*
článok
Financie & Poistenie, TLAČOVÉ SPRÁVY

Ste si istí, že vaša poistka dostatočne kryje hodnotu vášho domova? Radšej si jej parametre skontrolujte

BRATISLAVA, 4. decembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Ak máme uzatvorené poistenie domu, bytu, či domácnosti, často si myslíme, že sa ním ďalej nemusíme vôbec zaoberať. Pritom je možné, že v čase, keď sme poistenie uzatvárali, neboli v našej domácnosti napríklad domáce kino, nová podlaha, drahé obrazy alebo cenné zdedené starožitnosti. Podľa odborníkov Groupama Garancia poisťovne a. s., pobočky poisťovne z iného členského štátu, v prípade, že zvyšujeme hodnotu našej domácnosti novým moderným zariadením, je vždy dôležité prehodnotiť aj poistenie vzťahujúce sa na nehnuteľnosť, v ktorej sa domácnosť nachádza.

Stanovenie hodnoty nehnuteľnosti závisí od typu nehnuteľnosti, jej rozmerov, stavebných parametrov, použitého materiálu, lokality a podobne. Na základe stavebných a technických parametrov, pracovníci poisťovne vypočítajú hodnotu danej nehnuteľnosti, ktorá tvorí základ pre stanovenie výšky poistného.

Od 1. januára 2012 je skupina Groupama na Slovensku k dispozícii klientom ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Garancia Biztosító

Od 1. januára 2012 je skupina Groupama na Slovensku k dispozícii klientom ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Garancia Biztosító

Problém sa objaví vtedy, keď sa zistí rozdiel medzi poistnou sumou, uvedenou v poistnej zmluve, a skutočnou reálnou hodnotou nehnuteľnosti. V takom prípade ide žiaľ o podpoistenie, pričom poistený nedostane odškodnenie, aké očakáva,” vyjadril sa Halmos Gyula, odborník Groupama Garancia poisťovne.

Uveďme si konkrétny príklad: ak klient uzatvorí poistenie rodinného domu a po niekoľkých rokoch k nemu pristaví ďalšie poschodie alebo ho zateplí a zrenovuje, existujúce poistenie už neposkytuje dostatočné krytie, pretože hodnota domu sa zvýšila a poisťovňa by v prípade škody stanovila výšku náhrady len na základe pôvodných údajov uvedených v poistnej zmluve. S touto výškou poistného plnenia by klient nebol spokojný.

Poisťovňa totiž poistnú sumu nestanovuje na základe toho, aká je kúpna alebo predajná cena nehnuteľnosti. Za základ sa berie hodnota nehnuteľnosti, ktorú je potrebné zvyčajne vynaložiť na vybudovanie novostavby toho istého druhu, rozsahu a kvality v danom meste.

Groupama Garancia poisťovňa odporúča vlastníkom domu alebo bytu, aby boli pri uzatváraní poistenia vždy mimoriadne precízni, teda aby poistenie domu, bytu a domácnosti uzatvorili na základe presných a pravdivých údajov.

Kedy je vhodné nechať si skontrolovať parametre uvedené v poistnej zmluve?

1) Predovšetkým v prípade, ak ste si poistku uzatvorili dávnejšie. Starší typ poistnej zmluvy môže byť totiž pre klienta rizikový, napr. z dôvodu, že v prípade zmluvy uzatvorenej v deväťdesiatych rokoch poistka pravdepodobne neposkytovala klientovi také široké a variabilné možnosti krytia ako je to teraz.

2) Ak predmety nakúpené do domu alebo bytu výrazne zvyšujú hodnotu našej nehnuteľnosti alebo zariadenia. „Ak si náš dom alebo byt úplne vynovíme: vymeníme nábytok, dvere a okná, podlahy, prípadne vo väčšej miere nakupujeme hodnotné veci, elektroniku, hodnota nášho majetku výrazne stúpne. Aby nám vlámanie alebo škody na nehnuteľnosti nespôsobili zbytočné starosti a veľké výdavky, rozhodne sa oplatí včas si aktualizovať aj poistenie domu, bytu, či domácnosti. Za rozdiel niekoľkých eur v poistnom si môžeme ušetriť aj škody v hodnote tisícok eur,” hovorí Halmos Gyula.

Samozrejme nie je potrebné meniť poistenie po každom jednom nákupe, ale pri istých hraničných hodnotách a položkách sa odporúča. Napríklad ak dokúpená elektronika, šperky, drahý kožuch či iná cennosť neboli zahrnuté do pôvodne uzatvorenej zmluvy, je možné ich veľmi jednoducho do zmluvy dopoistiť.

Ďalšie informácie:

Groupama Garancia poisťovne a. s.,
pobočka poisťovne z iného členského štátu
László Baranyi, vedúci oddelenia komunikácie
tel.: +36 1 373 7697
e-mail: marketing@groupamagarancia.sk

Kontakt pre médiá:
Comm s. r. o.
Adela Vráblová, Client Service Director
tel.: +421 905 846 269
e-mail : vrablova@comm.sk

Komentáre

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: