Film Prvá: Magda Husáková Lokvencová pripomína, že manželka Gustáva Husáka bola naša prvá divadelná režisérka (FOTO)

BRATISLAVA, 10. decembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Magda Husáková Lokvencová sa do slovenských dejín zapísala nielen ako manželka Gustava Husáka, hoci v súvislosti s ním jej meno rezonuje najčastejšie. Bola tiež prvou slovenskou divadelnou režisérkou, režírovala diela Brechta aj Majakovského, ako prvá spolupracovala so ženskou scénografkou a ako jedna z prvých žien si tiež vyskúšala televíznu réžiu.

Dokumentárny film Prvá: Magda Husáková Lokvencová produkovala spoločnosť Hitchhiker Cinema v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenským filmovým ústavom.
Dokumentárny film Prvá: Magda Husáková Lokvencová produkovala spoločnosť Hitchhiker Cinema v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenským filmovým ústavom.

Výraznej, zrelej a vzdelanej osobnosti, ktorá počas svojho krátkeho – ani nie päťdesiatročného – života stihla získať niekoľko prvenstiev, je venovaný dokumentárny film Prvá: Magda Husáková Lokvencová (réžia: Zuzana Liová), tvoriaci pilotnú časť série autorských dokumentov slovenských režisérok.

Námet dokumentárneho cyklu podľa jeho producentky Barbary Janišovej Feglovej vznikol na základe potreby nájsť reálne hrdinky slovenskej histórie –  osobnosti, ktoré by v národnom povedomí rezonovali podobne ako napríklad Ľudovít Štúr.

„O takých ženách, ktoré by boli rovnakým pojmom, nevieme a ani sa o nich neučíme. Ktovie prečo… V každom prípade sme tu v tejto súvislosti uvideli nezaplnený priestor, ktorý by si podľa nás zaslúžil pokus o serióznu ponuku,“ hovorí producentka.

Cyklus Prvá má ambíciu vypátrať, pomenovať a sprostredkovať trvalé hodnoty, ktoré v dnešnej spoločnosti absentujú. Podľa dramaturgičky projektu Ingrid Mayerovej si „kultúrna spoločnosť stráži históriu, pamätá na svoje osobnosti, ctí a zachováva dedičstvo otcov – či v tomto prípade matiek – národa, teda rozhodujúcich žien v slovenskom dejepise.“

Premietanie pilotnej časti cyklu sa uskutoční v utorok 18. 12. 2013 o 18:00 v bratislavskom Kine Lumiére. Dokumentárny film Prvá: Magda Husáková Lokvencová produkovala spoločnosť Hitchhiker Cinema v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska a Slovenským filmovým ústavom. Projekt finančne podporila Tatrabanka, Audiovizuálny fond a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Prvá: Magda Husáková Lokvencová

Námet: Zuzana Liová
Scenár: Zuzana Liová, Alexandra Gojdičová
Réžia: Zuzana Liová
Producent: Barbara Janišová Feglová
Dramaturgia: Ingrid Mayerová
Kamera:  Juraj Chlpík
Strih: Alexandra Gojdičová
Hudba: Miro Tóth
Animácie: Andrej Kolenčík
Zvuk: Tobiáš Potočný

Kontakt pre médiá:
Peter Gašparík
peter@slovakfilm.sk
+421 915 711 880

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.