Štartuje šampionát drevorubačov STIHL TIMBERSPORTS 2013 v Stuttgarte. Poznáte jednotlivé disciplíny? (FOTO)

BRATISLAVA, 25. októbra 2013 (tlacovasprava.sk) – Ako rýchlo trvá prepílenie 40 centimetrov hrubého kmeňa jedným rezom? Tým najlepším pilčíkom to s motorovou pílou MS 660 STIHL Magnum trvá iba desať sekúnd. Vedeli ste, že píla šampiónov sa predáva aj na Slovensku?

Strieborná píla

STIHL TIMBERSPORTS ® World Championship 2013 - svetový šampionát drevorubačov- sa uskutoční 25 a 26. októbra v Stuttgarte.
STIHL TIMBERSPORTS ® World Championship 2013 – svetový šampionát drevorubačov- sa uskutoční 25 a 26. októbra v Stuttgarte.

Povolanie drevorubačov je u nás akosi v úzadí záujmu a obmedzuje sa takmer výlučne na čiernu kroniku nehôd. Pritom v minulosti boli pilčíci, drevorubači a ich povolanie dokonca námetom šesťdielneho seriálu „Stříbrná pila“ z roku 1978. Dnes by možno neustál kritiku obsahu a hereckých výkonov česko-slovenskej hereckej elity, no nádherné prostredie Beskýd a práca s drevom dodávajú seriálu hlbší rozmer.

Perlou záverečného dielu je súťaž majstrov drevárskeho remesla, ktorí predvádzajú svoje umenie. Jej súčasnou obdobou je STIHL TIMBERSPORTS, ktorá je medzi drevorubačmi obdobou F1 v automobilovom športe.

Rýchlosť, presnosť a zručnosť

Práca s drevom, zvlášť s motorovou pílou a sekerami, vyžaduje mimoriadnu zručnosť a presnosť. Ak sa k talentu prirátajú roky praxe, sila, rýchlosť a vytrvalosť, skutočne je na čo sa pozerať. Účastníci môžu vidieť „krájať koláče“, teda odrezávať presne označené kusy z kmeňov či sekanie kmeňa balansujúc na vrtkej doske zapichnutej v kmeni. Úlohou súťaže, ktorá sa koná už od roku 1985, je ukázať tradíciu a krásu práce s drevom. V súčasnosti ju ročne sleduje vyše 20 miliónov ľudí vo viac ako 62 krajinách sveta. Víťazi lokálnych kôl sa kvalifikujú do najbližšieho celosvetového finále STIHL TIMBERSPORTS Professional Series.

Náročné disciplíny:

Stock Saw – Kráľovská disciplína, ktorá dokonale preverí schopnosti pilčíka. Súťažiaci používa MS 660 STIHL Magnum ® a začína oboma rukami na kmeni s pílou vo voľnobehu na zemi. Následne odpíli z kmeňa tzv. koláč (10 cm hrubý s priemerom 41 cm). Rekordmanom je Čech z Milevska Martin Komárek, ktorému sa to podarilo za 9,45 sekundy v roku 2010.

Motorovú pílu MS 660 distribuujeme aj na Slovensku. Vyznačuje sa vysokou spoľahlivosťou, presnosťou a mimoriadne vysokým výkonom 5,2 kW/7,1 k,“ hovorí Ján Spišák, riaditeľ spoločnosti Sténia, ktorá je výhradným dovozcom značiek STIHL a VIKING na Slovensku.

Hot Saw – V tejto disciplíne súťažiaci používa vlastnú pílu s upraveným motorom, zvyčajne pochádzajúcim z vodných skútrov alebo snežnej rolby. Po odštartovaní musí urobiť tri rovnaké rezy (zhora, zdola a opäť zhora) a urezať 10 cm hrubé „koláče“ z kmeňa. Svetový rekord 5,085 sekundy drží Matt Bush od roku 2003.

Single Buck – Súťažiaci robí odrezáva kus „koláča“ z takmer 50 cm hrubej bielej borovice pomocou jediného súvislého rezu pílou. Proti zaseknutiu píly môže súťažiacemu pomáhať pomocník s klinom. Latku nastavil Jason Wynyard, ktorému sa podarilo odpíliť koláč za 9,39 sekundy v roku 2007.

Standing Block Chop – Súťažiaci musí sekerou akoby zoťať strom, teda vertikálne upevnený kmeň bielej borovice hrubý 30-36 cm. Svetový rekord v tejto disciplíne drží opäť Jason Wynyard, a to už od roku 2003. Kmeň zoťal za 12,11 sekundy.

Underhand Chop – Pretekár stojí oboma nohami od seba na kmeni 30-36 centimetrov hrubej bielej borovice a sekerou ho pretína vo dvoje. V podstate si zatína medzi chodidlá. Disciplínu pre tvrdých chlapov zatiaľ najlepšie zvládol David Bolstad v roku 1999. Podarilo sa mu preťať kmeň za 12,28 sekundy.

Springboard Chop – Súťažiaci musí odťať kmeň balansujúc iba na vratkej doske vloženej do záseku v tomto kmeni. Mimoriadne náročná disciplína, v ktorej je doma David Bolstad z Nového Zélandu – držiteľ svetového rekordu 32,77 sekundy.

Video:

STIHL TIMBERSPORTS ® World Championship 2013, ktorý sa uskutoční 25 a 26. októbra v Stuttgarte, bude najväčší svetový šampionát drevorubačov, ktorý bude naživo sledovať vyše 10-tisíc divákov. Súťažiť bude 25 tímov a viac ako 100 športovcov. Drevorubači pricestovali z 23 krajín sveta. Kto má rád športové drevorubačstvo, by si túto udalosť určite nemal nechať ujsť. Pre všetkých, ktorí nemôžu cestovať do Stuttgartu alebo ktorí nedostali lístky na beznádejne vypredanú súťaž, organizátori pripravili on-line vysielanie. Livestream pobeží počas celého šampionátu.

O spoločnosti STIHL

Koncern STIHL vyvíja, vyrába a predáva motorové stroje pre lesníctvo, záhradu, údržbu krajiny, stavebníctvo a mnoho ďalších oblastí profesionálnych i voľnočasových aktivít. Výrobky STIHL a VIKING sú predávané výhradne prostredníctvom odborných kvalifikovaných predajcov so zabezpečeným servisom. V celosvetovom meradle je tento predaj zabezpečovaný prostredníctvom 32 dcérskych distribučných centrál na národnej úrovni, viac než 120 nezávislými národnými dovozcami a približne 38 tisíckami odborných predajcov vo viac ako 160 krajinách sveta. STIHL je od roku 1971 najpredávanejšou značkou motorových píl na svete. Výhradným dovozcom produktov STIHL a VIKING na Slovensku je spoločnosť Sténia.

Kontakt pre médiá:
Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s.r.o.
Mobil: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.