*
článok
Médiá & Internet, TLAČOVÉ SPRÁVY, Zábava & Voľný čas

Do slovenských kín prichádza film Život Adéle, držiteľ Zlatej palmy z Cannes

BRATISLAVA, 28. novembra 2013 (tlacovasprava.sk) –  Dnes má v Kine Film Europe premiéru najvýraznejší európsky film tohto roka. Život Adéle (Blue Is the Warmest Color / La Vie d’Adèle) získal tento rok na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes najvyššie ocenenie Zlatú palmu, tri národné filmové ceny César, Zlatého leva a cenu FIPRESCI na MFF v Benátkach. Najbližšie je nominovaný v kategórii Európsky film a Európsky režisér na udeľovaní 26. Európskych filmových cien v Berlíne 7.12.2013. Celkovo 35 filmových ocenení a 9 nominácií svedčí o výnimočnom spracovaní príbehu dvoch dievčat, ktoré hľadajú cestu k sebe samým a k okolitému svetu.

15-ročná Adéle žije bežný život mladého dievčaťa. Stretáva sa s chlapcami a túto podobu lásky vníma ako pravú. Do jej života však vstúpi Emma, mladá žena s modrými vlasmi. Tá jej umožní spoznať doposiaľ nepoznané túžby a taktiež samú seba. Život Adéle kritikov a divákov šokoval otvoreným zobrazením sexuality a vzťahových problémov. Stephen Garrett z týždenníka New York Obeserver o snímke povedal: „Film nie je ničím iným než triumfom. Významné dielo sexuálneho prebudenia.“

„Pri nákupe filmu Život Adéle pri nás nepochybne stála šťastena, ale prejavil sa najmä náš dobrý odhad kvality a ďalšej úspešnosti titulu. Snímku sme kúpili ešte pred výhrou Zlatej palmy v Cannes, čo nám zabezpečilo možnosť film distribuovať ešte v tomto roku,“ povedal o snímke Ivan Hronec, prezident Film Europe Media Company.

Film Život Adéle nakrútil tunisko-francúzsky režisér Abdellatif Kechiche podľa komiksu Le bleu est une couleur chaude francúzskej autorky Julie Maroh. Ide tak o prvý film s komiksovou predlohou, ktorý v Cannes získal Zlatú palmu. Kechiche zostáva verný iba základnej línii predlohy, pretože eliminuje jej tragickú dimenziu a takmer všetky aspekty lesbického militantizmu, aby sa v čo najväčšej miere sústredil na sociologický rozmer príbehu. Časté detailné zábery, zdôrazňujúce intimitu príbehu, ponúkajú takmer bezprostredný kontakt diváka s postavami. Sexuálne scény filmovej novinky ukazujú rozochvievajúcu sa prirodzenosť v jej najjednoduchšom vyjadrení.

„Téma rozchodov je vždy bolestivá. Film sa však sústredí viac na cykly a nové začiatky, nádej, otvorenosť a cesty, na ktoré by sa mal človek vydať. Príbeh sa nekončí utrpením. Pretože tak ako každé trápenie v reálnom živote, tak aj v Živote Adéle ho zatienia nadobudnuté životné skúsenosti, nové stretnutia a radosti,“ hovorí o netragickom rozmere filmu jeho režisér Abdellatif Kechiche. Zároveň k filmovému spracovaniu dodáva: „Snažil som sa viac, ako v mojich predchádzajúcich filmoch, pracovať s farbami, tónmi a svetlom.“

Držiteľa Zlatej palmy už tradične sprevádzajú rôzne informácie zo zákulisia tvorby filmu. Napríklad, že kvôli Kechicheho perfekcionizmu vznikalo počas nakrúcania medzi režisérom a dvoma hlavnými predstaviteľkami výrazné „tvorivé napätie“. Niektoré scény kvôli jeho neustálej nespokojnosti museli nakrútiť aj stokrát, čím vznikol až 800-hodinový filmový materiál.

Premietania filmu Život Adéle v Kine Film Europe:

28. 11. o 19.00 h premiéra
29. 11. o 19.00 h repríza
30. 11. o 19.00 h repríza
01. 12. o 19.00 h repríza
07. 12. o 19.00 h repríza

Adresa:

Kino Film Europe
Štefánikova 834/25
811 05  Bratislava
Telefón: 421 254 630 049
Email: kino@filmeurope.eu

Film Europe Media Company je mediálna spoločnosť s tímami a kanceláriami v Prahe, Bratislave , Londýne a v Cannes. Film Europe nakupuje, koprodukuje, v kinách a na VOD a DVD distribuuje a vo vlastných televíziách vysiela  európsky film. Od roku 2010 prevádzkuje tri vlastné národné tematické televízne kanály KINO CS, DOKU CS a MUZIKA CS. V roku  2011 spustila vysielanie Film Europe Channel – prvého  európskeho  filmového  kanála, ktorý uvádza výhradne európsku kinematografiu zo všetkých 50 krajín geografickej Európy. Film Europe Channel je dnes dostupný v Skylinku, UPC, TV Magio – Slovak Telekom, Satro, Fiber TV – v sieti Orange, SELF servis Moravianet a HD signál, T-systems Via-TV, NEJ-TV, SATT, Catr, Slovanet, Centronet, Antik a Telefonica O2.  V septembri 2013 otvára v Bratislave nové Kino Film Europe. V blízkej dobe sa rozšíri o ďalších operátorov v Česku a na Slovensku. Mediálna spoločnosť spolupracuje s filmovými spoločnosťami a festivalmi v Európe a v Ázii. Mediálna spoločnosť Film Europe od septembra 2013 prevádzkuje  aj  vlastné kino zamerané na špičkovú európsku kinematografiu KINO FILM EUROPE.

Viac informácií:

Ivan Hronec
Prezident Film Europe Media Company
Matúškova 10, 831 01 Bratislava
tel.: 02/54 65 08 24
e-mail: info@filmeurope.eu

Adriana Bednárová
mediálny poradca
MARCUS PR, s.r.o.
Hrušovská 229/34, 93101 Šamorín
tel./fax: 031/562 40 17
GSM: 0908/528 445
e-mail: adriana.bednarova@filmeurope.eu

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: