Ben Saunders a Tarka L’Herpiniere sú po stopách Roberta Falcona Scotta neustále v spojení so svetom cez blogy, fotky či videá (FOTO)

BRATISLAVA, 17. januára 2014 (tlacovasprava.sk) – Pred 102 rokmi sa vtedajší svetoznámy britský bádateľ kapitán Robert Falcon Scott spolu so svojim tímom podujali ako prví Briti dosiahnuť južný pól. Po viac ako 100 rokoch, sú dvaja britskí bádatelia – Ben Saunders a Tarka L’Herpiniere – opäť v Antarktíde, aby úspešne dokončili neslávnu cestu zvanú Terra Nova.

1.novembra 1911 si kapitán Scott a jeho tím zložený z piatich mužov stanovili od mysu Evans (Scottová chata Terra Nova) cestu dlhú 1 800 míľ, od pobrežia Antarktídy k južnému pólu a späť. Tím prekročil ľadovec Beardmore a 20. decembra dosiahol začiatok polárnej plošiny, kde si založili základné stanovisko na hornom ľadovci. Južný pól expedícia dosiahla 17. januára 1912 –pred 102 rokmi na deň presne – to im zabezpečilo status prvého britského tímu, ktorý takýto unikátny výkon dosiahol.

Expedíciu monitorujú s Ultrabookom poháňaným najnovšou technológiou Intel® 4th Generation Core™, ktorá Benovi umožňuje denne z ľadového kráľovstva blogovať.
Expedíciu monitorujú s Ultrabookom poháňaným najnovšou technológiou Intel® 4th Generation Core™, ktorá Benovi umožňuje denne z ľadového kráľovstva blogovať.

Cestu späť zahájili 19. januára, avšak na plytčine Ross Ice sa dostala expedícia do ťažkostí. Posledný záznam v denníku kapitána Scotta bol urobený 29. marca 1912, predpokladá sa, že čoskoro na to zomrel. Tím bol len 11 míľ od ich konečného stanoviska (stanovisko One Ton) a iba 97 míľ od celkového konca ich cesty.

Cieľom expedície Bena a Tarky je kráčať po stopách a úspešne dokončiť Scottovu kultovú cestu Terra Nova z rokov 1910-1912. Kopírujú trasu Scottovej pôvodnej 1 800 míľovej cesty od pobrežia k južnému pólu a späť – cestu, ktorá hraničí s ľudskými schopnosťami. Ich snahou je uctiť si pozoruhodnú statočnosť Scotta a jeho mužov dokončením trasy, rovnako ako inšpirovať ľudí na celom svete, aby posúvali svoje osobné hranice a realizovali vlastný potenciál.

Ambasádor Land Rover a spoločnosti, Intel Ben Saunders, priamo z Antarktídy uvádza, “Po viac ako 100 rokoch, úspech kapitána Scotta a jeho mužov stále patrí medzi najvyššie merítka ľudského snaženia. Ich neuveriteľná statočnosť bojovať s najtvrdšími podmienkami na Zemi, aby dosiahli južný pól, pred ich nešťastným návratom, je príbehom, ktorý inšpiruje mnohých, vrátane mňa, už generácie. Vždy som vedel, že toto je cesta na hrane ľudských možností, a to je dôvod ktorý ma fascinuje a poháňa vpred. Áno, teraz, keď kráčam v stopách kapitána Scotta, viem skutočne oceniť a predstaviť si aké ťažké to muselo byť. Dokonca aj s vymoženosťami doby, ktoré s Tarkou máme k dispozícii, sme tlačení až na dno svojich možností. “

“Boli sme ohromení neuveriteľným záujmom a podporou, ktorá nám bola vyjadrená prostredníctvom nášho blogu – obrovská podpora, až nemysliteľná pre kapitána Scotta. Prosím,  dnes, v deň výročia kapitána Scotta a jeho mužov, ktorí ako prví Briti dosiahli južný pól, spomeňme si na týchto inšpiratívnych ľudí, ktorí predurčili už aj našu cestu. Cítime sa nesmierne privilegovaní a hrdí na to, že im môžeme prejaviť česť a dúfam, že sa k nám pridáte. “

Patrón expedície, Falcon Scott, vnuk kapitána Scotta povedal: “Scottova expedícia je skutočne výnimočný a zmysluplný spôsob, ako zachovať pamiatku môjho starého otca a jeho expedície na južný pól. Nik v histórii by nešiel k južnému pólu a späť kopírujúc trasu starého otca, pokiaľ by sa vrátil živý. Plne podporujem Bena a Tarku a obdivujem ich odolnosť a odvahu v tejto odvážnej expedícii. Za menej ako mesiac si vedú veľmi dobre, želám im všetko najlepšie do posledných týždňov, aby úspešne dokončili spiatočnú cestu na pobrežie. Dúfajme, že nezažijú extrémne chladné počasie ako bariéru, ktoré nakoniec zabilo môjho starého otca a jeho posádku. “

Ben a Tarka doteraz absolvovali viac ako 1 200 míľ počas 85 dní v Antarktíde. Rovnako ako kapitán Scott, aj oni bojovali na ľadovci Beardmore a polárnej plošine a dosiahli južný pól dňa 27. decembra 2013, 63 dní na ceste.

Fotogaléria:

.

Dvojica zažila aj rovnaké poveternostné podmienky ako expedícia kapitána Scotta – 63-tí deň sa pasovali s teplotou nižšou -46°C a spotrebovali 378 000 kalórií. Monotónnosť zažívaná kapitánom Scottom je zachytená v Benovom denníku “naživo z ľadu

” Expedícia Bena a Tarky nám dala príležitosť obzrieť sa a vzdať hold veľkému mužovi, ktorým kapitán Robert Falcon Scott bol, ako aj porovnať mimoriadne výzvy, ktorým oba tímy čelili v čase rozdielnom viac ako 100 rokov. Sme schopní sa pozrieť do budúcnosti a ja nepochybujem o tom, že budeme oslavovať dokončenie tejto pozoruhodnej cesty.”

V komentári ku Scottovej expedícii, Patrick Bliemer, regionálny manažér pre Intel severnej Európy, povedal: “Je to ohromujúce, ako ďaleko sa dostala technológia od dôb kapitána Scotta pred sto rokmi. Ben s nami svoju cestu zdieľa na každom kroku zasielaním blogov, obrázkov a videí. S GPS podporou môžeme sledovať expedíciu od jej začiatku až do konca, a je vzrušujúce, že technológia Intel pomáha poskytnúť jedinečný pohľad do života v Antarktíde. Prajeme Benovi a Tarke všetko najlepšie pri dosiahnutí svojho cieľa. “

Ben and Tarka monitorujú svoju cestu s Ultrabookom poháňaným najnovšou technológiou Intel® 4th Generation Core™, ktorá Benovi umožňuje denne z ľadového kráľovstva blogovať. Čitatelia tak môžu ich cestu sledovať denne tu aj tu.

Land Rover & Intel sú partnermi Scottovej expedície. Scottova expedícia odráža ducha  značky a dedičstva, a to dobrodružstvo, schopnosti a kvalita, ktoré sú pre Land Rover zásadné.

Viac o expedícii aj tu: Ben Saunders a Tarka L’Herpinier chcú ako Robert Falcon Scott a jeho expedícia dosiahnuť Južný pól – online! (FOTO, VIDEO)

.

O spoločnosti Intel

Spoločnosť Intel je svetovým lídrom v oblasti počítačových inovácií. Spoločnosť navrhuje a stavia základné technológie, ktoré slúžia ako základ pre výpočtové zariadenia. Ďalšie informácie o spoločnosti Intel sú k dispozícii na internetových stránkach newsroom.intel.com a blogs.intel.com

Kontakt pre médiá:
Intel Czech
Pavel Svoboda
PR Manager, CEE
Tel: +420 222 090 304
Email: pavel.svoboda@intel.com

PR Consultants
Branislav Matliak
Consultant
Tel.: +421 905 749 367
Email: branislav@matliak.sk

Komentuj...

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.