Praktiky realitných maklérov: DIRECTREAL radí, aká má byť provízia a čo v prípade, ak si nájde klient kupcu sám (FOTO)

BRATISLAVA, 23. decembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Pre ochranu klienta pri predaji nehnuteľnosti je najdôležitejšie, aby mal uzatvorenú platnú zmluvu s realitnou kanceláriou. V nej sú obsiahnuté vzájomné práva a povinnosti, a musí v nej byť jednoznačne uvedené, čo všetko je zahrnuté v provízii.

Touto zásadou sa riadi aj najväčšia slovenská franchisingová realitná sieť na Slovensku DIRECTREAL, ktorá  pri svojej činnosti postupuje v súlade s Obchodným zákonníkom a Etickým kódexom. Nekonajú tak však všetky realitné kancelárie, pretože sa medzi nimi nájdu aj také, ktoré sa neštítia nekalých praktík za účelom zisku. Informuje o tom konateľ DIRECTREAL Marián Paták.

Pri predaji nehnuteľností si overte zásady na realitnom trhu, radí najväčšia slovenská franchisingová realitná sieť na Slovensku DIRECTREAL
Pri predaji nehnuteľností si overte zásady na realitnom trhu, radí najväčšia slovenská franchisingová realitná sieť na Slovensku DIRECTREAL

,,Neodmysliteľnou podmienkou je nutnosť makléra navštíviť nehnuteľnosť, ktorú mieni predávať. Zo skúseností vieme, že je veľa takzvaných maklérov, ktorí nemajú ani potuchy o nehnuteľnosti, nejakej zmluve, alebo vzťahu s majiteľom. Slušná kancelária si dohodne s klientom buď pevnú províziu, alebo percentá z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Samozrejmosťou je tiež, že cena v inzercii je konečná, vrátane provízie. Niektoré realitné kancelárie uvádzajú cenu bez provízie v snahe byť čo najlacnejší na trhu. A kto potom zaplatí províziu? Alebo robia zadarmo?“ zamýšľa sa M. Paták.

Poukazuje aj na to, že ak realitného makléra osloví pre spoluprácu iná realitná kancelária, je spravodlivé a slušné, rozdeliť si províziu podľa toho, kto, čo pre úspešný predaj spravil. Veľmi často sa tiež stáva, že maklér povýši svoj záujem nad záujmom klienta a vyžaduje od spolupracujúceho makléra, aby si svoju províziu navýšil. Ak si predávajúci nájde kupujúceho sám, realitná kancelária by mala zabezpečiť prevod nehnuteľnosti za zníženú províziu.

,,Pri naozaj profesionálnom prístupe si kupujúceho nemusíte hľadať sami, nájde vám ho realitná kancelária. Maklér musí majiteľa informovať o stave záujmu o jeho nehnuteľnosť, pretože mu zveril svoj majetok. Profesionálna firma využíva všetky marketingové nástroje na propagáciu nehnuteľnosti. Klient má právo, okrem internetu, žiadať aj ďalšie reklamné prostriedky – printové médiá, roznos letákov, nástenky atď,“ upozorňuje M. Paták.

Ďalej zdôrazňuje, že realitná sieť DIRECTREAL zaznamenala rôzne praktiky a zvyky obchodníkov s realitami, ktoré zavádzajú zákazníka, alebo sú v rozpore s dobrými mravmi. Tím spoločnosti preto pripravil zoznam najdôležitejších bodov, z ktorých by klienti mali mať jasno, čoho sa vyvarovať pri uzatváraní sprostredkovateľskej zmluvy. Tento zoznam je dostupný aj formou tlačenej verzie, na stránke http://www.dobrymakler.sk, kde je možné si dokument s otázkami stiahnuť, vytlačiť a mať so sebou  pri uzatváraní zmluvy. Realitný maklér by mal jednotlivé body vysvetliť, prípadne podpísať, že veciam rozumie. V texte sú miesta na poznámky na odpovede, či tvrdenia makléra.

Všetci sme iní, aj medzi nami sú na trhu rôzne spoločnosti, my sa však snažíme pristupovať k vzťahu klient –  realitný maklér rovnocenne. Už samotný názov, direct – priamy, reálny, hovorí o pravdivom a zodpovednom prístupe. Myslíme si, že len vtedy môžeme pomenovať vzájomné ciele a očakávania. Vždy však budú medzi nami klienti, ktorí si neprajú spolupracovať s realitnou kanceláriou z rôznych dôvodov,  na základe zlej skúsenosti, alebo nevedomosti. Aby ich bolo čo najmenej, našou úlohou je presvedčiť ich o kvalitách realitných maklérov a celého tímu,“ uzatvára M. Paták.

Mgr. Katarína Arvayová
PR manager
Paper Life, s.r.o.
Prievidza
Tel. +421 905 150 836
e-mail: paperlife.sro@gmail.com

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.