Nová poštová známka XXII. zimné olympijské hry v Soči má nominálnu hodnotu 0,90 eur, zobrazuje biatlon

BRATISLAVA, 15. januára 2014 (tlacovasprava.sk) – Slovenská pošta, a. s., (ďalej SP, a. s.) vydáva dnes, 15. 1. 2014, dve poštové známky k blížiacim sa zimným športovým hrám v Soči. Prvou z dvojice je poštová známka „XXII. zimné olympijské hry v Soči“ s nominálnou hodnotou 0,90 €.

Známka zobrazuje typický zimný šport – biatlon, ktorý kombinuje beh na lyžiach so streľbou z malokalibrovej zbrane. Je na nej stvárnený detail športovkyne počas streľby v stoji. Poštovú známku s rozmermi 44,1 × 26,5 mm vrátane perforácie horizontálneho formátu vytlačila ofsetovou technikou tlačiareň Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s.

Poštová známka „XXII. zimné olympijské hry v Soči“ s nominálnou hodnotou 0,90 € zobrazuje typický zimný šport – biatlon, ktorý kombinuje beh na lyžiach so streľbou z malokalibrovej zbrane.
Poštová známka „XXII. zimné olympijské hry v Soči“ s nominálnou hodnotou 0,90 € zobrazuje typický zimný šport – biatlon, ktorý kombinuje beh na lyžiach so streľbou z malokalibrovej zbrane.

Súčasne s poštovou známkou vyjde obálka prvého dňa (FDC) a domicilom mesta Bratislava na pečiatke. Motívom prítlače FDC je šprint biatlonistiek do cieľa. Na FDC pečiatke je stvárnený beh biatlonistky na lyžiach. FDC vytlačila technikou ofsetu tlačiareň Kasico, a.s. Bratislava.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a  FDC ako aj návrhu FDC pečiatky je akad. mal. Igor Piačka.

Z histórie ZOH – Zimné olympijské hry, ktoré sa usporadúvajú od roku 1924 (Chamonix, Francúzsko) ako mladší súrodenec letnej olympiády, sa od roku 1994 (Lillehammer, Nórsko) konajú v 4-ročných cykloch. A tak aj v roku 2014, konkrétne od 7. do 23. februára, sa stretnú športovci, športoví funkcionári, diplomati, novinári a fanúšikovia v ruskom Soči pri Čiernom mori na úpätí Kaukazu. Pri hlasovaní na 119. zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Guatemale v roku 2007 dostalo mesto Soči viac hlasov ako juhokórejský Pchjongčchang a rakúsky Salzburg.

A čo znamenajú Zimné olympijské hry 2014 pre nás a našich športovcov? Pre jedných veľké očakávania, pre druhých športovú métu, zvýšenú tréningovú morálku a vieru vo svoje sily, športové šťastie a niekedy aj malý zázrak. Tak držme palce našim reprezentantom v biatlone, v ľadovom hokeji či v lyžovaní. A nezabudnime ani na ostatných športovcov, ktorí sa budú snažiť dosiahnuť svoje maximum a súčasne reprezentovať našu malú krajinu. Malú krajinu, ktorá si opäť pripomenie olympiádu „veľkou“ poštovou známkou, ktorá pochádza z dielne jedného z najuznávanejších slovenských výtvarníkov a tvorcov slovenských poštových známok akad. mal. Igora Piačku.

Druhou známkou s nominálnou hodnotou  0,90 € je poštová známka „XI. zimné paralympijské hry v Soči“. Poštová známka zobrazuje jednu z najúspešnejších slovenských zimných paralympijských disciplín – zjazdové lyžovanie. Motívom známky je slalom v kategórii zrakovo postihnutých lyžiarov  s navádzačom.

Známka s nominálnou hodnotou 0,90 € „XI. zimné paralympijské hry v Soči“.
Známka s nominálnou hodnotou 0,90 € „XI. zimné paralympijské hry v Soči“.

Známku rozmerov 44,1 × 26,5 mm vrátane perforácie horizontálneho formátu vytlačila ofsetovou technikou tlačiareň Poštovní tiskárna cenin Praha, a. s.

Spolu s poštovou známkou vyjde obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom mesta Bratislava. Prítlač FDC tvorí kresba zjazdového lyžiara s postihnutou hornou končatinou. Obrazový motív FDC pečiatky predstavuje zjazdový lyžiar s postihnutou dolnou končatinou. FDC vytlačila technikou ofsetu tlačiareň Kasico, a.s. Bratislava.

Autorom výtvarného návrhu poštovej známky a  FDC ako aj návrhu FDC pečiatky je akad. mal. Karol Felix.

Zaujímavosti o paralympijských hrách – Je potešujúce, že aj zimné paralympijské hry si získavajú vážnosť v očiach verejnosti a aj Slovenská pošta sa ich rozhodla posilniť vydaním samostatnej poštovej známky. Príležitostná známka, ktorú navrhol akad. mal. Karol Felix zobrazuje dvojicu zjazdových lyžiarov: navádzač a pretekár s postihnutím pri prekonávaní slalomovej bránky. Takéto zobrazenie sa na poštových známkach doteraz neobjavilo, takže okrem výraznej umeleckej hodnoty výtvarného návrhu jej patrí aj pocta za pomyslené prvenstvo medzi známkami s paralympijskou tematikou.

Ako sa už stalo zvykom paralympijské hry nasledujú krátko po tých olympijských v rovnakom meste a na rovnakých športoviskách. Vytvára sa tým akési pomyselné puto medzi zdravými športovcami a tými, ktorí nemali to šťastie, ale majú srdce a vôľu popasovať sa so svojim osudom a dokázať, že aj oni chcú a dokážu. V duchu tejto tradície sa uskutočnia XI. Zimné paralympijské hry v termíne 7. – 16. 3. 2014 v ruskom meste Soči na úpätí Kaukazu. Bude na nich štartovať a o 72 sád medailí bojovať do 700 športovcov.

Okrem už klasických zimných športov (zjazdové a bežecké lyžovanie, biatlon, curling, hokej na sánkach) sa po prvýkrát v programe zimných paralympijských hier predstaví i snowbording stojacich.
Slovenská paralympijská výprava má opäť vysoké ambície nadviazať na doterajšie úspechy (4. miesto v hodnotení národov vo Vancouveri 2010). Bude ju tvoriť približne 50 účastníkov, z toho polovica pretekári, navádzači a podporný tím v zjazdovom lyžovaní, kde sú naše ambície najvyššie.

Okrem nich budeme mať zastúpenie v curlingu, bežeckom lyžovaní a snowbordingu. Takže držme palce nielen dvom trojnásobným paralympijským lyžiarom-zjazdárom z Vacouveru 2010 H. Farkašovej a J. Krakovi, ale aj všetkým ostatným, aby obstáli v konkurencii športovcov z celého sveta a priviezli domov medaily a hrdosť na dosiahnuté výkony a oprávnené pocity, že aj oni vedia a dokážu.

Fotogaléria známok Slovenskej pošty:

Ocenenia známkovej tvorby Slovenskej pošty, a. s.:

V priebehu dvadsaťročnej existencie samostatnej známkovej tvorby získala Slovenská pošta množstvo prestížnych ocenení, najmä za známky zhotovené technikou oceľotlače, ktoré dokazujú vysokú kvalitu slovenskej známkovej tvorby. Naposledy v konkurencii 70 krajín získala 4. miesto v súťaži o najkrajšiu známku sveta. V súťaži Grand Prix de l’exposition WIPA“ (Wiener Internationale Postverzeichnung Ausstellung), organizovanej vo Viedni, sa na 4. mieste umiestnil hárček poštovej známky Ochrana prírody: Národný park Nízke Tatry – Lomikameň pozmenený, Skalienka ležatá, ktorý SP, a. s., vydala v roku 2012. Za posledné roky má Slovenská pošta na konte hneď niekoľko úspechov v oblasti filatelie. Za filatelistický exponát „Stamps Tour Slovakia“, prezentujúci poštové známky za posledných 5 rokov, získala 1. miesto v súťažnej triede „A“ na 25. kongrese svetovej poštovej únie v Dohe 2012. 3. miesto v súťaži o najkrajšiu známku sveta „Grand Prix de l’exposition WIPA“ vo Viedni, 2012, si vyniesla poštová známka „400. výročie Žilinskej synody“ (2010).  Za zmienku rozhodne stojí aj 1. miesto v TOP 10 najzaujímavejších športových známok sveta za rok 2010 vyhodnotené anglickým časopisom Stamp News 2011, ktoré získala poštová známka MS vo futbale 2010 či filatelistický exponát The Slovak Stamps Times“ prezentujúci poštové známky vydané v rokoch 2007 – 2009, ktorý sa umiestnil na 1. mieste na Svetovej filatelistickej výstave PORTUGAL 2010 v súťažnej triede Svetovej poštovej únie.

O spoločnosti:

Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 a 1. októbra 2004 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu. Slovenská pošta je popredným poskytovateľom moderných komunikačných, distribučných a platobných služieb na domácom trhu, s vytvorenými logistickými podmienkami na podnikanie v strednej a východnej Európe. Spoločnosť je dôveryhodnou inštitúciou, ktorá zohľadňuje meniace sa potreby zákazníkov a ponúka nové produkty a komplexné riešenia s pridanou hodnotou a vysokou kvalitou. Disponuje najrozsiahlejšou pobočkovou infraštruktúrou s viac ako 1540 poštami. Ratingová agentúra Moody´s udelila Slovenskej pošte v roku 2006 rating úverového rizika na úrovni Aaa.sk, čo je najvyššia možná úroveň. Odvtedy sa rating spoločnosti nemení a jeho výhľad je naďalej stabilný. Spoločnosť garantuje profesionalitu a kvalitu služieb na základe čoho v roku 2008 získala Certifikáty manažérstva kvality a environmentálneho manažérstva zodpovedajúce požiadavkám normy STN EN ISO 9001:2001 a STN EN ISO 14001:2005. Slovenská pošta je taktiež držiteľom prestížnej ceny HR Gold za inovatívny projekt v personalistike. Slovenská pošta v novembri 2013 získala „Národnú cenu SR za kvalitu 2013“. Toto výnimočné ocenenie sa jej podarilo získať aj vďaka ambicióznym cieľom v oblasti udržania zamestnanosti, zlepšenia hospodárskeho výsledku a realizácie programu zmien.

Kontaktné údaje:
Stanislava Pondelová
Hovorkyňa, Slovenská pošta, a. s.
Tel.: +421  903 130 571
E-mail: pondelova.stanislava@slposta.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.