Čo hovoria ľudia na senzor toalety či prehĺtací monitor zdravia? Odpovedá prieskum Intel barometer inovácií v zdravotníctve (GRAFIKA)

BRATISLAVA, 17. decembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Podľa najnovšej štúdie, ktorú vypracovala spoločnosť Intel je väčšina ľudí vo veci technológií a inovácií, ktoré zlepšujú zdravotnú starostlivosť pozitívne naladená. Sú ochotní absolvovať virtuálnu prehliadku u lekára či používať zdravotné senzory umiestnené v ich telách.

Intel barometer inovácií v zdravotníctve“, ktorý Intel vykonal v 8 krajinách prostredníctvom spoločnosti Penn Schoen Berland dokazuje, že väčšina ľudí verí, že inovácie a technológie používané  v zdravotníctve napomôžu liečeniu smrteľných chorôb. Dokonca viac ako navyšovanie počtu zdravotníkov alebo finančných prostriedkov investovaných do výskumu.

Eric Dishman, generálny manažér skupiny pre výskum zdravia a života spoločnosti Intel hovorí: „Výskum ukázal vysokú ochotu ľudí byť s pomocou technológií súčasťou riešenia otázok týkajúcich sa problémov so svetovou zdravotnou starostlivosťou. Zdá sa, že väčšina ľudí by v budúcnosti prijala zdravotnú starostlivosť, ktorá by sa realizovala mimo nemocničných múrov či zdieľalo informácie za účelom zlepšenia starostlivosti.“

Výskum ukázal, že ľudia by v zdravotnej starostlivosti ocenili najmä osobný prístup založený na ich vlastnom správaní a biologických procesoch. Prístup, ktorý im umožní dostať starostlivosť kdekoľvek a kedykoľvek im to vyhovuje.

Takzvaný Intel Healthcare Innovation Barometer uskutočnený spoločnosťou Penn Schoen Berland odhalil, že množstvo ľudí chce anonymne zdieľať ich medicínske dáta, ak to napomôže znižovaniu nákladov na zdravotnú starostlivosť. Vďaka týmto informáciám a vývoji liekov, môže starostlivosť o zdravie pokrývať každého jednotlivca, nielen priemernú osobu. Je potrebný obrovský výpočtový výkon pre analyzovanie masy dát a zmena chápania chorôb. Zvyšovaním výpočtového výkonu, môžeme znížiť čas potrebný pre spracovanie dát z rokov na hodiny.
Takzvaný Intel Healthcare Innovation Barometer uskutočnený spoločnosťou Penn Schoen Berland odhalil, že množstvo ľudí chce anonymne zdieľať ich medicínske dáta, ak to napomôže znižovaniu nákladov na zdravotnú starostlivosť. Vďaka týmto  informáciám a vývoji liekov, môže starostlivosť o zdravie pokrývať každého jednotlivca, nielen priemernú osobu. Je potrebný  obrovský výpočtový výkon pre analyzovanie masy dát a zmena chápania chorôb. Zvyšovaním výpočtového výkonu, môžeme znížiť čas potrebný pre spracovanie dát z rokov na hodiny.

Osobný prístup: Uvedenie „JA“ do medicíny

Viac ako 70% opýtaných je pozitívne naklonených používaniu senzorov na toaletách a vo fľašiach, ako aj využívaniu monitorov, ktoré by sa prehĺtali a následne zbierali osobné zdravotné údaje o prebiehajúcich procesoch v tele. 66% respondentov dáva prednosť zdravotnej starostlivosti, ktorá je založená na osobnom prístupe a zodpovedá ich konkrétnemu genetickému profilu a biologickým procesom. 53% zúčastnených uviedlo, že by testu, ktorý si sami realizovali verili viac ako tomu, ktorý vykonal lekár.

„Technológie ako super výkonný computing či tie, ktoré sú určené na analyzovanie veľkého objemu dát majú schopnosť meniť podobu zdravia tohto sveta a to je, zdá sa, práve to čo ľudia chcú,“ hovorí pán Dishman. „Pokiaľ ponúknete možnosť rovnakej zdravotnej starostlivosti alebo starostlivosti založenej na osobnom prístupe, ktorý vychádza z genetického profilu pacientovi s rovnakými symptómami, dvaja z troch respondentov si vyberú osobný prístup.“

Zdieľanie informácií v mene verejného blaha

Ľudia signalizujú ochotu zdieľať informácie za účelom skvalitnenia medicíny či zníženia nákladov. Prieskum ukázal, že drvivá väčšina zúčastnených (84%) by anonymne pokojne zdieľalo osobné zdravotné informácie, ako napríklad výsledky laboratórnych testov, pokiaľ by to viedlo k zníženiu nákladov na medikamenty, či celkovú liečbu v zdravotnom systéme.

„Skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti je tímová práca, ktorej sa zúčastňujú aj samotní pacienti a ich rodiny,“ dodáva pán Dishman. „Výskum spoločnosti Intel dokazuje, že v prípade výhod, ktoré sú jednotlivcom respektíve komunite k dispozícii, sú ľudia ochotní anonymne zdieľať aj pomerne citlivé osobné údaje.“

Relatívne vysoké percento opýtaných uviedlo, že je pre nich omnoho prijateľnejšie zdieľať zdravotné záznamy (47%) v porovnaní s ich telefonickými záznamami (38%) či bankovými informáciami (30%) za účelom inovácie a skvalitnenia zdravotnej starostlivosti.

Nemocnica doma

57% respondentov verí, že tradičné nemocnice budú v budúcnosti prežitkom. Technologické inovácie sľubujú oslobodiť ľudí od nutnosti osobne navštíviť zariadenie poskytujúce zdravotnú starostlivosť v súčasnom konvenčnom ponímaní, čo sa času a miesta týka.

Starostlivosť sa musí presunúť domov, nie do nemocnice či na kliniku,“ hovorí pán Dishman. „Nové technológie umožnia priniesť výraznejšiu podporu v rozhodovaní, monitorovanie zdravotného stavu či zdravotných trénerov k nám domov.“ Rovnako zaujímavé bolo sledovať, že ľudia v rozvíjajúcich sa ekonomikách ako napríklad v Brazílii, Číne a Indii veria používaniu technológií monitorujúcich zdravotný stav viac ako ľudia v technologicky vyspelých ekonomikách, napríklad v Japonsku či Spojených Štátoch Amerických.

Grafika v pôvodnom rozlíšení v PDF tu: Aké informácie sme ochotní zdieľať pre zlepšenie nášho zdravia?

.

72% zúčastnených je naklonených konzultovať bežný zdravotný stav s doktorom prostredníctvom konferenčného video hovoru. So zdokonaľujúcou sa technológiou v oblasti zdravotnej starostlivosti či nástrojoch zdravotného monitorovania, ľudia postupne príjmu nové spôsoby akými spolupracovať s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Pôjde napríklad o o senzory, ktoré budú prenášať informácie o zdravotnom stave v reálnom čase. Súčasne dostupné technológie ako sociálne siete či konferenčné video hovory napomôžu ľuďom prijať nové návyky.

Intel barometer inovácií v zdravotníctve: Kľúčové zistenia

Zlepšenie osobnej starostlivosti a samo monitorovanie prostredníctvom technológií

– Viac ako 70% ľudí je všeobecne naklonených myšlienke senzorov na toaletách, predpísaniu medikamentov/fľaši so senzormi či prehĺtaniu zdravotných monitorov.

– 66% respondentov dáva prednosť zdravotnej starostlivosti, ktorá je založená na osobnom prístupe a zodpovedá ich konkrétnemu genetickému profilu a biologickým procesom.

– 53% zúčastnených uviedlo, že by testu, ktorý si sami realizovali verili viac ako tomu, ktorý je vykonaný lekárom.

– Asi 30% ľudí by bolo spokojnejších, keby si urobili svoj utrazvuk sami.

Zdieľanie anonymných elektronických zdravotných záznamov pre verejné blaho

– Ľudia sú ochotnejší anonymne zdieľať svoje zdravotné záznamy alebo genetické informácie ako napríklad bankové informácie či telefonické záznamy

– Viac ako ¾ respondentov (76%) vo veku nad 55 rokov by bolo ochotných anonymne zdieľať výsledky laboratórnych testov či monitorovania zdravotného stavu, aby prispeli k výskumu, v porovnaní so 64% mladých tretieho tisícročia.

– India je krajina, ktorá má najväčší záujem o možnosť zdieľania informácií o zdravotnom stave s cieľom pomôcť inováciám v tejto oblasti.

Rozvíjajúce sa technologické nástroje pre zlepšenie domácej zdravotnej starostlivosti

Polovica opýtaných by dôverovala diagnostike realizovanej prostredníctvom konferenčného video hovoru so svojim lekárom.

– 72% respondentov je naklonených používaniu komunikačných technológií, ktoré by im umožnili spojiť sa so svojim doktorom aj na diaľku.

– Globálne najmenej sympatický typ inovácie v oblasti zdravotnej starostlivosti je chirurgia realizovaná robotom.

– Takmer polovica zúčastnených (43%) by všeobecne dôverovala viac sebe samému pri monitorovaní vlastného krvného tlaku či ďalších vitálnych funkcií.

– Len 42% respondentov z Japonska sa vyjadrilo, že tradičné nemocnice sa stanú v budúcnosti prežitkom v porovnaní s 57% celkovo opýtaných.

Tento prieskum bol realizovaný online spoločnosťou Penn Schoen Berland v mene spoločnosti Intel v Brazílii, Číne, Francúzsku, Indii, Indonézii, Taliansku, Japonsku a Spojených Štátoch Amerických od 28. júla do 15. augusta 2013. Bol vykonaný na reprezentatívnej vzorke 12 000 dospelých vo veku 18 a viac rokov s toleranciou +/- 0,89 percentuálneho bodu.

O spoločnosti Intel

Intel (NASDAQ: INTC), svetový vodca v oblasti vývoja polovodičov, vyvíja technológie, produkty a iniciatívy s cieľom sústavne zlepšovať prácu a život ľudí.

Kontakt pre médiá:

Intel Czech
Pavel Svoboda
PR Manager, CEE
Tel: +420 222 090 304
Email: pavel.svoboda@intel.com

PR Consultants
Branislav Matliak
Consultant
Tel.: +421 905 749 367
Email: branislav@matliak.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.