*
článok
Kultúra & Umenie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Po Paríži, Viedni, Bukurešti bude Josef Dabernig vystavovať aj v Bratislave (FOTO)

BRATISLAVA, 22. októbra 2013 (tlacovasprava.sk) –  Josef Dabernig vyštudoval sochárstvo na Akadémii umenia vo Viedni, ale jeho sochárska tvorba sa postupne pretavila do iných umeleckých médií ako je fotografia, text, či inštalácia. V roku 1996 začal natáčať krátke filmy, ktoré boli predstavené aj na festivaloch v Rotterdame, Londýne či Toronte. Jeho film “Hypercrisis” bol nominovaný na Cenu európskeho filmu na Benátskom filmovom festivale.

Josef Dabernig: Textuálna fotografia

Josef Dabernig: Textuálna fotografia

Dabernigove práce sa nachádzajú v zbierkach viacerých významných kultúrnych inštitúcií, ako je Albertina (Viedeň), Centrum Pompidou (Paríž), MUMOK (Viedeň) či Národné múzeum súčasného umenia v Bukurešti.

Výstava diel tohto významného rakúskeho umelca Textuálna fotografia pozostáva z 345 fotografií malého formátu, ktoré zachytávajú Dabernigove cesty po Východnej a Južnej Európe, Latinskej Amerike, Severnej Afrike a Východnej Ázii. Fotografie ponúkajú panoramatický pohľad na viac-menej opustené priestory na okrajoch veľkých miest, ako sú štadióny či športové ihriská. Sú zachytené v okamihoch medzi ich idealizáciou a zánikom.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v piatok 25. októbra 2013 o 19,00 hod. v priestoroch tranzit dielne/workshops na Studenej 12 v Bratislave. Organizátori výstavy zabezpečili pre priaznivcov, ktorí majú záujem zúčastniť sa otvorenia výstavy, kyvadlovú dopravu. Autobus bude odchádzať o 18,30 hod. spred Quo Vadis na Hurbanovom námestí a vracať sa bude o 21,30 hod.

Josef Dabernig sa vracia so Bratislavy po jedenástich rokoch s výstavou Textuálna fotografia.

Josef Dabernig sa vracia so Bratislavy po jedenástich rokoch s výstavou Textuálna fotografia.

Kurátorka: Judit Angel. Otvorenie výstavy:  25. októbra 2013, o 19,00 hod. Trvanie výstavy: od 25. októbra  do 1. decembra 2013. Otváracie hodiny: piatok – nedeľa (14,00 – 18,00 hod.). Miesto:  tranzit dielne/workshops, Studená 12, Bratislava.

Kurátorka: Judit Angel. Otvorenie výstavy: 25. októbra 2013, o 19,00 hod. Trvanie výstavy: od 25. októbra do 1. decembra 2013. Otváracie hodiny: piatok – nedeľa (14,00 – 18,00 hod.). Miesto: tranzit dielne/workshops, Studená 12, Bratislava.

Josef Dabernig: Textuálna fotografia

Kurátorka: Judit Angel
Otvorenie výstavy:  25. októbra 2013, o 19,00 hod.
Trvanie výstavy: od 25. októbra  do 1. decembra 2013
Otváracie hodiny: piatok – nedeľa (14,00 – 18,00 hod. )
Miesto:  tranzit dielne/workshops, Studená 12, Bratislava

Kontakt pre médiá:

getCLIENTS
Katarína Podracká
tel.: 0903 181 615
e-mail: podracka@getclients.sk

Lenka Iľanovská
tel.: 0905 226 952
e-mail: ilanovska@getclients.sk

tranzit.sk
Lýdia Pribišová
tel.: 0918 124 840
e-mail: lydia.pribisova@gmail.com

Tranzit

Tranzit je sieť, ktorá pôsobí nezávisle od roku 2002 v Rakúsku, Českej republike, Maďarsku, Rumunsku a v Slovenskej republike. Pozostáva z miestnych kolektívnych autonómnych jednotiek, ktoré navzájom spolupracujú v kontexte niekoľkých hraníc – medzi národmi, jazykmi, médiami, mentalitami a dejinami.  Každý tranzit pôsobí podľa vlastných podmienok v celej škále miestneho kontextu, využívajúc rôzne formáty a metódy, ako sú kritické platformy, výstavy a iné umelecké formy (hudba, poézia, literatúra, performance), prednášky, diskusie, publikácie, výskum, mediácia a nekonformné vzdelávanie. Nadácia ERSTE je hlavným partnerom iniciatívy tranzit. www.tranzit.org, www.tranzit.sk

Nadácia ERSTE

Nadácia ERSTE vznikla v roku 2003 ako právny nástupca Erste Oesterreichische Spar-Casse, prvej rakúskej sporiteľne. V súčasnosti je hlavným akcionárom Erste Group. Nadácia investuje časť svojich dividend do rozvoja spoločností v Rakúsku a v strednej a juhovýchodnej Európe. Podporuje občiansku participáciu a občiansku angažovanosť, jej cieľom je spájať ľudí a šíriť povedomie o nedávnej histórii regiónu, ktorý po roku 1989 prešiel výraznými zmenami. Nadácia aktívne realizuje vlastné projekty v rámci troch programov: Sociálny rozvoj, Kultúra a Európa. Viac informácií nájdete na www.erstestiftung.org.

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: