Chcete ušetriť energiu v kancelárii? Pomôže aj farba stien či výber elektroniky!

BRATISLAVA, 25. decembra 2013 (tlacovasprava.sk) – Administratívne budovy a kancelárie denne spotrebujú obrovské množstvo energie. Bežným javom sú neustále pracujúce počítače, tlačiarne či klimatizácia a  zapnuté svietidlá, pričom toto míňanie elektriny je často úplne zbytočné. Čo môžete urobiť, prípadne navrhnúť svojmu zamestnávateľovi, aby ste prispeli k efektívnejšiemu chodu kancelárie?

Technológie si treba vyberať s rozumom

V prvom rade je podstatné vybrať si správnu elektroniku vyrobenú práve s ohľadom na šetrenie energie. Rozoznáte ju vďaka logu Energy Star. „Vášho zamestnávateľa by ste mohli presvedčiť napríklad argumentom, že týmto spôsobom v porovnaní s ostatnými technológiami ušetríte až okolo 60 percent energie,“ vysvetlil Radovan Mihálek, leasingový riaditeľ prvej ekologickej budovy v Bratislave BBC 1 Plus. Developer tejto budovy – rakúska spoločnosť CA Immobilien Anlagen AG (CA Immo) – sa svojimi aktivitami kontinuálne snaží upozorniť na potrebu zodpovednejšieho prístupu k svetu okolo nás.

BBC 1 Plus ponúka nájomníkom kvalitné pracovné prostredie so širokým zázemím služieb, v časom overenej, najviac rozvinutej administratívnej lokalite hlavného mesta.
BBC 1 Plus ponúka nájomníkom kvalitné pracovné prostredie so širokým zázemím služieb, v časom overenej, najviac rozvinutej administratívnej lokalite hlavného mesta.

Laptopy sú jednoznačne lepším riešením ako stolové počítače a pri výbere tlačiarne by ste mali uprednostniť atramentové pred laserovými, pričom tlačiť stačí len nevyhnutné dokumenty – ostatné pokryjú e-maily.

Skvelé sú tiež multifunkčné prístroje, ktoré ušetria ešte aj miesto a financie.
Ani najšetrnejšie technológie však nemusia byť zapnuté stále – a to je niečo, čo môže zmeniť každý.

Netreba zabúdať na úsporný režim obrazovky či spánok počítača aj vtedy, keď len idete na obed. Elektroniku je po odchode z práce najlepšie úplne vypínať, prípadne aj odpojiť zo zásuvky. Pri mobilných telefónoch  platí, že by nemali byť pripojené na nabíjačku zbytočne dlho.

Neplytvajte svetlom a teplom

Mnohé kancelárie majú tú výhodu, že do nich väčšinu dňa svieti slnko, takže vtedy skutočne nepotrebujete zapínať lampy. Ak máte možnosť, namaľujte steny na bielo, miestnosť bude svetlejšia.

Čo sa týka tepla, dbajte na zatváranie dverí a okien, aby z miestnosti zbytočne neunikalo. Tiež nie je žiaden dôvod na to, aby sa v miestnosti kúrilo, keď v nej nie ste, takže počas večerov a víkendov by malo byť kúrenie minimalizované.

O BBC 1 Plus
BBC 1 Plus je trvalo udržateľná kancelárska budova, ktorá prináša svojim nájomcom mnoho výhod. Projektu udelili LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Gold certifikát, ktorý potvrdzuje, že spĺňa všetky potrebné kritériá porovnateľné s inými ekologickými stavbami vo svete. Administratívny projekt prináša budúcim nájomcom na úžitkovej ploche cca 15 900 m² okrem kancelárskych priestorov aj ďalšie zázemie v podobe obchodných prevádzok a skladových priestorov.

O spoločnosti CA Immo
CA Immo je jednou z popredných spoločností zaoberajúcich sa nehnuteľnosťami v strednej Európe. Bola založená v roku 1987, pričom sa špecializuje sa na development a investície v oblasti komerčných nehnuteľností a sústredí sa najmä na kancelárske priestory. Je kótovaná na Viedenskej burze (Vienna Stock Exchange). Celkové investície spoločnosti do nehnuteľností v Nemecku, Rakúsku a východnej Európe dosahujú približne 5,4 miliardy eur.

O BBC 1 Plus
BBC 1 Plus ponúka nájomníkom kvalitné pracovné prostredie so širokým zázemím služieb, v časom overenej, najviac rozvinutej administratívnej lokalite hlavného mesta. Komfortnejšie a predovšetkým zdravšie pracovné prostredie zabezpečuje systém chladenia cez chladené stropy, možnosť individuálnej regulácie teploty a osvetlenia, ako aj možnosť otvorenia okien v každej kancelárii. Samozrejmosťou je koncept separácie odpadu. Prostredie spríjemňujú zelené strechy a terasy, ktoré tvoria viac ako 50 percent strešných plôch. Budova myslí aj na cyklistov – pri objekte sú umiestnené kryté stojany s kontrolovaným vstupom a s potrebným zázemím vo forme šatne a sprchy. Administratívny projekt bol skolaudovaný v septembri 2012 a nájomcom prináša cca. 15 900 m².

Kontakt pre médiá:
Mgr. Lenka Krnáčová
Account Manager
Kharisma, s.r.o.
Mobil: +421 948 710 720
E-mail: lenka.krnacova@kharisma.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.