Ben Saunders a Tarka L’Herpinier chcú ako Robert Falcon Scott a jeho expedícia dosiahnuť Južný pól – online! (FOTO, VIDEO)

BRATISLAVA, 25. novembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Plán členov výpravy: prejsť takmer 2 900 kilometrov – 10 hodín denne počas 4 mesiacov – v teplotách klesajúcich na 50 stupňov pod nulu. Bádatelia budú ťahať sane naložené jedlom a ďalšími potrebami, vážiace 200 kilogramov. Každý z členov denne spotrebuje 6000 kalórií, napriek tomu chudnú takmer kilogram za týždeň.

Ben Saunders a Tarka L’Herpinier sú britskí polárni bádatelia. Ich ambiciózne dobrodružstvo nesúce meno ”Scottova Expedícia“ bude trvať z Antarktídy až k Južnému pólu a späť. Rovnako tak ako neslávna výprava kapitána Roberta Falcona Scotta z rokov 1911-1912, pri ktorej počas návratu z Južného pólu sám kapitán a traja ďalší členovia zahynuli.

Vďaka technológiám a inováciám od spoločnosti Intel sa títo bádatelia podelia so svojimi zážitkami s miliónmi ľudí. Saunders a L’Herpiniere budú používať zariadenia Sony* VAIO* Pro and a Panasonic* Toughbook* AX 2-in-1, vďaka čomu môžu písať blogy, či sťahovať a nahrávať obrázky a videá počas mrazivých nocí v stane.

Používať najmodernejšie technológie na jednom z najchladnejších miest na svete nie je vôbec jednoduché. Preto Saunders a L’Herpiniere požiadali spoločnosť Intel o podporu pri zabezpečení toho, aby ich Ultrabooky a mobilné telefóny nezamŕzali, či boli schopné bezdrôtového pripojenia. Simon Lambden, technik pre užívateľskú podporu sa postaral o to, aby boli technológie dostatočným testovaním a optimalizáciou procesov pripravené absolvovať túto výzvu.

Lambden sa so Saundersom stretol pred takmer rokom, kedy vznikla myšlienka, že spoločnosť Intel môže expedícii výrazne pomôcť, práve vo veci elektronického zabezpečenia celej výpravy.

Vynaliezavosť spoločnosti Intel prechádza dlhou a studenou cestou

Pred odchodom Bena na polárnu výpravu, tím Intel testoval od marca do októbra niekoľko Iltrabookov v špeciálnej termo komore laboratórií spoločnosti Intel. Testy spočívali v preverení procesorov v extrémnych teplotách, či budú schopné prevádzky v teplotách klesajúcich pod 40°C. Intel tím testoval aj batérie a pamäťové karty, ktoré vydržali mrazivé teploty. Káble na adaptéroch však jednoznačne zamŕzali.

Tieto káble sme museli prekryť vrstvou silikónu, ktorý nie je tak krehký, tým pádom boli káble schopné vydržať zimu”, vyjadril sa Lambden. “Materiál je veľmi podobný tomu, čo môžete bežne nájsť napríklad na gumovej stierke”.

Britskí polárnici Ben Saunders a Tarka L’Herpinier sa vydajú na Južný pól, rovnako tak ako neslávna výprava kapitána Roberta Falcona Scotta z rokov 1911-1912, pri ktorej počas návratu z Južného pólu sám kapitán a traja ďalší členovia zahynuli.
Britskí polárnici Ben Saunders a Tarka L’Herpinier sa vydajú na Južný pól, rovnako tak ako neslávna výprava kapitána Roberta Falcona Scotta z rokov 1911-1912, pri ktorej počas návratu z Južného pólu sám kapitán a traja ďalší členovia zahynuli.

Ďalšou obrovskou výzvou bolo zabezpečiť stále online pripojenie na sťahovanie fotografií a blogovanie, keďže sa bádatelia vypravili na jedno z najnehostinnejších a neobývaných miest na svete. Lambden použil satelitný systém Iridium Pilot. Ide o malý satelit zvyčajne používaný rybárskymi plavidlami v odľahlých oblastiach, aby udržali kontakt so svojimi domovskými základňami. Satelit bol špecializovanou firmou demontovaný na základné komponenty, aby ho bolo možné umiestniť na jedny zo saní a prepracovať do podoby zariadenia bezdrôtového prístupu k internetu.

Satelitný systém som prepracoval do podoby bezdrôtového hot spotu,” povedal Lambden.” V opačnom prípade by museli použiť ethernetový kábel, ktorému rovnako hrozí zamrznutie. Preto so sebou na saniach nosia bezdrôtový hot spot.

Elektrické napájanie výskumníkov

Saunders a L’Herpiniere nebudú mať prirodzene počas výpravy prístup k žiadnym elektrickým zástrčkám. Preto budú všetky zariadenia – fotoaparáty, telefóny, Ultrabooky a núdzové majáky, nabíjané pomocou dvoch solárnych panelov, ktoré budú rovnako ťahať na saniach.

Keďže bádatelia vedeli, že nabíjanie všetkých zariadení by trvalo dlhšiu dobu, Intel vo svojich laboratóriách vyvinul model distribúcie elektrickej energie, ktorý je schopný súčasne nabíjať viacero zariadení. V konečnom dôsledku tak môžu bádatelia počas expedície reálne nabíjať v jednom momente všetky elektronické zariadenia.

“Model funguje na princípe regulátora napätia, ktorý sme použili aj v našich procesoroch,” vysvetľuje Lambden. “Týmto systémom boli samotní bádatelia absolútne nadšení.” Aj napriek tomu, že budú mať Saunders a L’Herpiniere asi len hodinu času vyhradeného pre používanie počítača, väčšinu času v stane totižto strávia topením snehu na zabezpečenie pitnej vody, ich Ultrabooky im sprostredkujú aj zábavu. K dispozícii majú niekoľko pamäťových kariet, na ktorých si môžu pozrieť zopár filmov.

Nezabúdajte na software

Ďalšou inovatívnou výhodou, ktorou Intel “Scottovu Expedíciu” podporí je takzvaný “spúšťač expedície”. Počas chôdze, ako aj dýchaním v extrémne chladnom prostredí sa poznávacie schopnosti členov výpravy výrazne spomalia. Platí to aj pre výkon počítačov. Intel preto aj pre Ultrabooky vyvinul spúšťač, ktorý všetky aplikácie uvedie do aktívneho stavu omnoho rýchlejšie, čím zabezpečí používanie všetkých vstavaných funkcií procesoru Intel® Core™ .

“Keďže čas používania počítača je výrazne limitovaný, je nutné, aby boli členovia výpravy efektívni a teda schopní poslať presne tie informácie, ktoré poslať aktuálne potrebujú,” dodáva Lambden.

Saunders & L’Herpiniere svoju expedíciu začali 25. októbra. Spoločnosť Intel ich bude na celej ceste sprevádzať. Ambiciózny project je možné sledovať a zdieľať počas nasledujúcich 4 mesiacov na

O spoločnosti Intel

Intel (NASDAQ: INTC), svetový vodca v oblasti vývoja polovodičov, vyvíja technológie, produkty a iniciatívy s cieľom sústavne zlepšovať prácu a život ľudí. Ďalšie informácie o spoločnosti Intel nájdete na stránkach http://www.intel.com/pressroom a blogs.intel.com.

Kontakt pre médiá:

Intel Czech
Pavel Svoboda
PR Manager, CEE
Tel: +420 222 090 304
Email: pavel.svoboda@intel.com

PR Consultants
Branislav Matliak
Consultant
Tel.: +421 905 749 367
Email: branislav@matliak.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.