Pozrite si najhlavnejšie udalosti, ktorými žil Slovenský olympijský výbor v roku 2013

BRATISLAVA, 2. januára 2014 (tlacovasprava.sk) – Napriek tomu, že v roku 2013 sa neuskutočnili olympijské hry, Slovenský olympijský výbor realizoval množstvo aktivít. Podrobné informácie o nich sú zverejnené na http://www.olympic.sk.

Uvádzame stručný chronologický sumár aktivít SOV roku 2013:

Kolekcia oficiálneho oblečenia pre ZOH pozostáva z troch modelov pre ženy a mužov.
Kolekcia oficiálneho oblečenia pre ZOH pozostáva z troch modelov pre ženy a mužov.

– Vo februári SOV vyslal výpravu na XI. zimný európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v rumunskom Brašove. Vo výprave bolo 32 športovcov, viedol ju Branislav Delej.

– SOV spustil vo februári projekt pre ženy vo veku od 50 rokov vyššie pod názvom „Vykročte za zdravím“. Rozbehol sa v Bratislave, od septembra sa k nemu pridali aj v Spišskej Novej Vsi a záujem oň prejavili aj v ďalších regiónoch Slovenska.

– K 150. výročiu narodenia Pierra de Coubertin SOV a Slovenská olympijská akadémia usporiadali 11. marca v Bratislave veľkú konferenciu Život a dielo Pierra de Coubertin. Koncom roka SOV vydáva publikáciu Františka Semana Pedagogický odkaz Pierre de Coubertin.

– V apríli sa za účasti prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča uskutočnili oslavy 20. výročia SOV. V ich rámci boli slávnostne uvedené do života dve publikácie k jubileu SOV – Naše olympijské začiatky od autorky Márie Mračnovej o pôsobení Olympijskej spoločnosti Slovenska, prechodcu SOV, a dielo kolektívu autorov s názvom Slovenské olympijské memorabílie (za roky 1993 – 2012).

– V regiónoch 17 olympijských klubov sa po predchádzajúcom testovacom ročníku rozbehol nový celoročný projekt SOV – Olympijský odznak všestrannosti. V 10 vekových kategóriách bolo udelených takmer 11-tisíc odznakov.

– Na mimoriadnom zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru v Lausanne bola 3. júla za členku MOV vďaka víťazstvu vo voľbách do komisie športovcov MOV počas OH v 2012 v Londýne prijatá strelkyňa Danka Barteková.

– V júli SOV vyslal výpravu na XII. letný európsky olympijský festival mládeže v holandskom Utrechte. Vo výprave bolo 53 športovcov, viedol ju Jozef Gӧnci. Mladí športovci sa vrátili domov s dvoma zlatými medailami tenistiek, o ktoré sa postarali Viktória Kužmová vo dvojhre a spoločne s Terezou Mihalíkovou aj v štvorhre. Striebro pridala v behu na 400 m prek. atlétka Michaela Pešková.

Viac o téme aj tu: Olympic Fashion Show on Ice: Predstavili oblečenie slovenskej výpravy na olympiádu v Soči (FOTO)

.

– V septembri SOV v Bratislave odštartoval nový projekt pre mládež s názvom Dotkni sa hviezd. V jeho rámci sa v októbri uskutočnilo audiovizuálne predstavenie s účasťou viacerých slovenských olympijských medailistov. Videozáznam SOV z tohto podujatia poslúži ako inštruktážny materiál na realizáciu projektu v iných miestach Slovenska.

– V novembri sa v Hornom Smokovci uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov 6. ročníka Olympijských festivalov detí a mládeže Slovenska, čo je najväčší dlhodobý projekt SOV. Pohár prezidenta SR už tretí raz za sebou získal Košický samosprávny kraj.

– Z iniciatívy SOV bol v novembri na Národnom cintoríne v Martine položený základný kameň Národného pamätníka olympionikov.

– Prezidenta SOV Františka Chmelára zvolili na 43. valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov 22. novembra v Ríme za člena exekutívy EOV.

– V novembri SOV v Bratislave zorganizoval konferenciu Športová diplomacia. Komisia pre športovú medicínu a športové vedy usporiadala v Bratislave medzinárodný kongres na tému Aktuálne problémy telovýchovného lekárstva.

– Koncom roka SOV v rámci svojho Programu olympijskej výchovy vydal publikáciu Olympijské symboly, ceremoniály, hodnoty a princípy, doplnenú dvoma plagátmi Olympijské emblémy.

O Slovenskom olympijskom výbore

Slovenský olympijský výbor (SOV) vznikol na ustanovujúcom zasadnutí 19. decembra 1992. SOV sa stal jedným z dvoch nástupcov Československého olympijského výboru (ČSOV). Jeho riadne uznanie za plnoprávneho člena medzinárodnej olympijskej rodiny schválilo 101. zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) 24. septembra 1993 v Monte Carle.

Aktivity SOV stoja na dvoch kľúčových pilieroch. Na uchovávanie olympijského dedičstva a šírenie kľúčového posolstva je zameraný prvý pilier, ktorý sa aplikuje v praxi vďaka Programu výchovy športom a k športu a Programu olympijskej výchovy. Druhý pilier je Olympijská výnimočnosť – Športový program SOV. Jeho významná úloha je koordinácia športovej prípravy Slovenského olympijského tímu a príprava účasti na olympijských hrách a ďalších svetových a európskych olympijských podujatiach.

Medzi kľúčové projekty SOV patria Olympijské festivaly Slovenska, Olympijský odznak všestrannosti a Olympijský top tím Slovensko. Aktivity SOV sú širokospektrálne pre všetky vekové kategórie. Nadväzujú na poslanie SOV a sú vyjadrené v slogane „Sme jeden tím”.

SOV dlhodobo spolupracuje s 20 regionálnymi olympijskými klubmi, s mestami a obcami, vyššími územnými celkami, školami všetkých stupňov, so Slovenskou asociáciou športu na školách i so združením Jednota dôchodcov Slovenska. SOV si získava čoraz väčšiu priazeň dobrovoľníkov.

Kontakty pre médiá
PhDr. Ľubomír Souček
manažér mediálnej komunikácie SOV
mobil: +421 905 758 537
e-mail: soucek@olympic.sk

Jana Malaga
Senior PR manažérka, agentúra Media In
Mobil: + 421 911 704 111
e-mail: jana.malaga@cohnwolfe.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.