slovenskom internetovom trhu. A práve Nehnutelnosti.sk spracovali a priniesli zaujímavé dáta a informácie ohľadom prenájmov na Slovenskom trhu.

Už štandardne sa najviac nehnuteľností prenajíma v Bratislavskom kraji – celkovo až 76% zo všetkých krajov Slovenska. Najmenej prenajatých nehnuteľností je v Trnavskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji.

Graf 1 – Percentuálne znázornenie prenajímaných nehnuteľností podľa krajov
Graf 1 – Percentuálne znázornenie prenajímaných nehnuteľností podľa krajov

Jedno a dvoj-izbové byty sa kedysi prenajímali najviac. V súčasnosti sa vo veľkej miere na Slovensku prenajímajú aj „troj-izbáky“ – dokonca viac, ako 1-izbové byty či garsónky.

Veľmi zaujímavé sú aj informácie ohľadom cien za jednotlivé prenájmy. Kým vo väčšine krajov Slovenska sú najvyššie ceny prenájmov všetkých variant bytov (1, 2, 3, 4-izbové) v Bratislave, výnimkou sú garsónky, ktorých cena je najvyššia práve v Košiciach a v Prešove (400 Eur/mesiac a 406 Eur/mesiac). Najdrahšie si prenajmete 4-izbový byt v Bratislave (1012 Eur) a naopak najlacnejšie – garsónku v Žiline (190 Eur/mesiac).

Z týchto údajov vyplýva, že Slováci najviac vyhľadávajú do prenájmu 2-izbové byty. Preto sme sa rozhodli spracovať a priniesť informáciu o priemernej cene prenájmu 2-izbového bytu v jednotlivých krajoch a to aj v závislosti od stavu bytu. Z uvedeného vyplýva, že bratislavské 2-izbové byty v novostavbách patria k najdrahším (priemerná cena je 716 Eur/mesiac) a s vyššou cenou nezaostáva ani „2-izbák“ v pôvodnom stave, ktorého priemerná cena je len o 69 Eur nižšia ako v novostavbe.

Kuriózne je, že 2-izbové byty v pôvodnom stave v Bratislavskom kraji sa prenajímajú drahšie, ako 2-izbové byty po kompletnej alebo čiastočnej rekonštrukcii. Predpokladáme a interné štatistiky to aj potvrdili, že to závisí od toho, v ktorej časti Bratislavy sa byt prenajíma. (t.j. – byt v pôvodnom stave – Staré mesto je drahší, ako napríklad čiastočne prerobený vo Vrakuni).

Grafy k prenájmu nehnuteľností:

O Nehnutelnosti.sk

Nehnutelnosti.sk sa venujú predovšetkým inzercii na predaj, prenájom, podnájom, výmenu či dražbu a kúpu nehnuteľností a to v rôznych kategóriách: byty, domy, rekreačné domy, rôzne objekty a priestory či pozemky. Na Nehnutelnosti.sk sa nachádza viac ako 133 000  inzerátov. Asi najväčšou pridanou hodnotou portálu sú Užitočné informácie, v ktorých sú Nehnutelnosti.sk originálne. Obsahujú aj praktické vzory a návody pre zmluvy, ohlásenia, žiadosti týkajúce sa realít a stavby nehnuteľnosti (napr. Kúpna zmluva, Nájomná zmluva). Zmluvy a tlačivá je možné stiahnuť zadarmo. Okrem inzercie sa na portáli nachádza právna a finančná poradňa a on-line chat venujúci sa hypotekárnemu poradenstvu. Možné je taktiež zobraziť týždenný vývoj cien nehnuteľností na Slovensku za posledné týždne a pozrieť si aktuálne priemerné ceny realít.

O Azet.sk

Skupina Azet.sk je jednotkou v dennej a mesačnej návštevnosti slovenského internetu. Denne služby prevádzkovateľa Azet.sk využije v priemere viac ako 878 000* reálnych užívateľov, mesačne viac ako 2 997 000* užívateľov. Portály Azet.sk zasahujú 80% užívateľov zo SR*.

*Zdroj: AIMmonitor – IAB Slovakia – August 2013
Ostatné dáta: interné zdroje Nehnutelnosti.sk, údaje za 4/2012 – 9/2013

Mgr. Mária Cacáková | AZet.sk
marketing and PR manager
Azet.sk, a.s. | Prievozská 14, 821 09 Bratislava
e-mail: cacakova@firma.azet.sk | tel.: 0911 104 557| fax: +421 269 298 288

One comment

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.