V strediskách Lúčky a Skalnaté pleso testovali nové lanovky, prevážali sudy s vodou a bandasky s betónom (FOTO)

DEMÄNOVSKÁ DOLINA, 28. novembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Od pondelka 25. novembra prebiehali záťažové skúšky na lanovky na Lúčkach v Nízkych Tatráchv Tatranskej Lomnici od štvrtku 28. novembra v úseku Štart – Skalnaté pleso. Pred samotným spustením lanoviek pre verejnosť a procesom kolaudácie, čakali lanovky ešte testovacie jazdy s tzv. mŕtvou váhou.

Od štvrtku 28. novembra prebiehali v Tatranskej Lomnici záťažové skúšky v úseku Štart – Skalnaté pleso.
Od štvrtku 28. novembra prebiehali v Tatranskej Lomnici záťažové skúšky v úseku Štart – Skalnaté pleso.

Záťažové skúšky sú posledným krokom potrebným pre splnenie podmienok pred bežnou prevádzkou. 6 sedačková lanovka na Lúčkach prevážala 20,5 tony nákladu pozostávajúceho zo sudov s obsahom 150 litrov, ktoré boli plnené vodou.

Aby sa dodržala potrebná váha, náklad bol doplnený 50 a 25 kg vrecami s pieskom.

Záťaž na jeden vozeň lanovky od talianskej dodávateľskej firmy Leitner si vyžadoval 560 kg. Náklad prevážalo 36 vozňov. Po úspešnom zvládnutí záťažových testov nastúpi na rad kolaudačné konanie a v decembri v Jasnej riadna prevádzka 6-miestnej sedačkovej lanovky s odpojiteľným systémom s modrými krytmi.

Doprava lyžiarov vedie z nástupnej údolnej stanice Lúčky (943 m.n.m) na Vyhliadku (1 287 m.n.m), lanovka tak prekonáva 343 metrové prevýšenie, doba jazdy je 6 minút, prepravná kapacita 2 460 osôb za hodinu a počet sedačkových vozňov je spolu 90. Predpokladaný termín kedy sa lanovka „Lúčky“ spustí do prevádzky bude 15. december 2013.

Nová 15-miestna gondola na Štarte v Tatranskej Lomnici preváža počas záťažových testov vo svojich kabínach 25 kg bandasky s betónom. Celková záťaž, ktorú musí lanovka zvládnuť počas dňa je 19,2 tony. Zastarané elektrické zariadenie pôvodnej starej 4-miestnej kabínkovej lanovky si vyžadovalo výmenu. Stará lanovka bol zvlášť citlivá na vietor a obmedzovalo to samotný komfort strediska. Jej výmena za modernú 15-miestnu lanovku bola riešením, ktoré spĺňalo požiadavky najmodernejšej technickej úrovne potrebnej do tejto horskej oblasti.

Trasa novej lanovky kopíruje terén v minimálnej potrebnej výške, čim sa zvyšuje odolnosť vo veternom počasí. Kabína od rakúskej firmy Doppelmayr je zavesená na dvoch spínacích aparátoch a výrazne zvyšuje bezpečnosť aj pri nárazovom vetre o sile do 22 m/s. Lanovka prekonáva 597 metrové prevýšenie, počet kabín je 37, doba jazdy trvá 7 minút a prepravná kapacita novej gondoly je 2 400 osôb za hodinu.

Lanovka začína svoju cestu v údolnej stanici Štart (1 174 m.n.m) a končí na Skalnatom plese vo výške 1 772 m.n.m. To, kedy sa spustí lanovka do prevádzky bude závisieť od splnenia všetkých záťažových skúšok a od získania kolaudačného certifikátu. Predpoklad prevádzkovania 15-miestnej lanovky v úseku Štart – Skalnaté pleso je polovica decembra.

Fotogaléria:

Zimná sezóna v Tatrách začína už v piatok 29. novembra rozsvietením vianočného stromčeka na Chopku. Priaznivé počasie využili strediská na technické zasnežovanie zjazdoviek na Štrbskom Plese, v Tatranskej Lomnici a v Jasnej. Prvú lyžovačka v tejto zimnej sezóne si lyžiari užijú už zajtra na Štrbskom Plese. Podrobnejšie na http://www.vt.sk/hory-a-dovolenka/novinky/aktualnelyzovacku-v-tatrach-odstartuje-strbske-pleso-uz-v-piatok/

V sobotu 30.11. odštartuje pre lyžiarov oficiálne sezóna aj v Nízkych Tatrách na svahu Biela Púť. Po lyžovačke je v klube Happy End Jasná najväčšia party roka Winter Music Opening 2013.

Spoločnosť  Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlýn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský akvapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní  hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestuje do uvedených stredísk takmer 190 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

ZUZANA FABIANOVÁ
PR&Communications
E-mail:  fabianova@tmr.sk
Tel.: +421 911 039 602
Tatry mountain resorts, a.s.
Demänovská Dolina 72
031 01 Liptovský Mikuláš

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.